Po svarstymo Seimas pritarė kailių fermų Lietuvoje draudimui

AA

Antradienį, po vykusio svarstymo, Seimas pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma drausti Lietuvoje auginti ir žudyti gyvūnus vien dėl naudos iš jų kailio. 79 Seimo nariai balsavo už, 11 – prieš, dar 30 susilaikė. 

 

„Toks Seimo narių sprendimas tik dar kartą įrodo, jog Lietuva pasiruošusi atsisveikinti su industrija, gyvūnus kankinančia dėl puošmenos, dėl bumbuliuko ant kepurės ar apykaklės. Neabejoju, kad netrukus prisijungsime prie 19-os šalių Europoje, kurios šį sprendimą jau priėmė. Žinoma, dar laukia paskutinis balsavimas Seime, kuris anksčiausiai įvyks tik rudenį“, – teigia gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė.

Nutraukus veiklą numatomos kompensacijos

Įstatymo projekte kompensacijas žvėrelių augintojams siūloma mokėti trejus metus: nuo 2024 iki 2027 m.  Kompensacijos suma priklausys nuo laikytų gyvūnų skaičiaus bei laiko, kada bus nuspręsta nutraukti veiklą. Pasitraukiantiems anksčiau vienkartinės kompensacijos suma bus didesnė. 

Ūkininkams taip pat siūloma kompensuoti kailinės žvėrininkystės įrangos utilizavimo ir statinių bei teritorijos sutvarkymo kaštus bei darbuotojų išeitines išmokas. 

„Reikia turėti omenyje, jog dauguma šalių, uždraudusių kailių fermas, žvėrelių augintojams kompensacijų nemokėjo. To nedarė ir ką tik industriją uždraudusi Latvija. Lietuvoje kailininkai kompensacijų sulauks. Jei tai reiškia, kad kailių fermos užsidarys greičiau, džiugu“, – teigia G. Vaitkevičiūtė.

Seimo narių el. pašto dėžutėse – tūkstančiai prašymų balsuoti už draudimą

Gyvūnų apsaugos organizacija „Tušti narvai“ likus dviem savaitėms iki balsavimo paskelbė kampaniją „Parašyk Seimo nariui“, kuria skatino visuomenę Seimo nariams siųsti laiškus

G. Vaitkevičiūtės teigimu, per pastarąsias dvi savaites Seimo nariams buvo išsiųsta beveik 19 tūkst. laiškų, raginančių balsuoti už kailių fermų draudimą. 

„Visuomenė laiškais aiškiai parodė savo lūkesčius. Ypatingą iniciatyvumą rašyti Seimo nariams pastebėjome po paviešintų vaizdų iš Lietuvos kailių fermų. Natūralu, kad pamatę gyvūnų daužymą ir mėtymą daugiau žmonių panoro parašyti Seimo nariams ir paprašyti jų uždrausti žiaurią verslo šaką. Esu įsitikinusi, kad kai kurie Seimo nariai, negavę šių laiškų, būtų balsavę kitaip“, – dalinasi G. Vaitkevičiūtė.

Įstatymo projekto dar laukia Europos Komisijos notifikacija, priėmimas Seimo salėje bei Prezidento pasirašymas. Priėmus įstatymą, kailių fermų veikla Lietuvoje būtų uždrausta nuo 2027 m. sausio 1 d.