Vasarį, palyginti su sausiu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,7 proc.

Vasarį, palyginti su sausiu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,7 proc.
AA

Lietuvos statistikos departamentas praneša, kad 2023 m. vasarį, palyginti su sausiu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,7 proc. 

Daugiausia tam įtakos turėjo elektros energijos, kietojo kuro, daržovių, nuotekų rinkimo paslaugų, vandentiekos, spirituotų gėrimų, farmacijos gaminių, vyno ir vyno produkcijos kainų padidėjimas bei šilumos energijos, pieno ir jo produktų, sūrio, kiaušinių, avalynės kainų sumažėjimas.

Vartojimo prekių kainos per mėnesį padidėjo 0,6 proc., paslaugų – 1 proc.

Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 2 proc., rinkos kainos – 0,5 proc.

2023 m. vasarį, palyginti su sausiu, būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekių ir paslaugų kainos padidėjo 2,2 proc. Daugiausia padidėjo vandentiekos (18,2 proc.), nuotekų rinkimo paslaugų (18 proc.), kietojo kuro (6,6 proc.), elektros energijos (6,4 proc.), būsto priežiūros ir remonto paslaugų (1,1 proc.) kainos, bet sumažėjo suskystintų dujų maistui gaminti (12,7 proc.), šilumos energijos (5,4 proc.) kainos.

Alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių bendrą kainų pokytį (kainos padidėjo 1,7 proc.) nulėmė vyno ir vyno produkcijos (3,4 proc.), spirituotų gėrimų (3 proc.), alaus (0,8 proc.) kainų padidėjimas.

Sveikatos priežiūros prekių ir paslaugų kainos padidėjo 1,4 proc. Sanatorijų paslaugos pabrango 3,6 proc., farmacijos gaminiai – 1,8 proc., odontologų paslaugos – 1,2 proc.

Maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos padidėjo 0,3 proc. Labiausiai pabrango konservuotas pienas, padažai ir uždarai, kiti valgomieji gyvuliniai riebalai, šviežia ir atšaldyta žuvis, arbata, bet atpigo saulėgrąžų aliejus, kūdikių maistas, jogurtas, miltai, kefyras. Taip pat kito kai kurių šviežių vaisių ir daržovių kainos: daugiausia padidėjo saldžiųjų paprikų, pomidorų, ilgavaisių agurkų, gūžinių salotų, bet sumažėjo mangų, greipfrutų, citrinų, apelsinų kainos.

Dėl nuolaidų drabužių ir avalynės kainos sumažėjo 1,9 proc. Kiti aprangos gaminiai ir reikmenys atpigo 8,2 proc., avalynė – 4,5 proc., drabužiai – 0,4 proc.

2023 m. vasario metinė (2023 m. vasarį, palyginti su 2022 m. vasariu) infliacija sudarė 18,7 proc. Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo kietojo kuro, elektros energijos, duonos ir grūdų produktų, pieno ir jo produktų, sūrio ir kiaušinių, mėsos ir jos produktų, restoranų, kavinių ir panašių įstaigų viešojo maitinimo paslaugų, automobilių, dujų, asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų, cukraus, uogienės, medaus, šokolado ir saldumynų, daržovių, alaus, aliejaus ir riebalų, farmacijos gaminių kainų padidėjimas bei šilumos energijos, garso ir vaizdo priėmimo, įrašymo ir atgaminimo įrenginių kainų sumažėjimas.

Vartojimo prekių kainos per metus padidėjo 21,5 proc., paslaugų – 11,8 proc.

Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos kainos per metus padidėjo 22,6 proc., rinkos –18,1 proc.