Seimas priėmė Akcizų įstatymo pakeitimus, kuriais nuspręsta nuo 2026 m. sausio 1 d. akcizais apmokestinti saldintus gėrimus.
Priimtomis pataisomis nutarta akcizais apmokestinti nealkoholinius saldintus gėrimus, turinčius pridėtinių cukrų, kurių kiekis 100 ml gėrimo viršija 2,5 g, ar saldiklių.
„Siūlomas saldintų gėrimų apmokestinimo modelis grindžiamas pridėtinių cukrų kriterijumi – tai reiškia, kad gėrimai, kuriuose yra tik natūralių cukrų (pvz., iš vaisių ar pieno), nebūtų priskiriami prie akcizų objekto. Toks požiūris leidžia tiksliau atskirti sveikatai mažiau palankius produktus ir užtikrinti proporcingą mokesčio taikymą“, – rašoma dokumento aiškinamajame rašte.
7,4 euro už produkto hektolitrą akcizų tarifas bus taikomas saldintiems gėrimams, kuriuose pridėtinių cukrų 100 ml gėrimo yra iki 8 g. Saldintiems gėrimams, kuriuose pridėtinių cukrų 100 ml gėrimo yra 8 g arba daugiau, bus taikomas 21 euro už produkto hektolitrą akcizų tarifas.
Saldintiems gėrimams, turintiems tik saldiklių arba saldiklių ir pridėtinių cukrų, kurių kiekis 100 ml gėrimo neviršija 2,5 g, nutarta taikyti 7,4 euro už produkto hektolitrą akcizų tarifą. Gėrimų koncentratams bus taikomas 105 euro už produkto hektolitrą (jeigu jie skysti) arba 4,3 euro už produkto kilogramą akcizų tarifas (kitais atvejais).
Kaip pažymi iniciatyvos rengėjai, dėl mokestinių veiksnių 1 l gėrimo, turinčio daugiau kaip 2,5 g, bet mažiau kaip 8 g cukrų, taip pat vien tik saldiklių turinčio gėrimo brangtų po 0,09 euro, 1 l gėrimo, turinčio 8 g arba daugiau cukrų, brangtų po 0,25 euro, 1 l koncentrato brangtų 1,27 euro, 100 g koncentrato – 0,52 euro.
Nuo akcizų už saldintus gėrimus bus atleidžiami į kitą valstybę narę išgabenti saldinti gėrimai, maisto produktų gamybai skirti saldinti gėrimai, viešojo maitinimo įstaigose pagaminti nefasuoti saldinti gėrimai, farmacijos produktų, medicinos priemonių, maisto papildų, kūdikių mišinių gamybai skirti saldinti gėrimai ir kt.
Už tai numatančius Akcizų įstatymo pakeitimus balsavo 84 Seimo nariai, prieš – 12, susilaikė 30 parlamentarų.
Apmokestinus saldintus gėrimus akcizais surinktos papildomos pajamos bus nukreiptos į Valstybės gynybos fondą.