Po 75-erių metų į Lietuvą grįžo tremtinė Vanda Valiūtė

Po 75-erių metų į Lietuvą grįžo tremtinė Vanda Valiūtė
AA

Šiomis dienomis nuaidėjo nepaprasta 94-erių tremtinės, partizanų ryšininkės Vandos Valiūtės istorija. Po daugiau nei 75-erių metų ji, padedama visuomeninkų Arvydo Kulikausko ir jo žmonos Ninos Vecher, iš Irkutsko sugrįžo į gimtąją Lietuvą. Tremtinė šiuo metu apgyvendinta Pagramančio socialinės globos namuose, o Lietuvos institucijos stengiasi atkurti V. Valiūtės pilietybę.

vanda viliūtė

 

 

V. Valiūtė  beveik negirdi, sunkiai kalba bei mato, tačiau išlieka pozityvi ir džiaugiasi sugrįžusi į tėvynę. Moteris į Rusiją buvo išvežta vos 19-os, istorikai įsitikinę, kad Vanda yra paskutinė gyvenusi Sibire nuo pat ištrėmimo. Didžiąją gyvenimo dalį tremtyje kalbėjusi rusų kalba, Vanda puikiai kalba lietuviškai ir nori kalbėti tik gimtąja kalba. Vis dėl to, dėl prastos klausos, su tremtine geriausiai pavyksta susikalbėti tuomet, kai mintys užrašomos ant balto popieriaus lapo.

Sovietų Sąjungai antrą kartą okupavus Lietuvą, Vandos tėtis ir brolis išėjo partizanauti, o Vanda tapo partizanų ryšininke, už tai ji buvo suimta ir ištremta į Sibirą. Ištremta visa šeima, sunkiuose darbuose prapuolė jaunystės metai, atsisveikinta su tėvais, kurie palaidoti Irkutske.

Kai Vanda jau galėjo grįžti į laisvą Lietuvą, stokojo pinigų, galvojo dar užsidirbti. Galiausiai, Arvydo Kulikausko ir jo žmonos Ninos paraginta bei su jų pagalba susiruošė į Lietuvą. Ilga kelionė namo vyko traukiniais ir autobusais.

Nors šiuo metu Migracijos departamentas rūpinasi, kad pilietybės atstatymo dokumentai būtų sutvarkyti kuo įmanoma greičiau, tačiau tai gali trukti dar keletą mėnesių.

 

Penktadienį su tremtine susitiko Seimo narė Paulė Kuzmickienė, Tauragės rajono savivaldybės direktorius Tomas Raulinavičius bei Socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Rimkuvienė, kurie pasikalbėjo su tremtine, patikino, kad daromi atitinkami veiksmai, siekiama jai padėti.

„Tam, kad būtų atstatyta pilietybė ir Vanda Valiūtė turėtų kur gyventi, gautų visa ko jai reikia, susitelkė daug institucijų, savivalda, ministerijos, diplomatai, dirbo su širdimi, neabejingai rūpinosi URM Gabrielius Landsbergis, ambasadorius Maskvoje Eitvydas Bajarūnas su komanda, dėmesingai nuo pat pirmųjų Vandos atvykimo dienų padeda SADM Monika Navickienė su komanda, VRM Agnė Bilotaitė. Džiugu, kad Tauragės savivaldybė, administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Raulinavicius ir kiti, buvęs tarybos narys politkalinių tremtinių vadovas Tauragėje Antanas Stankus, Pagramančio globos namų kolektyvas kartu su direktoriumi Jonu Samoška yra šalia Vandos Valiūtės – apgyvendino, moka už maistą, parūpina gydytojo paslaugas“,– kalbėjo Seimo narė P. Kuzmickienė

Vis dėlto, Vandai vis dar trūksta keletos svarbių dalykų, vienas iš jų – klausos aparatas. Norintys ir galintys prisidėti prie V. Valiūtės gerovės, gali paaukoti į Pagramančio bendruomenės centro „Gramančia“ banko sąskaitą (Swedbank LT427300010164341259), mokėjimo paskirtyje nurodant – „Pagalba Vandai Valiūtei“.