Kompiuteris ir internetas yra viskas, ko reikia, kad pasaulis būtų po tavo kojomis, o laisvai samdomo specialisto (ang. freelancer) karjera suteiktų tą išsvajotą laisvę. Ar iš tiesų viskas taip paprasta? Drąsa ir užsispyrimu išsiskiriantys jauni freelanceriai dalijasi savo istorijomis ir atskleidžia, su kokiais iššūkiais jiems tenka susidurti.
Laisvai samdomos specialistės kelią pasirinkusi Lina Treigutytė pasakoja, kad pandemija ir užsidarymas namuose paskatino rimčiau imtis savarankiškos veiklos.
Didelio palaikymo ji sulaukė ir iš savo dėstytojų.
„Dietetikos studijų metu įgaunama ir teorinių, ir praktinių žinių, dėstytojai matė mano užsidegimą dirbti mitybos srityje, jie ir paskatino imtis veiklos“, - pasakoja jauna mitybos konsultantė, nuotoliniu būdu bendraujanti su klientais, rengianti individualizuotus mitybos planus pagal jų sveikatos būklę.
Audiovizualinių sprendimų kūrėjas Ignas Diliūnas laisvai samdomo specialisto kelią pradėjo būdamas pirmakursis.
„Kai peržiūrėjau savo klasės išleistuvių vaizdo klipą, pamačiau, kokią stiprią emociją jis gali sukelti, ir kaip profesionaliai gali būti sukurtas. Tuomet nublanko visi iki tol matyti renginių įrašai. Studijuodamas multimedijos technologijas, ėmiau nedrąsiai kurti savo pirmuosius klipus“, - pradžią prisimena Ignas, dabar jau „ID filmai“ įkūrėjas.
Tuo tarpu grafikos dizainerė Dovilė Sederavičiūtė atskleidžia, kad grafinis dizainas iš pradžių buvo tik pomėgis, o laikui bėgant peraugo į pajamas nešančią veiklą.
„Mokantis gimnazijoje atradau save šioje srityje ir nusprendžiau, jog studijos bus susijusios su dizainu. Kuo daugiau žinių įgydavau, tuo labiau augo pasitikėjimas savimi ir noras tas žinias pritaikyti,” – dalijasi patirtimi Dovilė.
Dabar ji dėl stabilumo dirba ir agentūroje, tačiau planuoja, kad ateityje laisvai samdomu darbu užsiims pilną darbo dieną.
Laisvai samdomas darbas – ir laisvė, ir iššūkiai
Tokia veikla I. Diliūnui padeda išreikšti save, savo idėjas ir skatina rytais anksti keltis iš lovos. Merginos lyg susitarusios tvirtina, kad laisvė yra esminis momentas. „Tapus freelanceriu iš pradžių jautiesi tikrai laisvas, nesi apribotas nustatytu darbo laiku, atlyginimu ir klientais“, - kalba D. Sederavičiūtė. Jai antrina ir L. Treigutytė, kuriai darbas internetu leidžia turėti klientų ir užsienyje.
Tačiau kartu su laisve ateina ir tam tikra atsakomybė bei iššūkiai. „Pradžioje sukūriau gal penkis pirmus vaizdo klipus nemokamai, kad galėčiau turėti bent kažkokį portfolio ir gauti pelningų užsakymų”, - finansinius iššūkius prisimena I. Diliūnas. „Tenka viską labai atsakingai planuoti, tiek laiką, tiek finansus. Pavyzdžiui, norėdama įsigyti mano darbui reikalingą IT programą, turėjau gerokai pataupyti“, - atskleidžia L. Treigutytė ir sutinka, kad jaunas freelanceris mielai pasinaudotų įvairiomis jam teikiamomis nuolaidomis ar lengvatomis.
