Klaipėdos apskr. VPK Specialiosios parengties skyriaus viršininkas Ernestas Darginavičius – norint tapti šio skyriaus pareigūnu reikia išskirtinių fizinių ir psichologinių duomenų

Klaipėdos apskr. VPK Specialiosios parengties skyriaus viršininkas Ernestas Darginavičius – norint tapti šio skyriaus pareigūnu reikia išskirtinių fizinių ir psichologinių duomenų
AA

Lietuvos policijoje yra tik penki Specialiosios parengties skyriai (SPS) – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apskričių vyriausiuose policijos komisariatuose. Tarnaujantys šiame padalinyje turi atitikti aukščiausius pareigūnų sveikatai ir fiziniam pasirengimui keliamus reikalavimus, yra ir papildomų normatyvų dėl specialiosios paskirties ginklų, riaušių malšinimo taktikos ir kt.


Klaipėdos apskrities VPK Viešosios policijos specialiosios parengties skyriaus viršininkas Ernestas Darginavičius tarnybą policijoje pradėjo 2014 m. Klaipėdos Patrulių rinktinės mobiliajame būryje, kuris anksčiau atliko panašias funkcijas kaip dabar SPS. 

Paklausus ar sunki buvo tarnybos pradžia, kai iškart, be realios praktikos kituose padaliniuose, tekdavo reaguoti į didesnio pavojingumo įvykius, Ernestas Darginavičius šypteli:

„Normaliai, nes nežinojau kaip gali būti kitaip – neturėjau su kuo palyginti."

Po maždaug ketverių metų Ernestas pasirenka kitą tarnybos sritį – Klaipėdos apskrities VPK VP Prevencijos skyriuje.

„Prevencija buvo ramesnis, bet daug planavimo, mąstymo ir teisinių žinių reikalaujantis darbas. Iš mobiliojo būrio beveik tuo pat metu dirbti į prevenciją perėjo dar trys kolegos, tai mums pagrindiniai keliami uždaviniai buvo prekybos alkoholiu reikalavimų kontrolė, pažeidimų vadinamosiose „naktinėse girdyklose, taip pat susijusių su prostitucija, kontrabandinėmis cigaretėmis užkardymas. Kartu tarnavome mobiliajame būryje, gerai viens kitą pažinojome, tai dėl užnugario saugumo jaudintis vykdant priemones nereikėdavo." – pasakoja Ernestas Darginavičius.

2022 m., kai buvo įkurti Specialiosios paskirties skyriai, E. Darginavičius laimėjo atranką ir tapo šio skyriaus Klaipėdoje viršininku. Per tuos metus, anot jo, įvyko nemažai pokyčių – vien ekipuotė palengvėjo kelis kartus.

„Kai pradėjau tarnybą mobiliajame būryje, pavyzdžiui, vien apsauginis skydas svėrė apie 30 kg., dabar – vos apie 5 kg. Pilna SPS pareigūno ekipuotė priklauso nuo įvykio, į kurį reaguojama – viena dėvima padedant reagavimo padalinių pareigūnams, kita – masiniams neramumams, riaušėms malšinti." – sako E. Darginavičius.

Realiai malšinti riaušių, ar šaudyti iš tarnybinio ginklo, Ernestui Darginavičiui kol kas neteko, tačiau naudoti ginklą kaip psichologinio poveikio priemonę – tenka dažnai.

„Bene labiausiai įsiminusi ekstremali situacija buvo dar tarnaujant mobiliajame būryje. Uostamiestyje vyras per langus antrame aukšte į gatvę pradėjo svaidyti visokius buities daiktus. Pareigūnų nurodymų liautis ir nusiraminti, asmuo neklausė, todėl man ir dar vienam kolegai teko lipti kopėčiomis, prisidengus skydais, ant kurių nukrito net sportinis treniruoklis-dviratis. Nei pareigūnai, nei įtariamasis per šį įvykį nenukentėjo." – pasakoja E. Darginavičius.

SPS pareigūnams labai svarbi yra gera komandinė dvasia, todėl net sportuojant dažniau pasirenkamos komandinės sporto šakos – vasaromis dažnai ir laisvu nuo tarnybos metu kartu keliauja į paplūdimį pažaisti tinklinio, žiemą – žaidžia krepšinį sporto salėje su kitų padalinių atstovais.

Išskirtinis SPS pareigūnų ženklas yra uniforminė beretė – tokio galvos apdangalo neturi joks kitas policijos padalinys. Dėvėti beretę pareigūnams yra didžiulė garbė ir juos vienijantis elementas.