Artėjant Velykoms naudinga prisiminti kiaušinių ženklinimą – ką reiškia tie skaičiai?

Artėjant Velykoms naudinga prisiminti kiaušinių ženklinimą – ką reiškia tie skaičiai?
AA

Artėjant Šv. Velykoms pastebime vis didėjančią kiaušinių pasiūlą maisto prekių parduotuvėse, tačiau pasimetame nežinodami, kaip teisingai išsirinkti norimos kokybės kiaušinius.

Svarbu atkriepti dėmesį ne tik į kainą, kiaušinio kilmės šalį, bet ir kitas jo savybes. Suprasdami kiaušinių ženklinimą, šį produktą savo stalui išsirinksite lengviau.

 

Pagal kokybę kiaušiniai rūšiuojami į „A klasės“ arba „šviežius“ ir „B klasės“. „A klasės“ kiaušiniai taip pat rūšiuojami pagal svorį - XL, L, M, S. Prekyboje esantys žmonių maistui skirti „A klasės“ kiaušiniai privalo būti paženklinti gamintojo kodu, kurį sudaro skaičių ir raidžių junginys.

Pirmasis skaičius ant kiaušinio reiškia vištų dedeklių laikymo būdą, kuris priklauso nuo vištų laikymo sąlygų:

0 – Ekologiški kiaušiniai. Vištoms taikomi ekologinio ūkininkavimo reikalavimai.

1 – Laisvai laikomų vištų kiaušiniai. Vištoms sudarytos sąlygos būti lauko aptvaruose, kuriuose yra augmenijos ir vištai tenka ne mažiau 4 kv. m, o vištų skaičius neviršija 2500.

2 – Ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai. Vištoms sudarytos sąlygos laisvai vaikščioti pastato/tvarto viduje.

3 – Narvuose laikomų vištų kiaušiniai.

Kitos dvi raidės ant kiaušinio yra šalies, kurioje registruota kiaušinių gavybos įmonė ir yra vištų dedeklių laikymo vieta, kodas. Lietuvoje pagaminti vištų kiaušiniai pažymėti  LT, įvežami ir iš kitų šalių LV – Latvija, PL – Lenkija, UA – Ukraina. 

Trečioji kodo dalis nurodo vištų dedeklių laikymo vietos veterinarinio patvirtinimo numerį, kuris patvirtina, kad vištų dedeklių laikymo vieta yra registruota ir kontroliuojama šalies, kurioje pagaminti kiaušiniai, valstybinės veterinarijos tarnybos.

Kai kiaušiniai importuojami iš trečiųjų šalių, kurios nesuteikia pakankamai garantijų dėl laikymo sąlygų lygiavertiškumo, ant kiaušinių pakuotės išorės turi būti nurodoma kilmės šalis ir auginimo būdas, kuris yra „ne ES standartas“.

Visi kiaušiniai turi būti surūšiuoti, tinkamai paženklinti ir supakuoti per dešimt dienų nuo padėjimo datos, o tinkamumo vartoti terminas gali būti ne ilgesnis kaip 28 dienos po kiaušinių padėjimo.