Potvynis Vakarų Lietuvoje pasiekė stichinį lygį: draudikai pataria, kaip apsisaugoti

Potvynis Vakarų Lietuvoje pasiekė stichinį lygį: draudikai pataria, kaip apsisaugoti
AA

Situacija dėl gausių kritulių ir tvinstančių upių Vakarų Lietuvoje kasdien tampa vis sudėtingesnė. Draudikai atkreipia dėmesį, kad dėl šių priežasčių patvinsta ne tik keliai bei pievos, bet ir žmonių rūsiai, ūkiniai pastatai, terasos, gyvenamos patalpos bei jose esantis turtas.

„Kadangi dabar oro temperatūra nėra pakankamai pakilusi, kad vanduo galėtų išgaruoti, šiomis dienomis vanduo gali pasišalinti tik per lietaus kanalizaciją“, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Jei ši sistema funkcionuoja prastai ar yra užsikimšusi, tuomet, pasak V. Katilienės, paviršinis vanduo negali nutekėti ir aplink pastatus susidaro balos. Daugumos pastatų konstrukcijos – pamatai, angos – neatlaiko perteklinio vandens, jis patenka į patalpas ir pridaro žmonės žalos“, – tvirtina ekspertė.

„Gjensidige“ jau sulaukė Vakarų Lietuvos klientų pranešimų dėl užlietų rūsių, pirmųjų būstų aukštų, apgadintų buities prietaisų, grindų dangos, sienų.

Pasak V. Katilienės, dėl besikaupiančio paviršinio vandens nukenčia su žeme besiribojančios patalpos. Jis atkreipia dėmesį, kad daugiau dėmesio turto saugumui turėtų skirti gyventojai, kurių namai stovi šlaituose bei lomose. „Žemė nesugeba sugerti didelio kiekio vandens ir pastatas ar vienas jo šonas atsiduria vandens apsuptyje“, – sako draudimo bendrovės atstovė.

Po netikėtų potvynių – kapitalinis remontas

Nors netikėtose vietose patvinstančios upės, išskyrus Pamario kraštą, Lietuvoje nėra dažnas reiškinys, tačiau, pasak draudikė, atodrėkio metu yra patvinęs Nevėžis ties Panevėžiu, Nemunas ties Kaunu. „Upių vanduo pakyla tiek, kad jis patvinsta ne tik rūsiuose, bet ir pirmuosiuose aukštuose“, – sako draudikė.

Žalų ekspertė rekomenduoja esant potvynio rizikai kelti daiktus aukštyn. „Jei namo apdaila ir bus sugadinta, pavyks apsaugoti namuose esantį turtą. Per potvynius vienas namų ūkis patiria kelias dešimtis tūkstančių eurų siekiančius nuostolius“, – pasakoja V. Katilienė.

Jos teigimu, potvyniai neretai prasideda naktį, tad gyvenantiems upių užliejamose potvynių rizikos zonose verta pasiruošti iš anksto, esant galimybei – galbūt net išvykti iš namų kelioms dienoms.

Vairuotojai turėtų pasirūpinti automobiliais

Artėjant potvyniui apsaugokite ir automobilius, nepalikite automobilių kiemuose, aikštelėse, kurių paviršiaus lygis yra žemesni nei aplinkui esančios teritorijos.

Jei liūtis pasitaikys labai didelė, daugiabučių namų lietaus nuotekų sistemos nesusitvarkys ir po daugiabučiais namai įrengtos požeminės stovėjimo aikštelės gali būti apsemtos. Todėl reikėtų, esant galimybei, automobilius bent jau nakčiai palikti saugesnėse vietose.

Pasak V. Katilienės, važiuojant  apsemtomis gatvėmis reikia būti itin dėmesingiems. „Jei tenka važiuoti keliu, kuriame pakilęs vandens lygis, pasirinkite mažą ir pastovų greitį. Greitis turi būti pakankamas, kad priekine automobilio dalimi stumtumėte susidariusią bangą taip, jog ji automobilio neužpiltų. Stebėkite priekyje važiuojančias transporto priemones, kad jų sukelta banga neužlietų jūsų automobilio“, –  pataria ekspertė.

Svarbiausia – skubus reagavimas

Artėjant liūčiai, veikite greitai ir imkitės visų įmanomų veiksmų stichijai suvaldyti. Paprastos priemonės gali tapti svarbiu ginklu, gelbėjant savo turtą bei išliekant saugiems. Pirmiausia pasirūpinkite savimi ir artimaisiais:

  1. Panaudokite smėlio maišus. Jie padės suvaldyti didžiuosius vandens srautus. Kaip rodo patirtis, tinkamai sukrauti maišai jau ne sykį yra padėję nukreipti liūties vandenis saugia kryptimi.
  2. Išjunkite elektrą. Neišjungus elektros, kyla pavojus žmonių saugumui, liūtis ar žaibai gali sugadinti įrangą ar net sukelti gaisrą.
  3. Patikimai uždarykite garažo vartus. Jei įmanoma, pasirūpinkite jų sandarumu. Kitu atveju liūtis gali ne tik sugadinti garaže esantį turtą, bet gali jį nuplukdyti neprognozuojama kryptimi.
  4. Vertingus daiktus suneškite į viršutinius būsto aukštus. Dokumentus, asmenines vertybes, verta sudėti į plastikinius maišelius ir saugoti lengvai pasiekiamoje vietoje.
  5. Įkraukite mobiliuosius telefonus. Įsitikinkite, kad jūsų mobilieji telefonai pakrauti iš anksto, ir, esant būtinybei, galėsite šauktis pagalbos.
  6. Apsaugokite elektros įrangą. Jei įmanoma, perneškite į saugią vietą šią įrangą iš garažų ir rūsių arba bent jau ją išjunkite. Tai padės apsaugoti tiek kilnojamąjį ir nekilnojamąjį turtą, tiek Jus pačius.
  7. Atverkite kelią vandeniui nutekėti. Stiprios liūties atveju galite atidaryti lietaus kanalizacijos angų dangčius ar groteles. Tai padės greičiau nutekėti vandens srautui.
  8. Įvertinkite, kas gali būti po pakilusio vandens sluoksniu. Stipriai pakilus vandens lygiui, nerekomenduojama mėginti perbristi, perplauti ar pervažiuoti pakilusio vandens – tai gali būti nesaugu dėl slypinčių duobių, aštrių daiktų.