Gruodžio 21 d. Klaipėdos HOFO angare įvyko „Žibinto turgus“, kuriame lankytojai ne tik ieškojo šventinių dovanų, bet ir leidosi stebinami mimukų – nebylių, tačiau itin iškalbingų personažų. Performansą, trukusį šešias valandas, organizavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) II kurso režisierių grupė „Ašaka“, vadovaujama tarptautiniu mastu pripažinto režisieriaus Árpádo Schillingo. Pasirodyme taip pat dalyvavo prof. Valentino Masalskio aktorių kursas, o mimukų kaukes padėjo kurti lėlininkų kursas. Šis bendras kūrybinis projektas siekė tyrinėti archetipus, šiuolaikinio žmogaus fragmentiškumą ir simbolinę šviesos paiešką. „Supratau! Mimukai man labia aškiai priminė, kad reikia nepamiršti džiaugtis čia ir dabar, prisiminti – apie ką ką iš tikrųjų yra Kalėdos.“ – dalinosi vienas iš lankytojų.
HOFAS, kaip renginio vieta, tapo šio projekto širdimi – erdvė, kurioje LMTA studentai ir menininkai sugebėjo atskleisti įprasmintą žiemos švenčių laukimo prasmę. Renginio metu buvo jaučiama ypatinga sinergija tarp įvairių kartų lankytojų – vaikai su susižavėjimu bendravo su studentų kurtais personažais – mimukais, kurie, netarę nei žodžio, sugebėjo perteikti šventišką nuotaiką ir kurti interaktyvų ryšį.
„Žibinto turgus“ – tai ne tik mugė, bet ir jauki susitikimų bei dalinimosi erdvė, kurioje susilieja menas, rankų darbo gaminiai, šiltos emocijos ir bendruomeniški pokalbiai. Kaip viena iš lankytojų sakė: „Tai vieta, kurioje galiu rasti ne tik unikalių dovanų, bet ir nuoširdumo, kurio šiandien dažnai trūksta.“ Menininkė, dalyvavusi mugėje, pridūrė: „Kiekvienas dalyvis čia įnešė dalelę savo širdies, todėl atmosfera buvo tiesiog magiška.“ Šioje erdvėje susibūrė ne tik prekiautojai, bet ir menininkai bei kūrėjai, dalinęsi savo darbais, idėjomis ir istorijomis. Mugėje buvo galima rasti rankų darbo papuošalų, keramikos, iliustracijų, unikalių interjero detalių bei daugybę kitų autentiškų kūrinių.
LMTA režisierių grupė „AŠAKA“ šiam renginiui parengė unikalų performansą, kurio idėja – skatinti lankytojus sustoti, pažvelgti į save ir aplinkinius, rasti džiaugsmą ir bendrystę paprastuose dalykuose. Vienas iš lankytojų pasidalino įspūdžiais: „Mimukai buvo tikra šventės siela – jų ramybė ir žaismingumas privertė šypsotis net mažiausius dalyvius.“ Šis kūrybinis elementas sužavėjo visus – tiek suaugusiuosius, tiek vaikus. Mažiesiems mugės lankytojams buvo itin lengva patikėti mimukais, kurių kaukės buvo pagamintos iš popierinių maišelių – kartu su jais dūkti, šokti, groti, bendrauti ir aiškintis jų įvairiausius gyvenimo aspektus, pavyzdžiui, kaip mimukai, geria vandenį? Ar mimukams nebaisu netekti galvos? Ar mes patys ir esame tie mimukai?
Emocijų ir apmąstymų „AŠAKA“ grupės interaktyvus pasirodymas sukėlė ne tik mugės lankytojams. „Lyg ir nieko ypatingo nevyksta. Vaidindamas ir dėvėdamas naivuolio mimikos kaukę, turiu sąveiką su žmogumi. Paduodu raštelį, kuriame parašyta kažkas panašaus į „tu nuostabus“. Jis skaito ir matau, kad žmogus pasimeta, sustoja. Po renginio išėjau su jausmu, kad žmogus perskaitė raštelį, kurį jam daviau ir užrašyta mintis palietė jį. Jo vidų. Ši mintis lieka jo galvoje kurį laiką, o gal net ir kelias dienas. Galbūt jis tuo su kažkuo pasidalins.“ – patirtimi dalijosi aktorius Orestas Streikus.
Iš tiesų žmonių reakcijos buvo įvairios – kai kurie braukė ašarą, stebėdami vakarinį performansą prie milžiniško stalo, kur skambėjo dokumentiniai įrašai apie tai, kaip žmonės švenčia Kalėdas. Tikriausiai dauguma žiūrovų atpažino vakarinio pasirodymo metu ir save, ir savo artimuosus, ir savybes bei patirtis, kurias metai iš metų, karta iš kartos perduoda vieni kitiems, o kartais ir užmiršta.
HOFAS ir jo bendruomenės idėja – „Žibinto turgus“- tampa puikiu pavyzdžiu, kaip kultūrinės iniciatyvos gali sujungti bendruomenę, skatinti kūrybingumą ir kurti nepamirštamas patirtis šventiniu laikotarpiu. Ir svarbiausia, kad bendruomenė auga, pildosi naujais nariais ir naujomis draugystėmis. LMTA režisierių grupė „Ašaka“, prisistačiusi Klaipėdos publikai, tęsia savo kūrybinę kelionę ir kviečia sekti jų darbus ateityje. Šis performansas – tai tik pradžia naujų tyrinėjimų ir eksperimentų, atveriančių gilų ryšį su žiūrovu. Laukite sugrįžtančių mimukų ir naujų „AŠAKA“ kūrybinių projektų.