Mariomis parplaukia jubiliejinė – dešimtoji – Dangės flotilė

Mariomis parplaukia jubiliejinė – dešimtoji – Dangės flotilė
AA

Jau šįvakar, startuojant Jūros šventei, į Danės upę įplauks jubiliejinė – dešimtoji „Dangės flotilė“.  

dangės flotilė jūros šventė klaipėda

Šis tradicinių ir istorinių laivų paradas kiekvienais metais sulaukia itin daug žiūrovų dėmesio ir suteikia Jūros šventei galimybę atsigręžti į žvejišką pamario krašto paveldą, gaivinti ir išlaikyti laivadirbių bei jūrines tradicijas.

Plokščiadugnės valtys į šventę atplauks tiesiai iš Kuršių marių Romaldo Adomavčiaus vardo regatos „Burpilis“. 

Flotilė skambės iš laivų: kartu su įgulomis klaipėdiečius ir miesto svečius sveikins Klaipėdos miesto etnokultūros centro folkloro ansamblis „Alka“. Į flotilę įsiliejo ir Baltijos Jūrų skautai – savo jėgomis vandens  keliu įveikę daugiau nei 200 kilometrų Nemunu nuo Kauno. Jie savo žygį pradėjo jau liepos 11 dieną tradiciniais istoriniais laivais – venterine valtimi „Rusnietis“, vytine „Jūratė“, valtimi „Vykintas“ ir lainerio „Titanikas“ gelbėjimosi valties replika. Flotilės svečius Jūrų skautai krante mokys rišti jūrinius mazgus, demonstruos parodomąją rikiuotę.

 

– Kurėnai grįžo iš istorinės praeities lygiai prieš 10 metų istoriko Romaldo Adomavičiaus dėka, Šventiškas laivų suplaukimas turi istorinį pagrindą: jau XIX a. Kuršmarių žvejai mėgdavo rinktis ir varžytis savo burvaltėmis, organizuodavo regatas, bendrus plaukimus, po jų – smagius susibūrimus.

– sako Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė. – Tada muziejuje pagal senovinius brėžinius buvo atstatytas pirmasis kurėnas „SüD.1“. Per 20 metų jis dalyvavo daugelyje ekspedicijų, tyrinėjančių žvejišką paveldą Lietuvoje ir užsienyje, jo pavyzdys įkvėpė ir kitus statyti kurėnus, reizinę, vytinę, mažesnes valtis, tik jau naudojant juos ne žvejybai, o kultūrinei rekreacijai. Ir „Dangės flotilės“ idėjos autorius buvo prieš dvejus metus tragiškai Kuršių mariose žuvęs Romaldas Adomavičiaus. Dabar kurėno vairą į savo rankas perėmė jo sūnus Romualdas.

Liepos 23 d. 19 val. bus keliamas Pilies tiltas ir pro jį atplauks trylika senųjų laivų replikų. Šeštadienio vakarą bus galima apžiūrėti senuosius laivus ir pabendrauti su įgulomis, ant kranto – susipažinti su edukacine paroda „Ateities kapitonai“, pristatančia dešimt tarpukario kapitonų, o šeštadienį bus atidaryta ir proginė paroda, skirta Lietuvos jūrų  muziejaus kurėno „SüD.1“  dvidešimtmečiui.

Šiemet „Dangės flotilė“ žiūrovai matys net du laivų paradus upėje:  be jau įprasto laivų parado šeštadienį 19 val., tarp Biržos ir Pilies tiltų, žiūrovų laukia ir naktinis istorinių laivų paradas „Vėjo genami“, kuris prasidės šeštadienį 23 val. Šių metų flotilės tema – „Sielą – jūrai!“. Šventiškas laivų suplaukimas turi istorinį pagrindą: jau XIX a. Kuršmarių žvejai mėgdavo rinktis ir varžytis savo burvaltėmis, organizuodavo regatas, bendrus plaukimus, po jų – smagius susibūrimus.

Flotilę bus galima pamatyti miesto centre – priešais „Žvejo“ paminklą. Ant kranto renginiai vyks „Buriuotojų krantinėje“ prie „Žvejo“ paminklo.

 Istorinių laivų paradą „Dangės flotilė“ parėmė Klaipėdos miesto savivaldybė.

Ikona, uždaryti