Nors Baltijos jūra ir viena užterščiausių jūrų pasaulyje, tačiau ji pasižymi biologiškai produktyviomis ir ekologiškai svarbiomis teritorijomis ir yra įtraukta į EBSA teritorijų tinklą.
EBSA – tai ekologiškai ar biologiškai reikšmingos jūrų vietovės. Tinklas apima 300 svarbių vietų iš įvairių pasaulio regionų: Atlanto, Ramiojo, Indijos vandenynų, Viduržemio jūros, Baltijos jūros ir kt. Tokių teritorijų paieška prasidėjo prieš 10 metų. Buvo suorganizuota 15 EBSA seminarų skirtinguose pasaulio regionuose, įskaitant ir Baltijos jūros, o atrinkti šias teritorijas padėjo net 500 ekspertų iš 140 šalių, tarp kurių dalyvavo ir Lietuvos atstovai.
Baltijos jūroje išskirtos 9 EBSA teritorijos, tarp kurių įeina teritorija „Pietryčių Baltijos jūros seklumos“, apimančios povandenines plynaukštes, tokias kaip Sambijos ir Klaipėdos-Ventspilio plynaukštes, nusidriekiančias per Lietuvos, Latvijos ir Rusijos Federacijos Kaliningrado srities jūros rajonus, Kuršių marias ir Aistmares.
EBSA teritorijos atrenkamos pagal šiuos kriterijus: unikalumas ar retumas; teritorijos svarba rūšių gyvenimo ciklams; teritorijos svarba rūšims / buveinėms, kurioms kyla pavojus išnykti; jautrumas, trapumas ar lėtas atsistatymas; biologinis produktyvumas; biologinė įvairovė; natūralumas.
Tai nėra saugomos teritorijos ir neplanuojama jų atžvilgiu taikyti apsaugos, kontrolės ir kitų panašių priemonių, tačiau atkreipiamas dėmesys į teritorijos svarbumą planuojant veiklas jūroje. EBSA teritorijų tinklas prisideda prie Biologinės įvairovės konvencijos įgyvendinimo bei Aichi bioįvairovės tikslų įgyvendinimo.
Plačiau apie Baltijos jūroje išskirtą EBSA teritoriją „Pietryčių Baltijos jūros seklumos“ galite sužinoti čia