Socialinis projektas „Be spalvų: priklausomybės“. Lauros istorija

AA

Patformos “Kitokie pasikalbėjimai“ eteryje jau trečioji socialinio projekto „Be spalvų: priklausomybės“ laida, kurios istoriją pasakoja Laura. Moteris, kuri savo kelią priklausomybių link pamena dar nuo darželio laikų. Ji dalinasi savo istorija ir padeda kitiems bendraudama, kalbėdama ir važinėdama po mokyklas, diskutuodama su jaunimu irbūdama labai atvira apie priklausomybes bei jų pasekmes. 

„Apie tai ateinu kalbėti tam, kad kažkas mane išgirstų, kažkam būčiau tas gyvas pavyzdys kaip nereikėtų elgtis“. – pasakoja Laura, kuriai šiandien 35 metai, ji yra mama ir savo priklausomybės istoriją pradeda pasakoti nuo mažų dienų. Kaip pasakoja laidos pašnekovė, jos vaikystė, rodos, nebuvo pažymėta nepritekliumi, smurtu ar kitomis blogybėmis. Ji augo kartu su broliais, mylinčia mama, kuri labai stengėsi aprūpinti vaikus ir suteikti jiems materialinę gerovę. Laura vaikystėje mamą matė retai, nes ji daug dirbo, kad tik nieko netrūktų jos vaikams.

„Viskas sukosi apie piniginius dalykus. Būdavo daug daiktų, daug žaislų, daug rūbų, bet mama daug dirbo. Aš visais įmanomais būdais reikalaudavau mamos dėmesio. Buvau ir Lietuvos tinklinio rinktinėje, rašiau, mokiausi, dariau viską, kad mama pastebėtų, bet ji nuolat dirbo. Ji neturėjo laiko pastebėti, mane pagirti ar įvertinti. O man visad norėjos išgirsti, kad aš esu šaunuolė... Nežinau kodėl man tai buvo taip svarbu. Gal todėl, kad jau tada buvau priklausoma.“ – prisimindama vaikystę dalinasi Laura.

Laura save įvardina perfekcioniste, kuriai net darželyje buvo nelengva priimti tai, kad su ja vaikai nežaidžia pagal jos taisykles, kad mama neatkreipia dėmesio į begalines jos pastangas. Ji nuolat sau kartodavo, kad norint užsitarnauti dėmesio ir meilės, reikia įrodyti, kad esi to verta. Būti geriausia. Visur ir visada.

„Noras būti geriausia greit pasisuko priešinga linkme. Jau 5 klasėje pirmą kartą parūkiau. Pamenu, kaip su drauge nusipirkome pakelį cigarečių ir nubėgusios į miškelį jį visą surūkėme. Buvo labai bloga, negera, bet jau tada pas mane nebuvo saiko. Draugė pasakė, jog esu „kieta“, nes vienintelė tiek daug surūkiau. Pamenu, tada pagalvojau, kad aš esu geriausia, nes galiu surūkyti tiek daug vienu kartu. Didžiavausi savimi ir pagalvojau, kad dabar būsiu geriausia rajono rūkalė.“ – pasakoja laidos pašnekovė.

Nuo mergaitės parūkymo ir draugės „paskatinimo“ bei susižavėjimo Laura greitai suprato, kad tai, ko ji visad troško – dėmėsio, pasididžiavimo, pagyrų iš aplinkinių – ji gauna iš aplinkinių. Kaip pasakoja Laura, su tais žmonėmis ji iškart norėjo ir galėjo tapti geriausiais draugais. Užtekdavo parodyti jai dėmesį, įvertinimą ir ji priimdavo juos į savo „draugų ratą“.

