Balandžio 1 d., apie 22 val., Klaipėdoje, Debreceno g. 7 esančiame bendrabučio tipo daugiabučiame name įvyko sprogimas, kurį, kaip įtariama, sukėlė viename iš butų įvykęs dujų nuotėkis.
Pastatą prižiūrinčios įmonės „Civinity Namai“ atstovas Artūras Kavaliauskas pabrėžia, kad nelaimės buvo galima išvengti, jei bute būtų buvę laikomasi dujų naudojimo bei priešgaisrinės saugos taisyklių.
Nukentėjo vienas žmogus, išgriauta buto siena
Sprogimo metu nukentėjo bute gyvenęs vyras, kuris patyrė nudegimų. Jam buvo suteikta skubi medicininė pagalba ir jis buvo išgabentas į gydymo įstaigą.
Daugiabučio administratorius „Civinity“ tą pačią naktį inicijavo neeilinę pastato konstrukcijų būklės apžiūrą. Nustatyta, kad bendrosiose erdvėse padaryta minimali žala – išdužo vienas koridoriaus langas, kuris šiandien tvarkomas.
Didesni pažeidimai fiksuoti sprogimo epicentre – bute išdužo visi langai, buvo išgriauta pertvarinė siena, ribojusi buto patalpas ir laiptinę. Patalpų savininkė ėmėsi iniciatyvos ir savarankiškai organizuoja visus atstatymo darbus – šiuo metu objekte jau dirba meistrai.
Į įvykio vietą operatyviai atvyko visos reikalingos tarnybos – priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, greitoji medicinos pagalba ir policija. Taip pat buvo iškviesta ir buto savininkė, kuri paaiškino, kad butą yra išnuomojusi.
Mano, kad sprogimas įvyko dėl dujų nuotėkio ir rūkimo namuose
Pirminiais duomenimis, incidentas kilo dėl bute įvykusio dujų nuotėkio per lanksčią dujų žarnelę. Remiantis pirminiais liudijimais, nuomininkas dėl neaiškių priežasčių atsuko dujas ir užsirūkė, dėl ko ir kilo sprogimas.
„Daugiabučių priežiūros apžiūros atliekamos reguliariai. Paskutinės apžiūros metu jokių pažeidimų ar rizikos ženklų, susijusių su dujų naudojimu, fiksuota nebuvo. Taip pat nebuvome gavę signalų iš kitų namo gyventojų dėl galimo dujų kvapo ar kitų grėsmių,“ – komentuoja „Civinity Namai Klaipėda“ vadovas Artūras Kavaliauskas.
Primena, kad dujų naudojimo ir priešgaisrinės saugos taisyklių paisymas – būtinas
Pasak A. Kavaliausko, šis įvykis primena, kaip svarbu butuose laikytis visų saugumo reikalavimų.
Tik kvalifikuoti specialistai turi teisę montuoti, remontuoti ar prižiūrėti dujinius prietaisus – virykles, katilus ar kitus įrenginius. Be to, dujiniai įrenginiai privalo būti tikrinami periodiškai, vertinant jų techninę būklę, sandarumą bei atliekant nuotėkio prevencijos testus.
Ne mažiau svarbu užtikrinti, kad dujų vamzdžiai ir jungtys būtų sandarūs, be korozijos ar įtrūkimų. Pastebėjus menkiausius pažeidimus, būtina nedelsti ir pranešti specialistams, o kol jie neatvyks – išjungti dujų tiekimą.
A. Kavaliauskas primena, kad naudoti dujinius prietaisus būtina saugiai: jų negalima naudoti netinkamai. Pasak jo, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas įpročiams – tokiems kaip rūkymas buto patalpose, kuriose gali būti dujų. Šis įvykis parodė, kokias skaudžias pasekmes gali turėti nesaugus elgesys su atvira ugnimi šalia dujų.
Įtarus dujų nuotėkį, būtina nedelsiant išjungti dujų tiekimą nuo pagrindinio vožtuvo, pravėdinti patalpas, vengti bet kokio elektros prietaisų ar atviros ugnies naudojimo ir nedelsiant informuoti vidaus dujų sistemą aptarnaujančią įmonę (prižiūrėtoją) ir ESO dujų avarinę tarnybą telefonu 1804.
Kiekvienas gyventojas turi būti budrus ir, pastebėjęs įrangos gedimą ar neįprastą veikimą, nedelsdamas apie tai informuoti tiek dujų tiekėją, tiek pastato administratorių.
„Tiek buto gyventojų, tiek aplinkinių saugumas prasideda nuo atsakingo elgesio namuose – tiek naudojantis įrenginiais, tiek reaguojant į pirmuosius pavojų ženklus. Tad visiems daugiabučių gyventojams svarbu būti budriems ir pasirūpinti, kad jų gyvenamoji aplinka būtų ne tik patogi, bet ir saugi,“ – komentuoja „Civinity Namai“ atstovas.