Ketvirtadienį, Klaipėdoje vyko nemokama ekskursija po Žvejybos uosto rajoną (Smeltę ir „Rybportą“). Ekskursijos iniciatorius, Sulupės seniūnaitis Saulius Liekis buvo maloniai nustebintas sulaukto susidomėjimo. Rajono istorijos takais pasivaikščioti atėjo beveik 200 dalyvių.
Ekskursiją vedė Klaipėdos universiteto profesorius Vygantas Vareikis.
Kaip teigia Saulius Liekis, mintis surengti tokią ekskursiją jau buvo senai gvildenta ir diskutuota su rajono gyventojais, o pasibaigus karantinui imta ją organizuoti.
„Senieji rajono gyventojai turi ką papasakoti, o ir kiekvienas miesto rajonas yra su savo istorija kurią reikia prisiminti ir dalintis", - pasakojo S. Liekis.
Klaipėdos Universiteto profesorius Vygantas Vareikis pabrėžia, kad kiekvienas uostamiestis turi savo ypatingą rajoną. Hamburge tai Reperbahn, Gdanske - Nowy Port, kitur - buvusių dokų rajonai. „"Rybportas", kažkada buvo Klaipėdos silkių ir menkių "sostinė", yra žinomas kiekvienam senosios ar vidutinės kartos klaipėdiečiui. Dabar čia terminalai ir krova, bet atmintis apie tuos laikus išliko", - pasakoja profesorius.
Istorijoų kupiną pasivaikščiojimą po rajoną užbagta finaline stotele bare „Pinta", kur pasidalinta prisiminimais apie restoraną „Jūra".
Ryškesnių istorinių įvykių šiam rajonui netrūko, profesorius išskyrė tokių net 12-ką:
1945 m. Klaipėdoje įkurtas I kategorijos žvejybos uostas.
1947 m. Žvejybos uostui buvo perduota buv. „Maisto“ fabriko ir lentpjūvių teritorija Smeltėje.
1949 m. SSRS Ministrų taryba leido Lietuvos SSR žuvies pramonės ministerijai Klaipėdoje statyti naują žvejybos uostą. Statybos prasidėjo Smeltės rajone, kuris iki karo buvo gyvenamasis rajonas. Išlikęs objektas – 1905 m. pastatyta III Smeltės (nuo 1937 m. - Pestalozzio) mokykla (Nemuno gatvė 145). http://www.biblioteka.lt/paveldas/statiniai/91-33607
1949 m. Nemuno gatvėje įsteigtas Žuvų konservų kombinatas (vėliau - Konservų fabrikas (kombinatas).
1951 m. Nemuno gatvėje įsteigta žvejybos laivyno bazė skirta silkių žūklei Šiaurės Atlanto vandenyne (1951-1957 m. Silkių žvejybos valdyba; 1957-1963 m. - Ekspedicinė silkių žvejybos bazė; 1963-1989 m. - Klaipėdos okeaninio žvejybos laivyno bazė).
1952 m. pagal tipinius projektus prasidėjo mūrinė gyvenamųjų namų statyba Žvejybos uosto rajone. Minijos gatvės rajone (Nidos gatvė) buvo statomi suomiški 2 aukštų surenkamų namų kvartalai skirti žuvies pramonės įmonėms. Namai buvo su bendra virtuve, koridoriumi ir be komunalinių patogumų.
Nuo 1950 m. Žvejybos uosto rajone rengiamos naujos krantinės, statomas dirbtinio ledo fabrikas, radijo ryšio centras, kuro bazė. Vėliau okeaniniams laivams švartuotis iškastas 6,2 km ilgio navigacinis kanalas, išlyginta marių kranto linija, prieplaukų ilgis siekė apie 2 km. Mariose įrengtas deviacinis įrenginys, Smiltynėje – deratacinė įplauka ir tinklų remonto dirbtuvės.
1952 m. į Nemuno g. įrengtą kompleksą su rūkyklomis perkelta žuvies apdorojimo įmonė. (Vėliau - Konservų cechas nr.2).
1957 m. buvusioje „Maisto“ teritorijoje pastatytas naujas konservų fabrikas su šprotų, sardinių cechais. Nuo 1976 m. Klaipėdos konservų fabrikai sujungti į Klaipėdos žuvų konservų gamyklą.
1962 m. įsteigta Žvejybos šaldytuvų (tralerių) laivyno bazė Nemuno gatvėje. Vėliau – „Litrybprom“.
1963 m. įsteigta Klaipėdos refrižeratorių (priėmimo – transportavimo laivyno) bazė (pavadinimai - „Zaprybcholodflot“ Klaipėdos skyrius, „Zapryba“).
1964 m. pradėjo veikti Medinės taros kombinatas pastatytas laisvoje aikštelėje tarp dab. Nemuno, Kalnupės, Minijos gatvių. 1965 m. Kombinatas pavadintas Klaipėdos statinių - taros kombinatu „Progresu“.