Klaipėdos vaikų ligoninė: fiksuojamas sergamumo kokliušu didėjimas

Klaipėdos vaikų ligoninė: fiksuojamas sergamumo kokliušu didėjimas
AA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, šiemet fiksuojamas sergamumo kokliušu didėjimas.

Klaipėdos vaikų ligoninėje nuo birželio pradžios dėl kokliušo jau buvo gydyta net 14 vaikų. Visi jie buvo neskiepyti nuo šios ligos dėl amžiaus arba kitų priežasčių.

Ligą sukelia Bordetella pertussis bakterija. Sukėlėjas kolonizuoja viršutinių kvėpavimo takų gleivinę ir pradeda skirti toksinus, kurie pažeidžia gleivinę ir sukelia uždegimą. Nors mikroorganizmas ir nepatenka į kraujotaką, jis labai sutrikdo kvėpavimo takų veiklą.

Užkratas perduodamas oro lašeliniu būdu nuo užsikrėtusio žmogaus: kosint, čiaudint. Kokliušu serga įvairaus amžiaus vaikai, ypač greitai užsikrečia kūdikiai ir naujagimiai, bet dažniausiai serga vaikai nuo 1 iki 5 metų.

Simptomai paprastai pasireiškia praėjus 7–10 dienų po užsikrėtimo, tačiau gali pasireikšti ir po 21 dienos. Iš pradžių simptomai panašūs į peršalimo simptomus.

Per dvi savaites kosulys suintensyvėja, vis dažniau pasireiškia ištisinio, stipraus kosulio priepuoliai, kuriuos lydi kriokiantis kvėpavimas arba „lojantis“ spazminis kosulys. Per šiuos priepuolius dažnai iškosėjamos tirštos, skaidrios gleivės, kosulio priepuoliai dažnai sukelia vėmimą. Iš pradžių kosėjimo priepuoliai pasireiškia naktimis, po to vis dažniau kartojasi ir dienos metu ir gali tęstis nuo vieno iki dviejų mėnesių. Kokliušas gali sukelti sunkias komplikacijas.

Rizika užsikrėsti šia liga kyla visiems nuo kokliušo neskiepytiems ar pakartotinai neskiepytiems žmonėms.

Efektyviausia kokliušo prevencija – skiepai. Vakcina nuo kokliušo paprastai apima ir skiepus nuo difterijos, stabligės.

Žmonės, kurie serga arba gali sirgti kokliušu, turėtų vengti sąlyčio su mažais vaikais ir kūdikiais, kol nepasveiks.