Klaipėdos apskrities policija ketvirtadienį paskelbė apie trečiadienį vykusią didelio masto operaciją, koordinuotą Eurojusto ir Europolo, vykusią Lietuvoje, Airijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Operacijos metu buvo bendradarbiaujama su antiteroristine operacijų rinktine „Aras“, FNTT bei Klaipėdos, Kauno, Šiaulių, Panevėžio ir Alytaus apskričių VPK pareigūnais.
Realizuotas ilgalaikis ir sudėtingas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis, pinigų plovimo, prekybos žmonėmis bei dalyvavimo nusikalstamo susivienijimo veikloje. Nustatyta, jog mažiausiai 65 žmonės buvo išnaudojami prekybai narkotikais Airijos ir Jungtinės Karalystės (Šiaurės Airijos) gatvėse.
Trečiadienį įvairiose Airijos, Jungtinės Karalystės (Šiaurės Airijos) ir Lietuvos vietose, pareigūnai iš viso sulaikė 18 įtariamųjų, iš jų – 10 Lietuvoje, tarp sulaikytųjų – 1983 m. gimęs, lig šiol Lietuvoje neteistas, šio nusikalstamo susivienijimo organizatorius, Klaipėdos rajono gyventojas.
10-iai narių skirtas suėmimas. Kaip spaudos konferencijos metu minėjo Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas, šiuo metu teismas sprendžia dėl kardomųjų priemonių paskyrimo likusiems sulaikytiesiems.
R.Ušinskas teigė, jog kratos buvo atliktos net 65 vietose.
„Rasti pinigai įvairia valiuta, papuošalai, juvelyriniai dirbiniai“, – kalbėjo prokuroras.
Kratų metu buvo rasta virš 136 tūkst. eurų, 12 tūkst. 400 Jungtinės Karalystės svarų.
Apribotos nuosavybės teisės įtariamųjų turtui – žemės sklypams, butams, automobiliams. Šio turto vertė, prokuroro teigimu, gali siekti apie 70 tūkst. eurų.
Klaipėdos apskrities VPK viršininkas Alfonsas Motuzas aiškino, kad operacija – neeilinė.
„Pirmoji informacija mus pasiekė dar prieš 5 metus – galimai mūsų gyventojai vykdo nelegalią veiklą užsienyje ir taip legalizuoja pinigus čia. Pradėjus tyrimą informacija pasitvirtino“, – kalbėjo viršininkas.
Nusikalstamo susivienijimo nariai gabeno heroiną. Narkotinė medžiaga buvo platinama įvairiais kiekiais. Policijos viršininko teigimu, visi kanalai – Airijoje.
„Kol kas nėra nėra žinoma, iš kur buvo gaunami narkotikai, tai turėtų būti atskleista tyrimo metu“, – aiškino policijos atstovas
A.Motuzo teigimu, operacijos metu Lietuvoje dirbo apie 100 policijos pareigūnų.
Tyrėjai įtaria, jog lietuvis nusikalstamo susivienijimo lyderis, padedamas dviejų kitų asmenų, taip pat verbavo asmenis Lietuvoje ir juos išnaudojo nusikalstamai veikai daryti – platinti minėtose šalyse narkotines medžiagas.
„Jie buvo pasiskirstę pareigomis – vykdė užsakomuosius darbus, kiti vykdė eilinį darbą gatvėse, prekiaudami. Buvo renkami iš lietuvos teisti, socialiai pažeidžiami asmenys, neturintys pajamų, įvairiais motyvais viliojami asmenys. Tiesiog nuvykus ten jie buvo išnaudojami“, – pasakojo A.Motuzas.
Iš viso nuo 2015 m. prie šio nusikalstamo susivienijimo prisijungė arba buvo pasitelkti atskiriems nusikaltimams daryti ne mažiau kaip 20 asmenų.
Minėto nusikalstamo susivienijimo dalyviai įtariami tarptautiniu mastu organizavę ir pinigų „plovimą“ didelėmis sumomis, t.y. nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimą įgyjant kilnojamo ir nekilnojamojo turto, atliekant kitas susijusias finansines operacijas. Aprašytoje byloje atliekamas ir finansinis tyrimas.
Klaipėdos apskrities VPK viršininkas A.Motuzas pridūrė, kad ateities perspektyvoje planuojama nusikalstamos organizacijos narius pargabenti į Lietuvą.