Šiaurės rago skvero Klaipėdoje atviram projekto konkursui pateikti 4 darbai

Šiaurės rago skvero Klaipėdoje atviram projekto konkursui pateikti 4 darbai
AA

Architektų sąjunga pateikė Šiaurės rago skvero Klaipėdoje atviram projekto konkursui gautus keturis darbus. 

Konkursu siekiama išrinkti kokybiškos architektūros, optimalaus kainos-kokybės santykio konkursinį darbą, kuris taps pagrindu konkrečiam statybos projektui paruošti.

Šiaurės rago skveras - viešoji erdvė Klaipėdos mieste, dešiniajame Danės upės krante, atkarpoje tarp Pilies tilto ir Kuršių marių. Dėl unikalios lokacijos ir kultūrinių sluoksnių skveras turėtų tapti reprezentacine viešąja erdve, formuojančia miesto jungtis su Danės upe ir Kuršių mariomis. Tuo pačiu atitinkanti šiandienines architektūrines tendencijas bei atliepianti skirtingus miesto gyventojų ir svečių poreikius.

Konkursiniai darbai:

„Banga“

banga klaipėda

Pasirinktas tvarkomos teritorijos įvaizdžio idėjos motyvas – „Banga“. Šis motyvas tampa vietos kraštovaizdžio skiriamuoju urbanistiniu bruožu ir ašimi tarp Pilies g. ir Kuršių marių. „Bangos“ motyvas šiame projekte suprantamas kaip gerbūvio kylantis ir besileidžiantis „žemės“ elementas, kuriam suteikiamas kūnas- forma ir funkcija. Pasirinkta gerbūvio formavimo urbanistinė forma kontrastuoja ir kartu išryškina unikalią Klaipėdos istorinės dalies (Senamiesčio) planinę erdvinę struktūrą.  Lūžtančiose trikampių formose galima įžvelgti sąsajas su žemių pylimais- bastionais aplink Klaipėdos pilį. 

šiaurės rago skveras

Pakilimų ir nusileidimų dažnis derinamas su anksčiau suprojektuoto Memelio miesto funkciniais ryšiais, sukuriami tiesioginiai ryšiai tarp naujai projektuojamo Šiaurės Rago skvero ir Memelio miesto. Urbanistinė „bangos“ struktūra sukuria saugią ribą tarp ramaus Memelio gyvenimo ir aktyvaus pėsčiųjų tako, tuo pačiu išsaugomi vizualiniai ryšiai su istorine miesto dalimi ir Danės upe.

Šiaurės rago skveras banga

„Šiaurės krantas” 

Šiaurės krantas

“Šiaurės krantas” projekto tikslas yra sukurti viešąją erdvę, kuri būtų patogi pasiekti keltą bei jauki ilsėtis prie vandens ir stebėti uostą. Tai siūlome padaryti kuriant dvejus lygius, kuriuos atskirtų senųjų pastatų vietoje esanti želdinių juosta. Du takai tai žemesnis palei Danę esantis istorinio uosto charakterio takas bei funkcionalus takas palei Memelio miestą. Abu susijungia atviroje erdvėje prie marių ir perkėlos į Smiltynę.

šiaurės krantas

Svarbiausios projekto “Šiaurės krantas” vertybės tai:

  • Saugomas ir atkuriamas istorinis vietovės kontekstas. Tai medinis krantinės takas, medžiagos (akmuo, brukas) bei mažoji architektūra žymi buvusį užstatymą, matomi ir atpažįstami uosto elementai - laivų švartavimosi stulpeliai, krantinė, įvairi įranga.

  • Moderni ir patogi viešoji erdvė miestiečiams. Tai platūs takai ir praėjimai, žaidybinis elementas-skulptūra prie marių ir kelto, skirtingos poilsio erdvės - daug suolelių su vaizdu į vandenį ir po medžiais, krantinė-turėklas pasirėmus stebėti uostą.

 

„Amo Mare“

šiaurinis ragas klaipėda

Projekto sprendiniais siekiama sukurti visais metu sezonais gyvybingą, integruojančią, saugią, šių dienų tendencijas atitinkančią viešąją erdvę, apjungiančią Senojo ir Naujojo miesto teritorijas, įprasminančią įstorinę Krantinės raidą, bei išlaikančia svarbiausias Danės upės Krantinės funkcijas – Smulkių laivų uosto funkcijas. Siekiant kuo labiau integruoti skverą į bendrą Klaipėdos urbanistinį audinį.

šiaurinis ragaas

Simbolinė Šiaurės rago skvero architektūrinė idėja – Sraunios upės struktūrizuota, turinti daug išsišakojimų vaga, kuri išsiplečia iki plataus baseino, besijungiančio su jūra. Pagrindinė skvero judėjimo gysla – pėsčiųjų takas – laužtomis linijomis vingiuoja palei buvusio istorinio Šiaurės rago skvero Statinių užstatymo liniją iki multifunkcinės erdvės, kurioje persipina, kelių skirtingų intensyvių veiklų srautai – renginių erdvė, turgaus atmosfera, vandens transporto „stoties“ šurmulys.  Visoje projektuojamoje erdvėje, stengiamasi išlaikyti lankytojų „įveiklinimo“ balansą, kad skveras būtų gyvybingas, lankytojai ir turistai norėtų čia užsibūti ilgiau. 

šaiurinis ragas klaipėda

„Dune“

šiaurinis ragaas klaipėda

Atsižvelgiant į esamas Klaipėdos miesto viešąsias erdves, pastebima, kad vyrauja trūkumas viešųjų erdvių prie vandens, kas šiuolaikiniam uostamiesčiui yra būtina. Pagrindinė aikštės koncepcija yra sukurti naujas rekreacines erdves prie vandens.

šiaurinis ragaas

Inspiruojantis lokalios gamtos motyvų, kaip jūrą, kopos siekiama krantinei įvesti dinamiškos formos elementų (bangavimo), kuris suskaidytų pagrindines erdves į skirtingas funkcijas. Pagrindinės rekreacinės erdvės yra akcentuojamos amfiteatruose prie vandens, kur lankytojai turi galimybę būtį arčiau vandens. Taip pat aikštėje yra akcentuojamas ir istorinis užstatymas, kuriame yra įveiklinama skirtinga funkcija (kavinės, restoranai, poilsio zonos ir t.t.).

dune projektas

Konkurso darbų ekspozicija vyks 2022 gruodžio 23 - 2023 sausio 9 d. darbo dienomis 9:00 - 17:00 val., Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijoje, Bažnyčių g. 6, LT-91246 Klaipėda (3 aukštas).

Viešas darbų aptarimas numatomas 2023 sausio 9 d., 10:00 val.

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijoje, Bažnyčių g. 6, LT-91246 Klaipėda (3 aukštas).

Darbų aptarimas taip pat bus transliuojamas nuotoliniu būdu. Būtina išankstinė registracija el. paštu siauresragoskveras@architektams.lt. Prisijungimo nuoroda bus atsiųsta renginio dieną, registracijos metu nurodytu elektroninio pašto adresu.

Reklama Ikona, uždaryti