Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje pirmą kartą Baltijos šalyse atlikta biopsija nenaudojant radioaktyvaus izotopo

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje pirmą kartą Baltijos šalyse atlikta biopsija nenaudojant radioaktyvaus izotopo
AA

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje pirmą kartą Baltijos šalyse atlikta sarginio limfmazgio, esančio pažasties srityje, biopsija, naudojant organizmui visiškai nekenksmingą geležies oksidą. Sarginis limfmazgis, kuris surenka limfą iš naviko pažeistos krūties audinio, Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, nustatomas naudojant radioaktyvų technecio izotopą. Suleidus jį į krūtį, pacientės laikinai tampa radioaktyviomis.

Diagnozavus krūties vėžį ir ruošiantis operacijai, krūtų chirurgai stengiasi išsiaiškinti kiek pažasties limfmazgių reikės pašalinti. Tam atliekama sarginio limfmazgio biopsija. Tyrimo išvados chirurgams leidžia nuspręsti apie kitų sitinių limfmazgių šalinimo tikslingumą.

“Naudojant radioaktyvų technecio izotopą, į krūties audinį suleidžiama nedidelė ir saugi jo dozė, tačiau laikinai pacientė tampa radioaktyvi ir kurį laiką negali artimai bendrauti su žmonėmis, ypač vaikais. Likimo nuskriausta moteris tampa atskirta nuo artimųjų. Mąstėme kuo technecį galėtumėm pakeisti. Sužinoję apie geležies oksido technologiją, susidomėjome analogų neturinčia naujove ir įsigijome modernų instrumentą „Sentimag“, skirtą sarginių limfmazgių ir vėžinių audinių lokalizacijai nustatyti, – sako krūtų chirurgė Miglė Stakytė, Respublikinės Klaipėdos ligoninės Plastinės rekonstrukcijos ir krūtų chirurgijos skyriaus vyr. ordinatorė.

Pasak M. Stakytės, naudojant „Sentimag“ prietaisą, magnetinis sarginių limfmazgių lokalizavimas yra lengvas ir efektyvus. Sistema yra tokia pat veiksminga, kaip ir radioaktyvus žymeklis, leidžia kiekybiškai įvertinti atsekamosios medžiagos kiekį konkrečiame mazge. Prietaisas naudoja magnetinės susceptometrijos principą ir sukuria magnetinį lauką, kuris laikinai įmagnetina geležies oksido daleles. Į krūties audinį įšvirkštus atsekamąjį preparatą, fiksuojamas jo signalas ir nustatomi sarginiai limfmazgiai tam, kad būtų galima nustatyti kiek yra išplitęs vėžys. Ir svarbiausia, pasak krūtų chirurgės M. Stakytės, nei medicinos personalas, nei pacientas nėra veikiami jonizuojančios spinduliuotės. Naudojant geležies oksidą, operacijas galima planuoti lanksčiai.

respublikinė klaipėdos ligoninė biopsija

„Radioaktyvus izotopas suleidžiamas parą prieš operaciją, o supermagnetinio geležies oksido nanodalelių suspensiją galima suleisti ir prieš mėnesį. Tai labai patogu, nes, tarkim, jeigu pacientei sutrinka širdies ritmas, operacijos atlikti nebegalime. Dirbdami su radioaktyviu technecio izotopu, atstačius širdies ritmą, po mėnesio vėl reikėtų jį suleisti pacientei. Geležies oksido pakartotinai leisti nereikia, tiesiog galime operuoti”, – pasakoja krūtų chirurgė Miglė Stakytė.

Per operaciją suradę ir pašalinę sarginį limfmazgį, chirurgai jį siunčia į laboratoriją skubiai ištirti. Jeigu vėžio metastazių nerandama, vadinasi liga nėra išplitusi ir augliukas yra tik krūtyje. Šalinti kitų limfmazgių nereikia. Jeigu iš laboratorijos gaunamas teigiamas atsakymas, tuomet papildomai surandami ir pašalinami dar 3-4 limfmazgiai. Pagal tai nustatoma onkologinės ligos stadija.
Nuo 2012 metų sistema “Sentimag” buvo naudojama daugiau nei 20 tūkst. pacientų gydyti daugelyje Europos šalių. Klinikiniai tyrimai parodė, kad tai yra saugus ir veiksmingas būdas, nustatant sarginio limfmazgio lokalizaciją bei yra svarbi onkologinės ligos stadijos nustatymo dalis. Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje jau atlikta keletas operacijų, naudojant modernią sistemą.

“Operacijos su šiuo prietaisu viltis pateisino šimtu procentu. Labai tiksliai surandamas sarginis limfmazgis, ypač jeigu jis yra ne tipinėje vietoje. Jis gali būti ne tik pažasties duobėje, bet ir viršraktikaulinėje srityje arba giliai tarp krūtinės raumenų. „Sentimag“ aparatas labai veiksmingai padeda greitai tuos limfmazgius surasti. Analogiškas, geras ir ilgai naudojamas metodas yra ir sarginio limfmazgio nustatymas radioaktyviu technecio izotopu, tik, kaip minėjo kolegė, jo pagrindinis trūkumas yra jonizuojanti spinduliuotė tiek pacientui, tiek dirbančiam personalui – slaugytojams, gydytojui”, – aiškina Respublikinės Klaipėdos ligoninės Plastinės rekonstrukcijos ir krūtų chirurgijos skyriaus chirurgas Algirdas Kasiliauskas.

Per metus Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje atliekama apie 100 sarginio limfmazgių biopsijų. Operacijas su radioaktyviu izotopu apmoka ligonių kasos. “Sentimag” sistema yra visiška naujovė Lietuvoje todėl kol kas geležies oksido preparatai nėra finansuojami iš ligonių kasų. Pacientėms ši operacija nekainuoja, sąnaudas dengia Respublikinė Klaipėdos ligoninė, kuri perka brangiai kainuojančias geležies oksido ampules.

Ikona, uždaryti