Klaipėdos universiteto mokslininkų komanda tyrinėja klimato kaitos poveikį Arkties ekosistemai

Klaipėdos universiteto mokslininkų komanda tyrinėja klimato kaitos poveikį Arkties ekosistemai
AA

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto (KU JTI)  mokslininkų komanda vėl dirba Arktyje. Šeši uostamiesčio mokslininkai savaitei išvyko į Norvegijos  Špicbergeno salą drauge su kolegomis iš Lenkijos mokslo akademijos Okeanologijos instituto tęsti stebėjimų  pagal tarptautinį projektą ADAMANT „Arkties bentoso ekosistemų kaita: ledynų tirpsmo ir borealinių rūšių pernašos makroplastiku poveikis“.

ku mokslininkai arktyje

Į ekspediciją išsiruošta ne pagal išankstinį planą: jį gerokai koregavo pasaulį ištikusi koronaviruso krizė ir dėl to atsiradę judėjimo ribojimai. 2020-ųjų pavasarį Arktyje turėjusi darbuotis jungtinė Lietuvos – Lenkijos mokslininkų komanda savo planus gali įgyvendinti tik dabar, kuomet jau leidžiama patekti į tyrinėjamą regioną Norvegijos šiaurėje.

KU JTI komanda, išvykusi į Arktį, įvairi – akademikas, JTI vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Sergejus Oleninas, dr. Aleksejus Šaškovas, doktorantas Tobias Politi, du Hidrologijos ir okeanografijos studijų programos absolventai Jonas Gintauskas ir Mantas Liutkus bei Dmitrijus Lukašanecas, mokslininkas iš Baltarusijos, Antarktidos tyrinėtojas, neseniai įsijungęs į JTI komandą.

Ekspedicijos tikslas - daugiau sužinoti kaip klimato kaitos sąlygomis Arktyje kinta Svalbardo biota (biota – visų organizmų visuma tam tikrame geografiniame regione tam tikru laikotarpiu). Mokslininkai tirs: vandens optines savybes, planktoną, dugno bendrijas ir mikrofauną ledyno tirpsmo metu susidariusiuose ežerėliuose bei fiorduose. Ekspedicija suplanuota 7 dienoms, per kurias jos dalyviai gyvens ir keliaus Arkties tyrinėjimams pritaikyta jachta "Magnus Zaremba".

Arktyje šiuo metu dirbantis ir su kolegomis Klaipėdoje ryšį palaikantis Mantas Liutkus praneša, jog kelionės pradžioje ekspedicijos dalyviai susidūrė su nenumatytais išbandymais – dėl streiko Kopenhagos oro uoste jų bagažas buvo paklydęs ir nukeliavo ne į Svalbardą, bet į Berlyno oro uostą, tačiau problemos buvo išspręstos ir mokslininkai turėjo galimybę pradėti darbą. „Beveik visas bagažas jau atkeliavo. Imami mėginiai iš ežero zooplanktono, maistmedžiagių, fitoplanktono tyrimams, matuojami fiziniai parametrai, renkami makrofitai, ieškoma moliuskų ir vėžiagyvių",- rašoma M. Liutkaus žinutėje.

„Arktis Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkams jau neblogai pažįstamas tyrimų objektas, kaskart atskleidžiantis vis naujų pasaulio klimato kaitos aspektų. Ir šįkart nekantriai lauksime žinių ir įžvalgų, kurias mūsų komanda parsiveža iš Šiaurės. Galime tik džiaugtis ir didžiuotis, kad KU mokslininkai savo tyrimais prisideda prie pasaulinių problemų sprendimo“,- sako KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.

Beje, prestižiniame pasaulio aukštųjų mokyklų akademiniame reitinge („Academic Ranking of World Universities“) KU vystoma Okeanografijos mokslo kryptis patenka tarp 200 aukštųjų mokyklų pasaulyje.

Reklama Ikona, uždaryti