Laisvės gynėjų dienai skirti renginiai Klaipėdoje

Laisvės gynėjų dienai skirti renginiai Klaipėdoje
AA

Laisvės gynėjų dieną kasmet prisimename istorinius įvykius, kurie prieš tris dešimtmečius visam pasauliui pademonstravo mūsų šalies siekį ir ryžtą apginti Nepriklausomybę. Sausio 13-osios įvykiai buvo lūžio taškas Lietuvos istorijoje, nulėmęs kelią, kuriuo einame šiandien.

Klaipėdoje Laisvės gynėjų dienai skirti renginiai prasidės sausio 12 dieną (ketvirtadienis). Tradiciškai bus padėti Atminimo vainikai Laisvės gynėjams vietose, kur 1991 m. sausio 12-osios vakarą rinkosi klaipėdiečiai ginti savo teisių ir nepriklausomybės –  prie Klaipėdos miesto savivaldybės, radijo ir televizijos bokšto Giruliuose, prie buvusios Klaipėdos Tarybos pastato (Vilties g. 12, Klaipėdos apygardos prokuratūra).

Pavakary trispalvės lietuviškos vėliavos spalvomis nušvis Klaipėdos kariliono bokštas, o 17 val. prie Savivaldybės užsiliepsnos simboliniai atminimo laužai, kuriuos, skambant kariliono varpams, uždegs Žvejų rūmų tautinių šokių sambūrio „Vėlunga“ šokėjai. Keturiolika varpo dūžių – tai keturiolika žuvusiųjų už mūsų Laisvę, kurių vardus skelbs Klaipėdos jūrų kadetų mokyklos moksleiviai. Prisiminimais apie lemtingąją naktį pasidalins istorikė, humanitarinių mokslų daktarė, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja, docentė Silva Pocytė. Susirinkusiems prie laužų dainuos populiari folkloro ir džiazo muzikos atlikėja Rasa Serra. Nesušalti padės ir širdis dainomis taip pat šildys Klaipėdos miesto pagyvenusių žmonių asociacijos ir Bendruomenės namų meno kolektyvai. Atminimo vakaro vedėja – aktorė Virginija Kochanskytė.

Sausio 12-osios vakare vyks tradicinis, jau dvidešimt antrasis bėgimas Laisvės gynėjų keliais.  Starto pradžia 20 val. nuo Girulių radijo ir televizijos bokšto, trumpo nuotolio startas – 20 val. 20 min. nuo Klaipėdos vasaros estrados.  Bėgimo dalyviai į starto vietą galės nuvažiuoti užsakytu autobusu, kuris nuo 18.30 val.  lauks prie Savivaldybės, o į Girulius išvyks19 val. Bėgimo dalyviai finišuos taip pat prie Klaipėdos miesto savivaldybės apie 21 val. Nugalėtojai bus apdovanoti taurėmis ir atminimo dovanėlėmis, o pirmi 400 finišavusieji, nepriklausomai nuo įveiktos trasos – atminimo medaliais.

Sausio 13-ąją 8 val. ryto visoje Lietuvoje prasidės visuotinė pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Dešimčiai minučių languose uždegsime vienybės ir atminimo žvakutes.

15 val. Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centre įvyks mokytojų ir moksleivių kūrybinė akcija „Sausio 13-osios naktį – vardan Lietuvos“. Tuo pat metu (15 val.) Klaipėdos Imanuelio Kanto viešoji biblioteka pakvies į istorinės atminties popietę „Sausio 13-oji klaipėdiečių prisiminimuose“. Prisiminsime 1990-uosius, kuomet Lietuvai paskelbus nepriklausomybę nuo sovietų imperijos pasaulis neskubėjo jos pripažinti, o okupacinės sovietų valdžios administracinės struktūros ir kariuomenė neplanavo pasitraukti iš šalies.

18 val. Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje bus aukojamos Šventos Mišios už sausio 13-osios gynėjus.

Finalinis Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginių akordas nuskambės Žvejų rūmuose. 19 val. čia bus atlikta latvių kompozitoriaus Ērikso Ešenvaldo teatralizuota oratorija „13“ (libreto autorius – Arnas Ališauskas). Jos atlikimui kūrybines pajėgas suvienijo net trys garsūs šalies kolektyvai – valstybinis ansamblis „Lietuva“, valstybinis choras „Vilnius“ ir Vilniaus universiteto kamerinis orkestras. Pasakotojo vaidmenyje – Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas aktorius Vladas Bagdonas, solistai – Rasa Serra, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė Jovita Vaškevičiūtė (mecosopranas), ansamblio „Lietuva“ artistas Osvaldas Petraška,  jaunieji atlikėjai Gabrielė Butkaliuk ir Teodoras Lipčius.

„Mes pasakojame ne tik tų dienų įvykius – tai kartu vienos šeimos istorija. Pabūkime visi kartu, prisiminkime, kaip ir kodėl tapome laisvi. Pagerbkime kovojusius už laisvę ir didžiuokimės, nes ši teatralizuota oratorija yra apie mūsų tautos vienybę ir drąsą“, – į premjerą kviečia  oratorijos režisierė Leokadija Dabužinskaitė.

Klaipėdiečiai taps antrosios oratorijos premjeros dalyviais. Pirmąkart įspūdingas kūrinys nuskambėjo pernai sausio 14 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre. Šis muzikinis spektaklis – tai Klaipėdos miesto savivaldybės dovana miestui. Dar galima įsigyti likusių bilietų už simbolinę kainą (2.00 eur, Bilietai.LT).

 

RENGINIŲ PROGRAMA

Sausio 12 d. 

20.00 val. nuo Girulių TV bokšto, 20.20 val. nuo Klaipėdos vasaros estrados

TRADICINIS VAKARINIS BĖGIMAS LAISVĖS GYNĖJŲ KELIAIS

Finišas ir apdovanojimų ceremonija – prie Klaipėdos miesto savivaldybės

Sausio 13 d.

8.00–8.10 val.

Pilietinė akcija „ATMINTIS GYVA, NES LIUDIJA“

Uždekime vienybės, atminimo ir pergalės žvakutes kiekviename lange

15.00 val. Klaipėdos Imanuelio Kanto viešojoje bibliotekoje

Istorinės atminties popietė „SAUSIO 13-OJI KLAIPĖDIEČIŲ PRISIMINIMUOSE“

15.00 val. Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centre

Kūrybinė akcija „SAUSIO 13-OSIOS NAKTĮ – VARDAN LIETUVOS“

18.00 val. Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje

ŠV. MIŠIOS UŽ SAUSIO 13-OSIOS GYNĖJUS

19.00 val. Klaipėdos Žvejų rūmuose

TEATRALIZUOTA ORATORIJA „13“

Atlikėjai – valstybinis ansamblis „Lietuva“, valstybinis choras „Vilnius“, Vilniaus universiteto kamerinis orkestras. Solistai Vladas Bagdonas, Rasa Serra, Jovita Vaškevičiūtė, Osvaldas Petraška,  Gabrielė Butkaliuk, Teodoras Lipčius.

Bilieto kaina: 2.00 €  (Bilietai.LT)