Gargždų miesto centrui – galimybė keistis neatpažįstamai: rengiamas naujas detalusis planas

Gargždų miesto centrui – galimybė keistis neatpažįstamai: rengiamas naujas detalusis planas
AA

Modernus turgus, visuomeniniai pastatai vietoje garažų masyvo, naujos viešosios erdvės, pėsčiųjų takai, galimybės verslo plėtrai – visa tai numatoma Gargždų centrinės dalies urbanistinėje koncepcijoje, prie kurios rengimo prisidėjo ne tik architektai ir savivaldos atstovai, bet ir miesto gyventojai, verslas. Vizijai, kaip ateityje galėtų atrodyti Gargždai, jau pritarta, tad bus tęsiamos detaliojo plano, kuris numatys galimybę realiems pokyčiams, keitimo procedūros.

gargzdai

Koks netolimoje ateityje galėtų būti Gargždų miesto centras? Apie tai diskutuota kelis mėnesius. Buvo apklausti miesto gyventojai, vyko diskusijos su teritorijoje veikiančiais verslais, įstaigomis, miesto bendruomene, turgaus prekeiviais, atliktos dydžių ir mastelio bei automobilių statymo studijos, stebėti pėsčiųjų ir dviratininkų srautai.

Urbanistinė koncepcija bei rengiamas detalusis planas apima 10 ha teritoriją Gargždų centrinėje dalyje, išsidėsčiusią tarp Klaipėdos ir Petro Cvirkos, Jono Basanavičiaus ir Juliaus Janonio gatvių.

gargzdai

Gyventojų apklausa, pokalbiai ir diskusijos parodė, kad daugiausia klausimų keliama dėl automobilių stovėjimo, turgaus, garažų masyvo, pėsčiųjų takų ir praėjimų miesto centre. Teigiama, kad centras nėra patogus pėstiesiems, dviratininkams, nėra kur pastatyti automobilio, o turgus ir garažų masyvas – perspektyvios, tačiau nepatrauklios vietos pačiame miesto centre, kurias reikėtų pertvarkyti, siekiant sukurti naują ir modernų miesto veidą.

gargzdai

Tad kas siūloma urbanistinėje koncepcijoje? 

Turgaus aikštė ir miesto centras. Gargždų centro atsinaujinimo ašis yra naujas turgus ir nauja miesto viešoji erdvė – turgaus aikštė. Turgaus aikštė formuojama dabartinės turgaus automobilių stovėjimo aikštelės vietoje. Šalia jos yra atnaujinama turgaus halė su įėjimais iš aikštės. Gretimuose kvartaluose leidžiamas didesnis intensyvumas siekiant tankesnio miesto charakterio. Turgaus architektūra turėtų būti sprendžiama architektūrinio konkurso būdu. Automobilių stovėjimo vietos planuojamos požeminėje aikštelėje.

Visuomeninės funkcijos ir garažų teritorijos konversija. Garažų teritoriją siūloma konvertuoti ir joje vystyti visuomenines funkcijas. Šie traukos objektai skatintų miesto centro atsinaujinimą, pritrauktų veiklų, lankytojų, bendrai gerintų miestiečių gyvenimo kokybę, skatintų verslumą, kultūrą, turizmą. Tai – biblioteka, muziejus, inovacijų klasteris, jaunimo centras, muzikos mokykla ar kiti svarbūs visuomeniniai objektai. Jų architektūra turėtų būti sprendžiama konkurso būdu.

Viešosios erdvės. Gargždų centro koncepcijoje numatomos dvi naujos viešosios erdvės – turgaus aikštė ir skveras prie visuomeninių funkcijų. Su jau esamomis erdvėmis – Knygyno skveru ir Kultūros centro aikšte, jas jungia gatvelės ir patogūs pėsčiųjų takai.

Skirtingos funkcijos. Gargždų centre siekiama užtikrinti funkcijų įvairovę, nes tai kuria gyvybingą ir tvarų miestą. Gyvenamoji funkcija dominuoja kvartaluose prie J. Janonio gatvės. Taip pat gyvenamoji funkcija galėtų atsirasti prie knygyno skvero, viršutiniuose kvartalų aukštuose. Komercinė funkcija dominuoja aplink turgų, „Maximą“, „Senukus“, kooperatyvo sklypuose. Kitur komercija numatoma pirmuose aukštuose. Be esamų visuomeninių funkcijų (kultūros ir sporto centro), numatoma visuomeninių funkcijų plėtra garažų konversijos teritorijoje. Ten vystomas visuomeninių funkcijų klasteris, kuriame galėtų būti biblioteka, jaunimo, inovacijų centras, muziejus, perkeliama muzikos mokykla ar kitos svarbios miesto funkcijos.

Gyvenamieji kvartalai. Kvartaluose tarp Klaipėdos, J. Janonio ir P. Cvirkos gatvių siūloma vystyti naują užstatymą, kuriame dominuotų gyvenamoji funkcija. Užstatymo linija pritraukiama arčiau gatvės, kad būtų formuojamos gatvių išklotinės ir pirmų aukštų komercinės funkcijos būtų prieinamos iš gatvės. Naujas užstatymas Gargždų centre siūlomas taip, kad padėtų formuoti kvartalus, leidžiančius atskirti viešąsias ir privačias erdves.

Gatvelės. Gatvelės ir praėjimai formuojami siekiant didinti centro praeinamumą, gerinti jungtis su gretimais kvartalais ir Vingio gatve. Gatvelių struktūra atkartoja istorinę, bet mažai išlikusią Gargždų centro struktūrą. Dėliojant Gargždų centro užstatymą ir funkcijas, palei gatveles siekiama kurti jaukias, gyvybingas, su daug komercinių funkcijų, įėjimų, istoriniams miesto centrams būdingas gatves.

Automobilių aikštelės. Vystant miesto centrą atsiras didelio naujo automobilių stovėjimo aikštelių poreikis. Dideliems naujiems objektams (turgus, visuomeninis centras, daugiabučiai, komercijos centrai) siūloma įrengti požemines aikšteles.  Perorganizavus P. Cvirkos gatvę, joje siūloma įrengti kuo daugiau lygiagretaus automobilių statymo vietų.

Šiuo metu pagal urbanistinę koncepciją ir joje siūlomus sprendinius keičiamas detalusis planas, kuriame bus numatomos pastatų funkcijos, sklypų ribos ir dydžiai, siūlomi reglamentai, statybos zonos, ribos, linijos, servitutai ir kt.

Iš esmės detalusis planas suteiks galimybę Gargždų miesto centrinės dalies vizijai virsti realybe. Naujas detalusis planas leis vykdyti verslo bei gyvenamosios  paskirties pastatų plėtrą, persitvarkyti Savivaldybei priklausančioms teritorijoms, sukurti daugiau naujų viešų erdvių, visuomeninių pastatų, patogesnę infrastruktūrą. Kad būtų įmanoma išvystyti teritoriją ir patenkinti viešąjį interesą, Savivaldybei dalį sklypų ir pastatų teks paimti visuomenės poreikiams, už tai kompensuojant įstatymų numatyta tvarka.

Visa tai tam, kad Gargždai būtų šiuolaikiškas, darniai vystomas, patogus ir gyvybingas miestas su aiškiai išreikštu centru.

Planuojama, kad detaliojo plano sprendiniai visuomenei bus viešinami jau liepos mėnesį. 

Reklama Ikona, uždaryti