Nebeleidžiama prie konteinerių palikti palaidų žaliųjų atliekų

Nebeleidžiama prie konteinerių palikti palaidų žaliųjų atliekų
AA

Klaipėdos mieste kasmet atsiranda naujovių komunalinių atliekų surinkimo srityje, nes atliekų tvarkymo reikalavimai dėl atliekų rūšiavimo nuolat kinta visoje Lietuvoje, įrengiamos naujos konteinerių aikštelės. Ne išimtis ir šie metai – nuo 2023 m. sausio Klaipėdos mieste taip pat įsigaliojo komunalinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimai.

„Dėl energetinės ir ekonominės krizės praėjusiais metais išaugo daugelis su atliekų tvarkymu susijusių išlaidų, tad, siekiant ateityje išvengti ženklaus atliekų tvarkymo paslaugos pabrangimo, teko optimizuoti atliekų surinkimo paslaugą, sumažinti atliekų surinkimo sąnaudas taip, kad ši paslauga būtų įperkama, tačiau išliktų geros kokybės ir atitiktų aplinkosaugos ir sveikatos saugos reikalavimus. Kiti atliekų surinkimo tvarkos pakeitimai buvo būtini siekiant tvarkingesnės aplinkos mieste ir aktyvesnio rūšiavimo“, - sakė Rasa Jievaitienė, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Aplinkosaugos skyriaus vedėja.

Pagrindiniai pakyčiai yra susiję su žaliųjų atliekų surinkimu, mišrių komunalinių atliekų surinkimo konteinerių aptarnavimu, antrinių žaliavų surinkimu iš individualių namų.

  • Šaltuoju metų laiku, nuo gruodžio 1 d. iki kovo 31 d., žaliosios atliekos Klaipėdoje yra surenkamos vieną kartą per mėnesį, nes šiuo periodu įprastai susikaupia mažiau žaliųjų atliekų.  Įsibėgėjus pavasariui, visą vasarą ir rudenį t. y. nuo balandžio 1 d. iki  lapkričio 30 d., žaliosios atliekos iš klaipėdiečių bus surenkamos kaip ir iki šiol - vieną kartą per savaitę.
  • Nebeleidžiama prie konteinerių palikti palaidų žaliųjų atliekų, t. y. nugenėtų medžių ir krūmų šakų!Pastebėta, jog po želdinių genėjimo ar kirtimo prie konteinerių sukrautos šakos ne tik atrodo netvarkingai, bet ir skatina gyventojus šalia krauti kitas neleistinas atliekas (baldus, pakuotes ir kt.). Tad vardan švaros ir tvarkos siūloma naudotis šiomis šakų ir kitų žaliųjų atliekų surinkimo galimybėmis: daugiabučių gyvenamųjų namų bendrijos ar administratoriai turėtų kreiptis į KRATC ir užsisakyti didmaišį ar specialų laikiną konteinerį žaliosioms atliekoms sukrauti; arba gali savarankiškai patys šias atliekas atvežti ir atiduoti tvarkymui į Glaudėnų žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę. Svarbu žinoti, kad medžių ar krūmų šakos turi būti susmulkintos ne ilgesnėmis nei 1 m dalimis ir tik tada sukrautos į suteiktą didmaišį ar konteinerį. Atliekų turėtojams didmaišiai ir konteineriai bus suteikiami nemokamai, žaliosios atliekos Glaudėnuose iš daugiabučių namų administratorių ar bendrijų ir gyventojų taip pat priimamos be papildomo mokesčio.

