Klaipėdietė Donata įsitikino: kurtumas ne kliūtis gauti darbą

Klaipėdietė Donata įsitikino: kurtumas ne kliūtis gauti darbą
AA

Donata Vilkaitė buvo pirma kurtumo negalią turinti mergina, prieš 10 metų drąsiai atėjusi į pokalbį prekybos tinkle „Rimi“ ir gavusi darbą, kuriame dirba iki šiol – prekybos centre Klaipėdoje. Sėkmingai karjeros laiptais kylanti mergina šiandien yra vyr. kasininkė ir toliau kelia kvalifikaciją mokydamasi.

Nors pirmaisias mėnesiais lengva nebuvo, dabar Donata įsitikinusi, kad dirba ne prasčiau už girdinčiuosius. Savo iniciatyva ji sukūrė video „Rimi“ kasų ekranams, kuriuose rodoma, kaip gestų kalba pasakyti paprasčiausius žodžius: „Labas“, „Ačiū“, „Viso gero“. „Rimi“ pirkėjų jau seniai nebestebina kurtumo negalią turintys darbuotojai, kurie juos puikiai supranta skaitant iš lūpų, tačiau pirkėjų išmoktos kelios frazės gestų kalba juos labai motyvuoja.


Draugai sakė – nepriims

„Tada, prieš dešimt metų, buvau girdėjusi, kad Vilniuje kurtieji jau dirba prekybos tinkle „Rimi“, todėl nutariau pabandyti. Draugai tikino, kad manęs tikrai nepriims, bet aš buvau pirmoji Klaipėdoje kurčioji mergina, atėjusi į darbo pokalbį ir iškart priimta į darbą, kuriame dirbu iki šiol. Visą informaciją gaunu akimis ir manau, kad galiu dirbti taip pat, kaip ir girdintieji. Esu save išbandžiusi daržovių, alaus, pieno, buities prekių ir kituose skyriuose, tačiau pati geriausia vieta man – kasa. Čia sutinku daugybę žmonių, man patinka su jais bendrauti. Senos svajonės išsipildymas bei tikras iššūkis ir man, ir klientams pandemijos metu buvo darbas informacijos skyriuje – atsakant į klausimus tekdavo ir aktorinius gebėjimus pasitelkti, ir telefone rodyti norimo daikto iliustraciją. Supratau, kad kai nori, visada gali susikalbėti“, – sako Donata.

Mergina prisipažįsta – darbo pradžioje buvo nemažai komunikacijos iššūkių tiek su kolegomis, tiek su klientais, bet ji iš visų jėgų stengėsi atsakingai atlikti savo pareigas, be to, Donatą labai palaikė tuometinė direktorė, kuri neleido pasiduoti. Kolegos, kurie ją gerai pažįsta, žino, kad su Donata reikia kalbėti lėčiau, nes ji turi matyti jų lūpas, iš kurių skaito. „Galiu paprašyti ką nors parodyti gestais, svarbiais atvejais paskambinu gestų kalbos vertėjui. Keletas kolegų moka mandagumo gestus („Labas“, „Ačiū“), o seni klientai jau žino, kaip su manimi bendrauti, jaučiu jų simpatiją ir pagarbą. Ypač sujaudina ir pradžiugina, jei žmogus specialiai dėl manęs išmoksta kokį kurčiųjų kalbos gestą“, – džiaugiasi klaipėdietė.

Aktyvi tiek darbe, tiek laisvalaikiu

Donata yra Klaipėdos kurčiųjų jaunimo organizacijos narė, tad kartu su draugais išklauso daugybę paskaitų, kuriose dalyvauja gestų kalbos vertėjai, o kai turi laiko, dar ir pasavanoriauja. „Kiti kurtieji, kurie dirba „Rimi“, yra uždaresni, tad ėmiausi iniciatyvos ir pasiūliau nufilmuoti klipą, kuriame parodėme, kad mes galime lygiai taip pat šauniai dirbti. Kai prisiminiau, kad aš čia jau dešimtmetį, net apsiverkiau iš laimės“, – pasakoja klipo idėjos autorė.

Mergina kilusi Telšių, tad dažnai grįžta į gimtąjį miestą pas tėvus, padeda jiems dirbti ūkio darbus. „Esu žmogus, mėgstantis aktyvų gyvenimo būdą: susitikimus su draugais, važinėjimą riedučiais ar dviračiais. Dažnai einame į kiną ar tiesiog susitinkame paplepėti prie kavos puodelio. Stengiuosi nepraleisti jokių švenčių ir renginių“, – savo džiaugsmais dalijasi mergina.

Jau daugiau nei 14 metų prekybos tinklas „Rimi“ savo pavyzdžiu prisideda keisdamas visuomenės nuostatas bei taip skatindamas kitas organizacijas vertinti įvairovę. Paskelbęs gegužę Įvairovės mėnesiu, prekybos tinklas siekia visus žmones lygiavertiškai įtraukti į darbo rinką. Šiuo metu „Rimi“ turi apie pusantro šimto darbuotojų su negalia, kurie dirba tiek įmonės biure, tiek parduotuvėse.

„Įvairovė užima svarbią vietą mūsų organizacijoje ir verslo filosofijoje: labai daug dėmesio skiriame lyčių lygybės užtikrinimui, skirtingo amžiaus darbuotojų ir neįgaliųjų įdarbinimui. „Rimi“ turi sėkmingą patirtį įdarbinant vyresnius žmones – šiuo metu net trečdalis mūsų darbuotojų iš daugiau nei trijų tūkstančių yra vyresni nei 50 metų. Savo pavyzdžiu siekiame skleisti įvairovės principus versle bei visuomenėje“, – teigia „Rimi Lietuva“ generalinis direktorius Vaidas Lukoševičius.