Gaudantiems stintas aplinkosaugininkai primena svarbiausius reikalavimus

Gaudantiems stintas aplinkosaugininkai primena svarbiausius reikalavimus
AA

Artėjant tradicinėms stintų gaudymo šventėms pajūryje, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai primena žvejams mėgėjams apie svarbiausius stintų žvejybos reikalavimus Kuršių mariose ir Baltijos jūroje. Pareigūnai ragina laikytis švaros žvejybos vietoje ir nepalikti šiukšlių aplinkoje.

Stintų žvejyba, stintapūkis, turi gilias tradicijas vakarų Lietuvoje. Populiarėjant stintų gaudymui, norima išsaugoti stabilią stintų populiaciją, todėl šių žuvų apsauga tapo svarbiu uždaviniu aplinkosaugininkams.

„Siekiant, kad stintų ištekliai išliktų stabilūs, įvesti specialūs žvejybos limitai ir apsaugos laikotarpiai, todėl tikrinsime, kaip žvejai laikosi nustatytų reikalavimų. Jei žvejai atsakingai laikysis nustatytų reikalavimų, stintų nemažės ir ateityje galėsime tikėtis gausių stintų laimikių“, – sako Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos skyriaus vedėjas Vitalis Marozas.

Svarbiausios taisyklės ir reikalavimai

Žvejai, norintys žvejoti Kuršių mariose, privalo turėti žvejo mėgėjo bilietą arba nemokamą žvejybos teisę patvirtinantį dokumentą. Žvejojant leidžiama naudoti ne daugiau nei 4 įrankius ir 12 kabliukų. Sužvejotų stintų kiekis neribojamas, tačiau jei žvejojama ne nuo ledo, kitos pagautos žuvys (išskyrus stintas ir plekšnes) turi būti paleidžiamos atgal į vandens telkinį.

Žvejai Baltijos jūroje, žvejodami nuo Palangos tilto tinkliniais samčiais, turi laikytis griežtų reikalavimų: leidžiama naudoti tik 1 tinklinį samčiu su ne didesniu kaip 3 m skersmeniu ir akimis, kurių dydis turi būti nuo 10 mm iki 20 mm. Žvejybos laikotarpis trunka nuo lapkričio 1 d. iki birželio 1 d. imtinai, o per vieną žvejybą galima sugauti ne daugiau kaip 15 kg stintų. Draudžiama prie medinių tilto turėklų tvirtinti metalinius keltuvus ir kitus įrenginius bei palikti tinklinius samčius be priežiūros.

Žvejai privalo turėti žvejo mėgėjo kortelę ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, o kortelė gali būti išduodama 1 parai, savaitei arba mėnesiui. Kiekvienas žvejys taip pat privalo suvesti Baltijos jūroje sugautų stintų duomenis į programėlę eLaimikis, nurodydamas bendrą žuvų svorį kilogramais.

Aktuali informacija apie mėgėjų žvejybą pateikiama departamento specialistų parengtose atmintinėse.

Svarbias aplinkosaugos datas galima pasitikrinti aplinkosaugos kalendoriuje.

Tvarka žvejybos vietoje

Žvejai privalo susitvarkyti aplinką: surinkti komunalines atliekas 5 m spinduliu nuo žvejybos vietos ir jas išvežti į komunalinių atliekų konteinerius.

Atsakomybė

  • Už mėgėjų žvejybos taisyklių nesilaikymą (pvz., už žvejybą be žvejo mėgėjo bilieto, viršijant įrankių ar kabliukų skaičių, nesusirinkus aplink save šiukšlių) gali būti taikoma žodinis įspėjimas arba administracinė bauda nuo 30 iki 90 eurų.
  • Bauda už draudžiamų įrankių naudojimą (pvz., statomų tinklų, tinklinių ekranų ar didesniu nei 1 metro skersmens tinklinių samtelių, du ir daugiau kartų viršijant įrankių ar kabliukų skaičių) taikoma nuo 600 iki 1 500 eurų ir įrankių konfiskavimas.
  • Už limituotos žvejybos taisyklių pažeidimus Baltijos jūroje taikoma administracinė atsakomybė nuo 90 iki 170 eurų.

Aplinkosaugininkai nuolat tikrins, ar žvejai laikosi nustatytų reikalavimų ir ragina apie pastebėtus pažeidimus pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112 arba el. paštu info@aad.am.lt. Taip pat, jei kyla klausimų dėl teisės aktų reikalavimų, kviečiama konsultuotis telefonu +370 700 02022 arba el. paštu konsultacijos@aad.am.lt.