Nidos ir Juodkrantės švyturių įranga bus perduota Neringos savivaldybei

Nidos ir Juodkrantės švyturių įranga bus perduota Neringos savivaldybei
AA

Siekiant išsaugoti ir užtikrinti senųjų Nidos ir Juodkrantės švyturių funkcionavimą, Neringos savivaldybei ketinama perduoti su šių švyturių eksploatavimu susijusią inžinerinę įrangą – besisukančius stiklinius lęšius, šviesos valdymo automatikos bei elektros sistemos maitinimo blokus. Tokiam Susisiekimo ministerijos parengtam nutarimo projektui šiandien pritarta Vyriausybės posėdyje.

„Senieji Nidos ir Juodkrantės švyturiai – neatsiejama mūsų šalies laivybos ir jūrinio paveldo dalis. Jiems funkcionuoti svarbios įrangos perdavimas Neringos savivaldybei yra reikšmingas žingsnis, siekiant ir toliau užtikrinti šių objektų veikimą, taip pat dar labiau padidinti jų prieinamumą visuomenei, verslo ir turizmo plėtrą regione“, – sako susisiekimo ministras Marius Skuodis.

Valstybei nuosavybės teise priklausantis ir šiuo metu Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) patikėjimo teise valdomas ilgalaikis materialusis švyturių turtas bus perduotas Neringos savivaldybės nuosavybėn savarankiškosioms savivaldybės funkcijoms įgyvendinti. 

„Perimdami šią įrangą gauname pareigą dar atsakingiau rūpintis svarbiais Lietuvos ir Kuršių nerijos jūrinio paveldo simboliais. Vyriausybės nutarimas leis mums skirti dar didesnį dėmesį švyturių pritaikymui pažintiniam turizmui bei labai svarbu – bus paprasčiau ir lengviau užtikrinti, kad tam tikromis progomis Nidos švyturys sužibtų savo istorine, krištolinių Frenelio lęšių skleidžiama šviesa. Džiaugiuosi šiuo sprendimu ir nuosekliu bendradarbiavimu, kad Neringos švyturiai būtų ne tik saugomi, bet ir prieinami visuomenei“, – sako Neringos meras Darius Jasaitis.

Nutarimo projektui įgyvendinti papildomų valstybės biudžeto lėšų nereikės. Savivaldybė, perėmusi ilgalaikį materialųjį turtą iš LTSA, užtikrins senųjų Nidos (besisukančių stiklinių lęšių) ir Juodkrantės švyturių funkcionavimą.

Tiek dabartinis 29,3 metro aukščio Nidos švyturys ant Urbo kalno, tiek 19,7 metro aukščio Juodkrantės švyturys buvo sukonstruoti 1953 m. 

Iš viso Lietuvoje yra 7 švyturiai: Klaipėdoje, Šventojoje, Nidoje, Juodkrantėje, Pervalkoje, Ventės rage ir Uostadvaryje. 

Seniausią Lietuvoje Klaipėdos švyturį siekiama kuo greičiau įveiklinti ir atverti šio miesto gyventojams bei svečiams. LTSA užsakymu jau parengtas Klaipėdos švyturio sutvarkymo darbų techninis projektas. Atlikus šio projekto ekspertizę, šiemet numatoma paskelbti rangos darbų švyturiui sutvarkyti pirkimą.

Rugpjūčio 19–21 dienomis Nidoje buvo švenčiama tarptautinė švyturių diena, kuri kasmet minima trečiąjį rugpjūčio savaitgalį. Ta proga visame pasaulyje lankytojams buvo atveriami švyturiai.