Broškė, cukerka, cvekas – tokius vardus ruoniukams dovanojo aukštaičiai

Broškė, cukerka, cvekas – tokius vardus ruoniukams dovanojo aukštaičiai
AA

Trečiadienį, birželio 2 dieną 13 val., Lietuvos jūrų muziejuje vyks šių metų ruoniukų rastinukų vardynos, parodos „Gyvybei - rūpestį!“ atidarymas ir susitikimas su dramaturgu, režisieriumi, teatro ir kino aktoriumi Justu Terteliu, kurio kartu su dailininke Elena Maja ir kompozitore Rita Mačiliūnaite-Dočkuviene sukurtą knygą „Vandens gyvenimo linija“ išleido muziejus.

Lietuvos jūrų muziejus

Ši knyga meniškai tyrinėja žmogaus ir jūros pasaulio bei jo gyventojų–ruonių tarpusavio susikalbėjimą arba greičiau – nesusikalbėjimą. 

Matyt, būtent dėl šio „nesusikalbėjimo“ kiekvienais metais vis daugėja mažųjų nelaimėlių Baltijos jūros pakrantėje.

Lietuvos jūrų muziejus ruoniukai

Dėl klimato atšilimo, žmogaus invazijos į tas vietas, kur ruonės veda jauniklius, dėl išgaudytos žuvies jūroje ruoniukai lieka našlaičiais, vandens srovių priplaktais prie mūsų pakrantės. Tik Jūrų muziejaus darbuotojų pastangomis jau ketvirtas dešimtmetis šie Baltijos jūros pilkųjų ruonių jaunikliai randa saugią prieglaudą ir pasiaukojančias širdis bei rankas, kurios mažylius išplėšia iš mirties nagų ir „pastatytus“ ant letenėlių vėl gražina į jų namus – Baltijos jūrą.

Šiemet Lietuvos jūrų muziejus priglaudė net šešiolika ruoniukų. Į Jūrų muziejų nusilpę jaunikliai buvo gabenami iš viso pajūrio: Būtingės, Šventosios, Palangos, Karklės, Melnragės, Nidos, Juodkrantės. Iš viso – vienuolika patinėlių ir penkios patelės. Beveik visi gyvūnai buvo apkandžiotų šunų ar laukinių gyvūnų, kentėjo nuo parazitų – kirmelių. Todėl jiems pirmiausia buvo skiriama vaistai ir rūpestinga 24 valandų per parą priežiūra.

Dabar jau visi ruoniukai sustiprėjo ir yra perkelti į muziejaus lauko baseiną, kur su jais gali susipažinti lankytojai. O netrukus juos jau bus galima šaukti ir vardais. Vardai tikrai itin originalūs, gal net ne visiems pažįstami, nes jau antri metai vardai ruoniukamas renkami tarmiški iš skirtingų Lietuvos regionų. Pernai metų ruoniukai tapo žemaitukais, o šiųmetinukų vardai skamba jau visai kitaip – aukštaitiškai. Kitąmet šis ruoniukų vardų konkursas apims kitą Lietuvos regioną.

Rinkti vardus muziejininkams padėjo Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, į kurią du mėnesius plūste plūdo ruoniukams siūlomi vardai. Muziejaus kultūrinės veiklos organizatorė Ieva Jašinskienė sako, kad pasiūlyta buvo arti pusės tūkstančio vardų, jie visi perduoti muziejaus Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus, kuris rūpinasi ruoniukais, komandai. Muziejininkai nusprendė, kad ruoniukams labiausiai tiks tokie vardai: Broškė, Cukerka, Cviekas, Gaspadorius, Gastinčius, Guzikas, Iškadnykas, Kujelis, Spotkelis, Ulas, Unarava, Unčiakas, Untaniukas, Zabova, Zbitka, Žiužis.

Ieva Jašinskienė džiaugėsi, kad parodos atidaryme dalyvaus ir knygos „Vandens gyvenimo linija“,  kuri šiemet nominuota tarp geriausių vaikų ir paauglių knygų IBBY rinkimuose, teksto autorius Justas Tertelis.

– Su juo kurdami parodą, stengiamės iškomunikuoti kiek kitokią mintį nei šioje knygoje, – pasakojo Ieva. – Knygoje ruonio ir žmogaus pasaulis yra susipriešinęs, o parodoje kalbama apie tai, kaip žmogus tampa ruonio draugu.

Nuo birželio 22 dienos paroda „Gyvybei – rūpestį!“ bus eksponuojama Utenoje, A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje. Jos atidarymo metu bus apdovanoti ruoniukų „krikštatėviai“, būtent tie žmonės, kurių pasiūlytais vardais pavadinti ruoniukai.