Po šešių metų gamybos, praeitų metų rudenį sudėtingomis karantino sąlygomis filmas ‘Sistema’ buvo pristatytas Lietuvos žiūrovams šalies kino teatruose ir neseniai internetiniame Kino fondo kinotekoje. Šiuo metu filmas “Sistema” yra vienas Nacionalinių kino apdovanojimų žiūroviškiausio filmo rinkimų balsavimo lyderių.
Palaikykite klaipėdietišką kiną balsuodami už filmą “Sistema” čia: https://www.lrt.lt/projektai/nacionaliniai-lietuvos-kino-apdovanojimai
Apie filmo užkulisiuose įvykusius kuriozus kalbamės su filmo “Sistema” režisieriais Arūnu Eimuliu ir Tomu Jašinsku
Vienas didžiausių iššūkių filmo kurime tapo užsitęsę filmavimai.
Vietoje dviejų iš anksto suplanuotų mėnesių filmavimas užtruko daugiau nei metus!
Filmo scenos nėra filmuojamos chronologine tvarka, pradžioje gali būti filmuojama paskutinė filmo scena, viduryje filmo pradžia ir tt. Tai tapo tikru galvos skausmu filmo kūrėjams, nes žmonės per laiką keičiasi, ypač vaikai.
Filmo režisieriams, operatoriams, grimerėms ir dailininkei teko smarkiai pasukti galvas, kaip paslėpti pasikeitusias šukuosenas, subintuotą pagrindinio personažo ranką ir kitus aktorių pokyčius.
Režisierius Arūnas pasakoja: “Vienoje scenoje vaikai sėdi klasėje, juos pašaukia ‘klounas’ direktorius ir jie išeina į kiemą. Sceną su vaikais klasėje filmavome pačioje pradžioje, o vaikus išeinančius į kiemą, pačioje pabaigoje, po metų. Per metus paaugliai gali smarkiai pasikeisti: vienas jaunasis aktorius gerokai pastambejo, viena mergaitė taip pat gerokai pasikeitė per tuos metus, ir galvojau viskas, visi tą pastebės ir smarkiai apsikvailinsim… bet ačiū dievui sumontavus filmą niekas to nepastebėjo.”
Režisierius Tomas priduria “Sceną lauke filmavom per dvi dienas, pirmą dieną viena jaunųjų aktorių atėjo su šviesiai kaštoniniais plaukais, kitą su juodais. Žadėjom kompiuterinės grafikos pagalba ‘dažyti’ aktorei plaukus, bet kai pamatėm kad niekas nepastebi, taip ir palikom.”
Kitas galvos skausmas filmo kūrybinei komandai buvo sukurti iliuziją, kad su futbolu nieko bendro neturinti aktorė Neda moka meistriškai žongliruoti kamuoliu. Kad tą pasiekti filmo komanda pasitelkė ‘kino magiją’.
“Turėjome nufilmuoti kaip Nedos personažas meistriškai žongliruoja kamuoliu ir tada įspiria kamuolį į krepšinio lanką. Kaduose kur matosi Nedos veidas, prie jos kojų gulėjo asistentas ir mėtė kamuolį į viršų, Neda tiesiog kilnojo kojas ir imitavo, kad mušinėja. Trūkstamus kadrus nufilmavom po kelių mėnesių, toje pačioje vietoje, tik mes su Tomu ir tikra jaunąja futbolo virtuoze, nors scenoje dalyvavo daug aktorių. Viskam susidėjus viskas gavosi labai realistiška”,- šypsosi režisierius Arūnas.
Mokyklos direktorių filme suvaidino politikas, TV laidų vedėjas Gintaras Vaičekauskas.
Vienoje scenoje jis turėjo tapti ‘pakaruokliu’, bet kadangi Gintaras tuo metu gyveno Vilniuje ir atsivežti į Klaipėdą jį buvo sudėtinga, Gintaro dublerio vaidmenį prisiėmė filmo režisierius Tomas. Nors jis gerokai ‘kūdesnis’ už tikrąjį aktorių, sumontuotame filme šio pakankamai akivaizdaus skirtumo niekas nepastebėjo.
Kitas iššūkis buvo pagrindinių veikėjų meilės scena fermoje.
Šioje scenoje filmo ‘įsimylėjėliai’ Neda ir Žygimantas turėjo apsitaškyti mėšlu, ir pasibučiuoti.
Jaunieji aktoriai realiame gyvenime susipažino tik filmavimo metu, todėl jiems pasibučiuoti prieš kameras, visą filmavimo komandą ir dešimtis labai įdėmiai veiksmą stebinčių karvių buvo tikrai sudėtinga. Užduotį dar apsunkino fermos smarvė.
Gyvenimo kaime ragavęs režisierius Tomas pasakojo: “Turėdavome ‘fermos drabužius’, nes kartą pabuvus fermoje drabužiai tiek įsismeldavo smarve, kad juos ‘atskalbti’ būdavo neįmanoma. Beje pasibučiuoti jauniesiems aktoriams reikėjo tikrai ne vieną kartą, nes filmuojame po eilę dublių iš įvairių rakursų. Ir prieš bučinį, Nedos veidą apdrapstydavom dažais, imituojančiais mėšlą...aktoriaus darbas tikrai nelengvas” šypsosi režisierius Tomas.
Žiūrėkite filmą SISTEMA internete: https://www.kinofondas.lt/filmas/sistema/