 

  • Sugrėbtus medžių ir krūmų lapus, nupjautą žolę klaipėdiečiai kaip ir anksčiau gali sudėti į savo maišus (rekomenduotina – žalios spalvos) ir tvarkingai palikti juos prie konteinerių dieną prieš šių atliekų išvežimą. Prie konteinerių palikti palaidas šias ir kitas žaliąsias atliekas draudžiama. Svarbu ir tai, kad maišai su medžių lapais,kaip ir kitos žaliosios atliekos, laikotarpiu nuo gruodžio 1 d. iki kovo 31 d. yra surenkami vieną kartą per mėnesį, kitu laikotarpiu – kartą per savaitę. Todėl jei planuojami kiemo tvarkymo darbai šaltuoju periodu, maišai su sugrėbtais medžių lapais turėtų būti palikti prie konteinerių, atsižvelgiant į šių atliekų surinkimo grafikus. 2023 m. žaliųjų atliekų surinkimo grafikai skelbiami: https://kratc.lt/lt/klaipeda/atlieku-surinkimo-tvarka-grafikai/

 

  • Pastebėta, jog Klaipėdos individulių namų gyventojai kasmet vis aktyviau rūšiuoja antrines žaliavas ir išmeta mažiau atliekų į mišrių komunalinių atliekų konteinerius. Todėl nuo 2023 m. sausio 1 d. yra pakoreguota mišrių komunalinių atliekų iš individualių namų surinkimo tvarka: vasaros laikotarpiu nuo birželio 1 d. iki rugpjūčio 31 d. mišrių atliekų konteineriai bus ištuštinami - vieną kartą per savaitę, kitu laikotarpiu – kas dvi savaites.

 

  • Keičiamas konteinerių plovimo ir dezinfekavimo dažnumas. Daugiabučių kiemuose esantys kolektyviniai konteineriai bus plaunami ir dezinfekuojami kartą per ketvirtį, kai vidutinė paros temperatūra aukštesnė nei +8. O individualių namų mišrių komunalinių atliekų surinkimo konteinerius atliekų surinkėjai išplaus vieną kartą per metus. Manoma, jog individualių valdų savininkams nėra sudėtinga konteinerių švara pasirūpinti patiems – daugelis jų turi tam reikalingas sąlygas. Jeigu individualių namų gyventojai pageidauja, kad jų konteineriai būtų išplauti, privalo juos išstumti iš savo kiemų šių konteinerių plovimo metu. 2023 m. konteinerių plovimo ir dezinfekavimo grafikai bus paskelbti www.kratc.lt.  

 

  • Šiemet planuojama Klaipėdos individualių valdų gyventojus aprūpinti papildomu konteineriu stiklinių pakuočių ir stiklo antrinių žaliavų rūšiavimui. Atskiru konteineriu surenkant stiklą, daugiau vietos liks plastiko ir popieriaus atliekoms, todėl pagerės kitų pakuočių atliekų ir antrinių žaliavų rūšiavimo sąlygos. Išdalinus individulių namų gyventojams po papildomą rūšiavimo konteinerį, maišai pakuotėms rinkti nebebus dalinami. Kada bus nupirkti ir dalinami konteineriai stiklinių pakuočių ir stiklo antrinių žaliavų surinkimui, klaipėdiečius informuos KRATC. 

„Praėjusiais metais Klaipėdoje įrengtos naujos požeminių ir pusiau požeminių konteinerių aikštelės, klaipėdiečiams tapo daug patogiau rūšiuoti, pagerėjo miesto estetinis vaizdas, daugumoje atvejų kiemuose atsirado daugiau erdvės automobilių parkavimui. Tačiau vis dar sulaukiame gyventojų ir atliekų surinkėjų nusiskundimų, kad užstatomi privažiavimai prie konteinerių, nepaisoma automobilių stovėjimą reglamentuojančių ženklų ir geltonųjų linijų. Dėl to laiku yra neišvežamos atliekos, ko pasekmė - perpildyti konteineriai. Kviečiame naudotis sukurta patogia atliekų tvarkymo infrastruktūra, laikytis taisyklių ir kartu rūpintis mūsų miesto švara“, - kvietė Rasa Jievaitienė.

 

 

Ikona, uždaryti