Viskas prasidėjo nuo cigarečių pakelio ir vedė prie alkoholio bei narkotikų.„Pas mane saiko nebuvo niekur: jeigu rūkyt – tai pakeliais, jeigu vakarėlis – tai alkoholis iki tokio lygio, kad nieko neatsimenu, jeigu sportuoju – tai treniruotės dukart per dieną... Ir tas perfekcionizmas. Aš namie būdavau viena. Broliai vyresni, savo gyvenimus gyveno, mama nuolat dirbo, todėl savo laimę ir įvertinimą atradau gatvėje. Vardan to, kad būčiau kieta, kad turėčiau „draugų“, kad būčiau mėgstama – pradėjau vartoti narkotikus, nors to širdyje nenorėjau. Bet bijodama prarasti savo vertę aplinkinių draugijoje – vartojau.“

Laura labai atvirai dalijasi savo praeitimi ir istorija, pasakodama, kad jau 16 metų išėjo iš namų, perėjo į vakarinę mokyklą, o kasdienybę lydėjo svaiginimasis ir narkotikai, ankstyvas nėštumas, toksiniai santykiai su partneriu. Skaudžiausia Laurai, kai ji prisimena nėštumo laikotarpį. Laukdamasi Laura turbūt ilgiausiai išbuvo „švari“ ir atsisakė narkotinių medžiagų, bet mintys kasdien buvo tos pačios.

„Aš kiekvieną dieną svajodavau, kad kai gims mano vaikas – aš ir vėl galėsiu vartoti narkotikus. Ne kaip auginsiu mažylį, o kaip vartosiu narkotikus...“ – prisimena Laura. Gimus dukrai teko bėgti nuo smurtaujančio partnerio pas mamą. Tačiau net tapusi mama, Laura neatsisakė svaigalų, klimpo tik gilyn, narkotikai tapo „didžiausia jos meile ir aistra“, noras vartoti buvo stipresnis net už mažametę dukrytę ir motinystę.

Lauros kelionė sveikimo link, jos patirtys reabilitacijos centruose, savęs priėmimas ir kova su priklausomybe, pagalba kitiems, sergantiems priklausomybe laidoje, kurią galite pamatyti „Kitokie pasikalbėjimai“ YouTube kanale: https://www.youtube.com/watch?v=p6BkYdwzfHM.

Lauros istorija jau trečioji projekto „Be spalvų: priklausomybės“ laidų ciklo dalis. Socialinis projektas, kurį inicijavo VšĮ „Geras vardas“ vadovė Fausta Tavoraitė – tai 6 laidų ciklas apie priklausomybes turinčius, sveikstančius, co – priklausomus asmenis, kovojančius su priklausomybės liga, piktnaudžiaujančius psichotropinėmis medžiagomis, apie jų artimuosius. Projektas finansuojamas Europos Sąjungos rėmimo programos „Europos solidarumo korpusas“, kuri suteikia jaunimui galimybę įgyvendinti bendruomenes stiprinančias iniciatyvas savo krašte.

Projekto vadovė Fausta, laidų filmavimo metu atkreipė dėmesį, jog visi laidų dalyviai, tapo priklausomi jau kone paauglystėje.

 

„Dažnu atveju, vaikai ir paaugliai yra linkę į rizikingą elgesį, o žingsnis į bet kokios priklausomybės "lauką" gali būti laikomas poreikio rizikuoti realizacijos forma. Tai gali įtakoti ir traumatyvi patirtis vaikystėje (trauma, prievarta, priklausomi asmenys artimoje aplinkoje, stiprus finansinis ar emocinis nepriteklius, kt.), kuri gali turėti įtakos vaiko/paauglio savivertei, jos formavimuisi ir padidinti priklausomybių riziką. Vienodai taip pat tai gali būti suvoktas arba nesuvoktas "pabėgimas" nuo nuolatinio streso, nerimo, patiriamo smurto, neigiamų jausmų“ - Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro ir emocinės paramos vyrams linijos vadovas, geštalto psichoterapijos praktikas Darius Docius.

 

Pagalbą galite rasti:

Visuomenės sveikatos biure – https://visuomenessveikata.lt/

Respublikiniame priklausomybių ligų centre – https://www.rplc.lt/

Lietuvos Narkomanų Anonimų Draugija - https://lietuvos-na.lt/

Savitarpio pagalbos grupėse: „Anoniminiai Alkoholikai“ „Al-anon“ (Alkoholizmu sergančių žmonių artimųjų ir draugų bendrija), „SAV“ (suaugusių alkoholikų vaikai)

Priklausomybių konsultantų sąrašas – https://www.rplc.lt/wp-content/uploads/2023/06/combinepdf-2.pdf

Pagalbos linijos – https://pagalbasau.lt/pagalbos-linijos/