Ambicingas Klaipėdos ateities scenarijus: miestas kaip prasmingų jungčių reiškinys

Ambicingas Klaipėdos ateities scenarijus: miestas kaip prasmingų jungčių reiškinys
AA

Trečiadienį naujame Klaipėdos Socialinių mokslų kolegijos (SMK) pastate, esančiame „LightHouse“ inovacijų parke, įvyko miesto plėtros aptarimui skirtas renginys, kuriame pristatyti infrastruktūros projektai, kursiantys Klaipėdos veidą ir gyvenimą. Renginio metu bendrai diskusijai susirinko miesto lyderiai, verslininkai, visuomenininkai, kurie aptarė, koks turėtų būti miesto plėtros scenarijus ir kas jame vaidina reikšmingiausią rolę. 

holaxy klaipeda smk

„Ateities Klaipėda – prasmingų jungčių miestas!“ – skelbė renginio antraštė, kvietusi vizualizuoti, kaip audžiamas Klaipėdos miesto jungčių tinklas, kokie bendruomenių ir verslo organizacijų inicijuoti projektai kuria ilgalaikes prasmes miesto įvaizdžiui, istorinei atminčiai bei kultūriniam tapatumui. 

holaxy smk klaipeda

Holistinis požiūris – miesto jungčių įrankis 

Renginį inicijavusi Socialinių mokslų kolegijos (SMK) bendrakūrėja ir kanclerė Gabija Skučaitė kvietė mąstyti apie miestų plėtrą pandemijos, technologinio bumo ir geopolitinių grėsmių įkarštyje, kuomet verta atsigręžti į esminius žmonių gyvenimo klausimus, ieškoti sąsajų ir tarpusavio ryšių, kuriančių kasdieninio gyvenimo įprasminimą. 

„Gyvename labai kompleksiniame pasaulyje, kuris tankėja ir intensyvėja, tačiau patiria ir daug susiskaldymo, poliarizacijos bei entropijos apraiškų. Todėl žvelgti į miestų vadybą ir erdvių vystymą reikia jau nebe funkciniu, bet holistiniu žvilgsniu“, – sakė G.Skučaitė. Kalbėdama apie tai, vizionierė pristatė žmogaus tobulėjimo centro „Holaxy“ projektą Klaipėdoje, kurio idėja yra nuoseklus sėkmingo SMK vystymosi ir augimo žingsnis. 

„Mokslo ir studijų institucijai nebepakanka būti tik žinių ir išsilavinimo tiekėja, mes turime tapti ta vieta, bendruomene, tobulėjimo platforma, kurioje žmogus randa atsaką į kylančius profesinius ir gyvenimo klausimus, ieško atsakymų eksperimentuodamas ir patirdamas, kuria naujoves ir išradimus, išbando save, rūpinasi savo fizine ir emocine gerove bei padeda augti kitiems“, – pasakojo SMK bendraįkūrėja, kanclerė Gabija Skučaitė, patyriminiu ugdymu paremtą aukštąją mokyklą įkūrusi net trijuose miestuose – Klaipėdoje, Vilniuje ir Kaune.

„Būtent „Holaxy“ atspindi šią idėją – darniai sąveikaujančio žmonių bendruomenės modelio, kuriame tarpusavio ryšiai skatina mokymąsi, savęs pažinimą, kaupia kolektyvinę išmintį ir skatina ja dalintis. Tai vieta, skirta prasmės paieškoms ir patyrimams, kurie praturtintų asmenybę, padėtų jai visapusiškai augti“, – pristatydama naują projektą Klaipėdai, teigė G.Skučaitė.

„Holaxy“ iniciatyvos bendraautoriaus dr. Tomas S. Butkus pridūrė, kad projekto idėja turi ir kolektyvinę priežastį – pasikeitusį žmonių visuomenės santykį su mus supančia aplinka.

„Tradiciniai, modernizmo dvasia suprojektuoti miestai, nebeatitinka mūsų poreikių. Klimato kaitos fone kvestionuojama nevaldoma urbanistinė plėtra ir beatodairiškas išteklių švaistymas. Turime grįžti prie sąmoningesnio sugyvenimo su gamta ir kuriamomis technologijomis. Kartu privalome permąstyti visos architektūros bei urbanizmo sanklodą. Tai nėra patrauklumas ar mada, tai – neatidėliotina būtinybė“, – kalbėjo Tomas S. Butkus.

Klaipėdos projektų kuriama sinergija

Renginio metu buvo pristatyta ir daugiau ateityje prisidėsiančių prie patrauklesnės Klaipėdos infrastruktūros bei apjungsiančių miesto tinklą projektų, kurių dalis funkcionuoja jau šiandien. Tarp pristatytų kūrybinių ir inovatyvių projektų, kurie jau spėjo sulaukti klaipėdiečių ir miesto svečių dėmesio – „Tech Zity“ (pranešėjas projekto steigėjas ir vadovas Darius Žakaitis) ir „Lighthouse“ (pranešėja „Lighthouse Hub SIC“ vadovė Eglė Stebulienė). Taip pat buvo pristatytos ir AB „Klaipėdos energijos“ bei Klaipėdos pašto teritorijų pritaikymo kultūriniams miesto poreikiams galimybės, bei aptarta „Memelio miesto“ architektūrinė vizija.

Pristatę reikšmingus projektus, renginio dalyviai nepraleido progos sudalyvauti diskusijoje „Klaipėda – miestas kaip reiškinys“. Susirinkusieji atliepė vienas kito mintis kalbėdami apie tai, kaip svarbu į miestą pritraukti ambicingus žmones, o tuo pačiu išlaikyti vietinius ir juos įveiklinti. Diskusijos dalyviai tikino, kad svarbiausias Klaipėdos reiškinys – žmonės, kuriantys neišsenkantį potencialą. Nesvarbu, klaipėdiečiai ar atvykėliai – jie visi kuria tinklą savo veiklomis, projektais ir investicijomis.

Diskusijoje dalyvavęs Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas skatino renginio dalyvius realizuoti savo idėjas ir drąsiu pasiryžimu žvelgti į šį miestą, kaip į atspirties ir pakilimo taką savo būsimoms investicijoms bei kūrybinėms veikloms.  „Klaipėda gera vieta, tai – reiškinys, filosofija ir gyvenimo būdas. Linkiu, kad kuo daugiau žmonių patikėtų šiomis miesto savybėmis“, – linkėjo miesto meras.

Renginiui besibaigiant Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos valdybos pirmininkas Mantas Daukšys pasidžiaugė, kad visos renginio metu aptartos mintys ir idėjos jau dabar prisideda prie Klaipėdos, kaip traukos taško reikšmingumo.

„Paminėti projektai yra ir iššūkis, ir džiaugsmas. Mus žavi sumanytojų ir investuotojų užmojis, dėmesys estetinei kokybei, drąsa bandyti naujus veiklos būdus. Norisi linkėti tik sėkmės, kartu ir neapleisti bendro pažengusių pasaulio visuomenių tikslo – kad šiandien kuriami objektai būtų tvarūs, ilguoju periodu suderindami ne tik ekonominius, socialinius, bet ir ekologinius gyvosios gamtos tausojimo ir išsaugojimo siekius. Klaipėdos architektų bendruomenė sveikina miesto modernėjimą ir naujus kokybiškus projektus“, – džiaugėsi renginyje „ATEITIES KLAIPĖDA – prasmingų jungčių miestas“ dalyvavęs architektas M. Daukšys.

Reklama Ikona, uždaryti