Pavasarinis kompiuterio tvarkymas: apsauga nuo kenkėjiškų programų ir kaip neapkrauti darbalaukio

Pavasarinis kompiuterio tvarkymas: apsauga nuo kenkėjiškų programų ir kaip neapkrauti darbalaukio
AA

Pavasarinis kompiuterio tvarkymas: apsauga nuo kenkėjiškų programų ir kaip neapkrauti darbalaukio

Atėjus pavasariui dažnas susirūpina tvarka ne tik namuose, bet ir kompiuteryje. Darbalaukis dėl daugybės programų ir aplankų nuorodų tampa netvarkingas, o betvarkėje sunku ką nors rasti. Tik nereikalingų failų ištrynimas ar perkėlimas neužtikrins našaus darbo kompiuteriu – tam reikia pasirūpinti sauga ir antivirusine programa. O jei norite atsinaujinti ir pakeisti įrangą? Specialistai pataria, kaip tinkamai tvarkyti elektronikos atliekas, surūšiuoti kompiuterio failus bei juos apsaugoti.

 

Darbalaukio tvarkymas: aplankų ir poaplankių sistema dokumentams

Tvarkingas darbalaukis padės greičiau rasti reikalingus dokumentus ir nepamesti svarbios informacijos. Sukurkite keletą pagrindinių aplankų su poaplankiais, sudėliotų pagal tam tikrą tvarką – metus ar mėnesius, įvykius, projektų pavadinimus ir kt. Žinosite, kur saugote darbo dokumentus, o kur yra vaizdo įrašai, šeimos nuotraukos.

Dažnai redaguojant dokumentus, neretai sukuriamos kelios jų kopijos. Būna, kad ieškome ankstesnės kopijos informacijai patikrinti, todėl jos saugomos. Kopijas laikykite tam skirtame aplanke, taip jos neužpildys darbalaukio. Įvardinant dokumentą prirašykite „versija1“ ar „variantas1“ ir kaskart kuriant naują kopiją skaičių padidinkite. Dokumentų kopijas galima saugoti ne tik kompiuteryje, bet ir papildomoje laikmenoje ar debesijoje.

Kartais vengiame išvalyti kompiuterio darbalaukį ir aplankų turinį nerimaudami, kad ištrinsime ką nors svarbaus, ko vėliau gali prireikti. Tiems failams, dėl kurių nesate tikri, sukurkite aplanką „archyvuoti“ ar „trynimui“. Nepamirškite šio aplanko reguliariai patikrinti ir išvalyti. Be to, panašiai galima elgtis ir su šiukšlinės turiniu – neskubėkite negrįžtamai pašalinti failų, esant reikalui galėsite failą atkurti.

Ne vienas mėgsta laikyti dažnai naudojamų programų nuorodas darbalaukyje. Jos taip pat gali užimti daug vietos. Dažniausiai naudojamas nuorodas perkelkite į užduočių juostą – jos bus greitai pasiekiamos ir nereiks jų ieškoti kaskart, kai norėsite naudoti. Apsvarstykite, kurias programas naudojate rečiau. Jų nuorodas galite pašalinti iš darbalaukio, o prireikus rasite pradžios meniu.

 

Kaip pasirinkti tinkamą antivirusinę programą?

Namų internetas ir kompiuteris jau neatsiejami. Norėdami apsisaugoti nuo kibernetinių grėsmių, pasirūpinkite antivirusine programa. Jų pasiūla didelė, kaip išsirinkti tinkamą? Telekomunikacijų bendrovės „Splius“ informacinių technologijų sistemų administratorius Darius Greibus pataria atkreipti dėmesį į kelias antivirusinės programos savybes – patikimumą ir funkcionalumą.

„Rinkitės oficialias antivirusines programas iš patikimų tiekėjų. Didelį kenkėjiškų programų aptikimo rodiklį turinti ir kompiuterį, žiniatinklį bei el. paštą tikrinanti antivirusinė programa apsaugos nuo virusų ir kitų grėsmių“, – sako specialistas. Jis rekomenduoja rinktis iš tokių antivirusinių programų kaip „Eset“, „Norton AntiVirus“ ir „McAfee“.

Daugelis antivirusinių programų siūlo nemokamas versijas, tačiau D. Greibus įspėja – jos prasčiau atsilaiko prieš naujausias kibernetines grėsmes. Nemokama versija rodo reklaminius skydelius, dažnai fiksuoja netikras saugumo spragas ir sulėtina kompiuterio greitaveiką.

Verslams patariama rinktis visą tinklą ir atskirus elementus apsaugančias programas. Įmonėms dirbant hibridiniu būdu, natūralu, kad darbuotojai nuotoliu jungiasi prie įmonės tinklo. Didėja rizika pasidalinti kenkėjišku failu, todėl svarbu pasirūpinti pažangia antivirusine programa.

Įrenginio saugumą padidins naujausia operacinė sistema – neatidėliokite jos atnaujinimų. Pagal numatytuosius operacinės sistemos nustatymus įdiegtos ugniasienės užtenka minimaliam naudojimui. Visgi, nerizikuokite pavogtos informacijos ar sugedusio kompiuterio sąskaita ir įsigykite antivirusinę programą.

 

Norite išmesti kompiuterį – kaip teisingai tvarkyti elektronikos atliekas?

Pavasarį naujiname ne tik spintos turinį, kartu imame dairytis ir elektroninės įrangos atnaujinimo, tad verta patikrinti platintojų pasiūlymus. Tačiau ką daryti su pasenusiu ar nebeveikiančiu kompiuteriu? Elektronikos atliekos – šiuo metu greičiausiai auganti ir vis daugiau tvarkymo problemų sukelianti atliekų srautų dalis visame pasaulyje. Šias atliekas reikia tinkamai tvarkyti.

„Elektros ir elektroninė įranga, tarp jų ir kompiuterinė technika, priskiriama prie buityje susidarančių didelių gabaritų atliekų, jas šalinti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius ar šalia jų – draudžiama“, – primena Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro atstovė Rasa Gelžinytė.

Pasenusią elektroninę įrangą galima patiems išvežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Kompiuterinė technika iškraunama į elektros ir elektroninės įrangos konteinerį. Atliekas galima priduoti į „EMP Recycling“ supirktuves, kuriose superkamos elektronikos, buitinės technikos ir metalų atliekos arba registruoti išvežimo paslaugą.

Elektronikos atliekos priimamos prekybos centruose, elektros ir elektronikos įrangos pardavimo, platinimo vietose, kuriose yra specialios šių atliekų surinkimo talpos.

R. Gelžinytė pataria nepamiršti ir dalijimosi galimybės. „Nereikalingi, tačiau naudojimui dar tinkami ir veikiantys kompiuteriai, klaviatūros, pelės ir kiti elektroniniai įrenginiai yra priimami dalijimosi daiktais stotelėse“, – sako specialistė.

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas už savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimą numato 30–140 eurų baudą. Administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia 100–600 eurų baudą.