KU mokslininkų darbai pristatyti Baltijos šalių žiniasklaidos atstovams

KU mokslininkų darbai pristatyti Baltijos šalių žiniasklaidos atstovams
AA

Eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus inicijuota 2-oji konferencija „Our Baltic Conference“ į Palangą sukvietė ne tik visų aplink Baltijos jūrą esančių valstybių aplinkosaugos ministrus ar šioje srityje dirbančius aukščiausio lygmens valstybės pareigūnus, bet ir jūros ekologine problematika besidominčius žiniasklaidininkus. 

Jiems šiandien surengtas vizitas į Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų institutą. Žurnalistams iš Latvijos, Estijos, Lenkijos, Vokietijos, Švedijos ir Lietuvos čia pristatyti trys tarptautinį atgarsį turintys KU mokslininkų projektai.

Mokslininkės dr. Marija Kataržytė ir dr. Donata Overlingė žiniasklaidininkams vaizdžiai pademonstravo KU mokslininkų sukurtos technologijos naftos teršalams jūroje neutralizuoti veikimą, papasakojo apie keletą metų trukusias mokslininkų paieškas nuo pirminės idėjos iki produkto, kuris išbandytas ne tik laboratorinėmis, bet ir realiomis sąlygomis, turi ES patentą. Aplinkai draugiškos technologijos esmė – į natūralios kilmės sorbentą (šiaudus) perkeliami Baltijos jūros aplinkoje aptinkami mikroorganizmai, kurie geba skaidyti naftos produktus. Išsiliejimo atveju ši medžiaga sutraukia naftos produktus ir efektyviai išskaido, nesukurdama antrinės taršos. Inovaciją, kuri neretai pavadinama revoliucinga, atžalinė KU įmonė „Inobiostar“ rengia rinkai.

Dr. Sergejus Suzdalevas pristatė mokslinius tyrimus „The Morpheus“ ir „MEDWwater“, vykusius ne vienoje Baltijos šalyje ir atskleidusius visuomenei iki tol mažai žinomos problemos – vandenų taršos farmacinių medžiagų atliekomis mastą. Jos į nutekamuosius vandenis dažniausiai patenka dėl to, jog gyventojai nereikalingais vaistais atsikrato juos paprasčiausiai išmesdami į namų kanalizacijos sistemas, arba pasišalina su žmogaus šlapimu ar išmatomis. Mokslininkų atlikti tyrimai atskleidė ne tik žmonių įpročių spragas tvarkant nereikalingas farmacines medžiagas, bet ir poreikį modernizuoti esamas nuotekų valymo technologijas, kad kuo mažiau medikamentų atsidurtų gamtinėje aplinkoje.

Konferencijos „Our Baltic Conference“ organizatorius – Europos Komisija – pranešimuose skelbė tris svarbiausias šio renginio temas: aplinkosauga ir žuvininkystė, su jūra susijusios ekonominės veiklos (mėlynoji ekonomika), jūroje paskandinta cheminė ginkluotė.

Ikona, uždaryti