Bendrovė „Splius“ atsižvelgė į jaunų žmonių poreikius dirbti namuose
Apie jaunimą ir jaunus specialistus pagalvojo elektroninių ryšių paslaugas teikianti bendrovė „Splius“. Ji siūlo spartų šviesolaidinį internetą ir specialią akciją jaunimui, pradedančiam savarankišką gyvenimą. „Jei esate 18 – 29 metų jaunuolis, galite užsisakyti, pavyzdžiui, interneto planą EA, kurio greitaveika yra iki 100 Mbps“, - į jaunus žmones kreipiasi „Splius“ rinkodaros direktorė Inga Karickienė. Be to, interneto paslaugą jaunimui bendrovė įrengia nemokamai. Jaunas klientas gauna nuolaidą nuo plano mėnesio mokesčio ir gali pasirašyti perpus trumpesnę sutartį, t.y. tik 12 mėnesių, nei įprastai pasirašomos interneto paslaugų sutartys.
„Pasiūlymas jaunimui sukurtas šį pavasarį, išgirdus jaunų žmonių poreikį trumpesnio laikotarpio sutartims. Pastebėjome, kad būtent jauni žmonės dažniau migruoja, keičia savo gyvenamąją vietą, o stabilus ir patikimas internetas darbui dabar reikalingas kaip niekada“, - pasakoja I. Karickienė, atstovaujanti 25 metų veiklos jubiliejų neseniai paminėjusią įmonę. „Džiaugiamės tuo, kad mumis pasitiki ir būtent „Splius“ internetu naudojasi daugiau nei 42 000 klientų Šiaulių ir Klaipėdos regionuose. Todėl norime būti naudingi ir jauniems laisvai samdomiems specialistams“.
Jaunieji freelanceriai tokį pasiūlymą ypač vertina. „Greitas internetas svarbus mūsų veikloje, ypač kai su klientais tenka dalintis didžiuliais kiekiais informacijos“, - pabrėžia Ignas, džiaugdamasis, kad yra „Splius“ klientas. „Be to, jaunam žmogui, norinčiam pradėti laisvai samdomo specialisto karjerą, labai trūksta ir teisinių, mokestinių, buhalterinių žinių. Tokios konsultacijos labai praverstų“, - neabejoja Lina, pati intensyviai ieškojusi šių paslaugų.
Bendradarbystės centre – bendraminčiai ir verslumo kompetencijų vystymas
„Splius“ rinkodaros direktorė I. Karickienė teigia, kad jų interneto paslaugomis jaunieji verslininkai naudojasi ne tik namuose, bet ir bendradarbystės erdvėje „Spiečius“. „Erdvėje, kurioje dirbi interneto ryšys yra būtinybė. Tačiau ten teikiamos ir kitos paslaugos“, - primena I. Karickienė.
Šiaulių miesto bulvare įsikūręs bendradarbystės centras „Spiečius“ yra daugiau nei nemokama, kompiuterizuota darbo vieta. „Nors amžiaus cenzas „Spiečiaus“ nariams nėra taikomas, bet didžioji dalis bendradarbystės centro narių yra 18 - 29 metų jaunimas“, - pasakoja „Versli Lietuva“ regionų koordinatorė Egidija Žiedaitė.
Šiuo metu „Spiečiuje“ reziduoja 15 verslininkų, kurių veikla apima nuo prekybos išmaniaisiais įrenginiais, nekilnojamo turto, tekstų vertimo ar fotografavimo paslaugų teikimo iki paslaugų platformos kūrimo. „Jie gali naudotis pilnu verslumo skatinimo paslaugų paketu, skirtu padėti verslams kurtis ir augti, teikiamos individualios verslo konsultacijos, suteikiama galimybė konsultuotis su verslo ekspertais, dalyvauti verslo įgūdžių ugdymo programose, mokymuose ir renginiuose bei bendrauti ir įgyvendinti bendras iniciatyvas su kitais miesto verslininkais“, - apie galimybes laisvai samdomiems specialistams papasakojo E. Žiedaitė.
Tad sąlygos ir aplinkybės rinktis laisvai samdomo specialisto kelią dabar palankios kiekvienam jaunuoliui. Tereikia pasirinkti mėgstamą veiklą ir drąsiai imtis veiksmų.
REKLAMINIS STRAIPSNIS