Pratybos „Vandens kelias 55“ – tiems, kas nori išbandyti save kritinėje situacijoje jūroje

Pratybos „Vandens kelias 55“ – tiems, kas nori išbandyti save kritinėje situacijoje jūroje
AA

Nardymo Baltijos jūroje entuziastai šį šeštadienį, spalio 15 d., 12 val. prie laivo „NZ55“ rengia nestandartinių situacijų valdymo laive mokymus „Vandens kelias 55“, pademonstruojant, kaip pasiruošti situacijai, kuri gali ištikti kiekvieną, išplaukusį bet kokia priemone į marias, jūrą ar kitą vandens telkinį.

Laivo „NZ55“ kapitonas Linas Duoblys sako, kad gyvenant prie jūros ir jūrą naudojant ir pramogoms, ir pažinimui, ir verslui, ir kelionėms, būtini įgūdžiai, kurie kritiniu atveju išsaugo gyvybę.

baltijos jūra nardymas

–Teoriškai to neišmoksi, – sako kapitonas. – Tu turi nuolat treniruotis: šokti į vandenį, nerti tam tikrą atstumą, lipti virvinėmis kopėčiomis į laivą, laikytis bujos ir t. t. Deja, stichija yra stipresnė už kiekvieną iš mūsų ir kritiniu atveju padeda ne žodžiai, o patirtis, įgūdžiai ir įsisąmonintas suvokimas, kad tik pats atsakai ir už savo, o jeigu pavyksta – ir už kito gyvybę.

Lietuvoje per pastaruosius metus labai padaugėjo pramoginių laivų, katerių bei burinių jachtų. Tai, kad Lietuva vis labiau prisijaukina jūrą ir tampa jūrine valstybe, turėtų džiuginti.  Bet tai tuo pačiu didina ir nelaimių bei rizikingų situacijų vandenyje galimybę.

išgelbėjo gyvybę kalipėda

 

Linas Duoblys, patyręs naras ir Baltijos jūroje vykstančio projekto „Baltic Sea Heritage Rescue Project“ („Baltijos jūros paveldosaugos projektas“) koordinatorius siekia, kad tokie nestandartinių situacijų valdymo laive mokymai taptų periodiniai, prie jų jungiant ir kitas pagalbą teikiančias organizacijas – gaisrininkus ir pan.

Šeštadienį pratybas ves Egidijus Ežerinskis, profesionaliai nardantis jau 30 metų. Egidijus Ežerinskis yra nardymo asociacijų PADI ir CMAS instruktorius, taip pat Povandeninių Techninių Darbų instruktorius.

– Kai pirmą kartą panirau po vandeniu, mano gyvenimas apsivertė 180 laipsnių, – pasakojo Egidijus. – Baigus mokslus teko tarnauti sovietiniam kariniam jūrų laivyne, naru spec. padalinyje. Grįžęs atėjau į besikuriančią Lietuvos kariuomenę. Taip aš tapau naru-žvalgu. Teko  dirbti naru išminuotoju, darbas su sprogmenimis po vandeniu yra itin pavojingas.

– Esu išmokęs nardyti ne vieną narą, – sako profesionalas. – Jei norite pajausti, ką reiškia kvėpuoti po vandeniu – turite pamėginti. Jūs pateksite į besvorę terpę, kuri nėra pritaikyta gyventi žmogui – šį pojūtį gali išgyventi tik kosmonautai ir narai. Povandeninėje erdvėje jus supa tyla, kurioje girdimas tik kvėpavimas ir širdies plakimas. Nugalėję pirmąjį jaudulį ir baimę jūs galėsite pamatyti, ką slepia ežerų ir jūrų pasaulis. Augmenija, žuvys, nuskendę laivai... Tik tai ... pavojinga, nes tai gali tapti pomėgiu visam gyvenimui.