Įgalinant Klaipėdos jaunimą: kelionė į politinį raštingumą ir pilietinį įsitraukimą

Įgalinant Klaipėdos jaunimą: kelionė į politinį raštingumą ir pilietinį įsitraukimą
AA

Kaip dažnai jaunimas susimąsto apie sprendimus, formuojančius jų miestą? Daugeliui  jaunuolių politika gali atrodyti tolima – kažkas, kas vyksta „kažkur kitur“, bet ne jų aplinkoje. Siekdama pakeisti šį požiūrį, Socialinė tvarumo akademija įgyvendino projektą “Man ne dzin, kas vyksta Klaipėdoje”.  Šia iniciatyva, finansuojama Klaipėdos miesto savivaldybės, siekta įgalinti jaunimą per vietos ir nacionalinės politikos švietimą, užmegzti dialogą tarp jaunimo ir savivaldybės atstovų bei paskatinti jaunuolius aktyviai dalyvauti 2024 m. rinkimuose.

Projekto kelionė prasidėjo rugsėjo 12 d., kai jauni dalyviai apsilankė Klaipėdos miesto savivaldybėje. Jie apžiūrėjo įspūdingąją Tarybos posėdžių salę – svarbiausių miesto sprendimų priėmimo centrą. Strateginio planavimo skyriaus vedėja Indrė Butenienė dalijosi įžvalgomis apie savivaldybės institucijas, jų funkcijas ir miesto biudžeto sudarymo subtilybes. Tuo tarpu jaunimo reikalų koordinatorė Aistė Valadkienė ir Sporto, jaunimo ir bendruomeninių reikalų vyriausioji specialistė Agnė Kovalenkaitė pristatė jaunimui galimybes įsitraukti į nevyriausybines organizacijas bei neformalias jaunimo grupes, įkvėpdamos dalyvius aktyviau veikti savo bendruomenėje.

Spalio 2 d. „Vyturio“ progimnazijos mokiniai dalyvavo interaktyvioje Seimo rinkimų simuliacijoje. Šios praktinės veiklos metu moksleiviai įsijautė į kandidatų ir rinkėjų vaidmenis, suprasdami demokratinio proceso sudėtingumą. Dalyviai įgijo vertingų žinių apie išrinktų politikų atsakomybes bei suprato informuoto balsavimo svarbą.

Įtraukios veiklos tęsėsi ir toliau - spalio 10 d., kai Atvirame jaunimo centre protų mūšyje susirungė smalsiausios ir drąsiausios komandos, nepabūgusios patikrinti savo žinių apie vietos, nacionalinę, tarptautinę ir jaunimo politiką.  Komandinis darbas, galvosūkių narpliojimas skatino dalyvių kritinį mąstymą apie demokratiją ir pabrėžė būtinybę išreikšti savo valią rinkimų metu.

Projektas pasiekė kulminaciją lapkričio 6 d., kai įvyko atvira diskusija  „(Ne)patogūs pokalbiai apie politiką ir demokratinius procesus“, surengta bendradarbiaujant su Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešąja biblioteka. Ši diskusija, sukurta kaip platforma įvairių nuomonių išsakymui, suteikė erdvę atviriems pokalbiams apie jaunimo politinį dalyvavimą. Diskusiją moderavo rinkodaros konsultantė ir lektorė Indrė Razbadauskaitė-Venskė, o renginyje dalyvavo įkvepianti pašnekovų komanda: Adrijus Gudz, Agnė Kovalenkaitė, Edmundas Kvederis, Nina Šamakova ir dr. Alvydas Obrikienė.

Diskusijoje buvo aptariami iššūkiai, su kuriais susiduria jaunimas, siekdamas suprasti savo vaidmenį politikoje, bei strategijos, kaip mažinti rinkėjų abejingumą tiek vietos, tiek nacionaliniuose, tiek Europos Parlamento rinkimuose. Pranešėjai pabrėžė būtinybę įgalinti jaunimą suvokti save kaip pokyčių kūrėjus bei nebijoti ginti savo interesus, nes jaunimas yra čia ir dabar.

Ši Socialinės tvarumo akademijos iniciatyva ne tik mokė jaunimą apie politiką – ji siekė įkvėpti jaunų žmonių kartą, kurie save matytų kaip svarbius bendruomenės dalyvius. Sukurdama tiltą tarp jaunimo ir savivaldybės atstovų bei skatindama įtraukias veiklas, ši iniciatyva nutiesė kelią labiau informuotai ir įsitraukusiai jaunuomenei.

Ar jus įkvėpė šio projekto patirtis ir norite imtis pokyčių? Klaipėdos miesto savivaldybė kviečia jaunimą dalyvauti Jaunimo iniciatyvų konkurse, kuris, planuojama, vyks 2024 m. gruodžio – 2025 m. sausio mėnesiais. Tai puiki galimybė gauti dalinį finansavimą jūsų idėjų įgyvendinimui.

 

Reklama Ikona, uždaryti