ŽUVĖDRA

ŽUVĖDRA

OKT / VILNIAUS MIESTO TEATRAS
MAŽOJI SALĖ
TRUKMĖ 3.50 (SU PERTRAUKA)

PREMJERA 2022

AUTORIUS ANTON ČECHOV
IŠ RUSŲ KALBOS VERTĖ SIGITAS PARULSKIS
REŽISIERIUS IR SCENOGRAFAS JOKŪBAS BRAZYS
KOSTIUMŲ DAILININKĖ KAROLINA FIODORAVAITĖ
ŠVIESŲ DAILININKAS MYKOLAS OLŠAUSKAS
KOMPOZITORIUS MANTAS MOCKUS

VAIDINA:
DOMANTAS STARKAUSKAS, SOFIJA GEDGAUDAITĖ, GERDA ČIURAITĖ, DŽIUGAS GVOZDZINSKAS, DIGNA KULIONYTĖ, AUGUSTĖ ŠIMULYNAITĖ, DŽIUGAS GRINYS, KAROLIS NORVILAS, AUDRIUS ANTANAVIČIUS, AURELIJUS POCIUS

Jokūbo Brazio „Žuvėdra“ yra spektaklis, kuris grįš į jūsų sapnus. Jaunam režisieriui klasikinę pjesę pavyko paversti metafiziniu sapnu, kuris ilgam paliečia ir pakeičia visų mūsų sąmonę. Tai eksperimentas, neapsiribojantis scena. Ta pelkė įtraukia mus visus ir nepalieka mūsų ramybėje, kad dar sykį išgyventume tos šeimos dramą – ir save joje.
„Žuvėdra“ gimė iš vieno aktorių kurso kūrybinių eksperimentų. Nuo pat spektaklio pradžios norom nenorom pasijunti kaip nedidelės jaunų žmonių grupės narys, susilieji su ta grupe, priartėji prie jų tarsi bendrabučio kaimynas. Šis spektaklis ypatingas tuo, kad jame pagrindinis visas įmanomas patirtis įkūnijantis veikėjas yra visa aktorių grupė, kuri veikia kaip milžiniškas jaunos energijos variklis, terpė, kurioje vieno personažo veiksmai uždega kitą. Visas spektaklis – tarsi ant sūpynių: tarp visiško susiliejimo su apnuogintu (tiesiogine šio žodžio prasme) veiksmu scenoje ir atsiribojimo, atsitraukimo, kai kalbama. O viduryje tų sūpynių – tyla, spengianti tyla, kuri ir kuria įspūdį, kad paskendai kolektyvinio sapno atmosferoje. Tyla, kurios metu tas energijos kamuolys priartėja prie žiūrovo ir pasirodo visa užburiančia galia.
Nors dalyvauji pojūčius įaudrinančiame eksperimente, tačiau išgirsti kiekvieną A. Čechovo parašytą žodį ir supranti, kad ši pjesė parašyta dabarčiai, kad ji skirta tau. Pajunti „Žuvėdros“ teksto metafiziką, kurios stiprumas neblėsta, kaip neblėsta ir įkaitusių aistrų tarpusavio kova, nuolatinis meilės ir kūrybos šaltinio ieškojimas. Tai, kas pjesėje buvo kalbama apie draskančias aistras, kūrybinius ieškojimus, kintantį laiką, ateities pranašystes ir išsipildymus, spektaklis leidžia pajusti kūnu. Pasirinkti geresnio su praeitimi atsisveikinančio ir ateitį sveikinančio vaizdinio šis režisierius ir jo aktoriai negalėjo.

 

APIE SPEKTAKLIO REŽISIERIŲ

Jokūbas Brazys – jaunosios kartos teatro režisierius, Oskaro Koršunovo bei Eimanto Nekrošiaus mokinys, 2021 m. baigė režisūros studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (kurso vadovas O. Koršunovas). Asistavo O. Koršunovui kuriant spektaklius „Remyga“ ir „Otelas“, sukūrė spektaklius pagal Moljero pjesę „Mizantropas“, Šekspyro pjesę „Makbetas“, A. Čechovo „Žuvėdra“, Peterio Shafferio „Equus“. 2023 m. vasario mėn. Klaipėdos dramos teatre įvyko spektaklio „Storas sąsiuvinis“ premjera pagal to paties pavadinimo A. Kristof romaną.

„Žuvėdra“ – diplominis darbas, už kurį 2023 m. kategorijoje „Geriausia aktorė“ Digna Kulionytė, spektaklyje atliekanti Mašos vaidmenį, pelnė „Auksinį scenos kryžių“.

J. Brazio biografiją taip pat papildo bendradarbiavimas su keletu tarptautinių festivalių: „Face Theatre Festival“ (Vengrija), „Volta On Line“ (Lietuva), „Theatre Olympics 2019“ (Rusija).