Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai gautas pajamas deklaruojantys gyventojai turėtų nenustebti, jei grąžintino ar mokėtino gyventojų pajamų mokesčio (GPM) suma kito, lyginant su praėjusiais metais, nors gautas atlyginimas ar patiriamos mokestį mažinančios išlaidos (pvz., už gyvybės draudimą, įmokas už studijas) - liko tokios pat. Taip nutikti gali dėl kelių priežasčių, tačiau dauguma atvejų susiję su sprendimu gaunamoms pajamoms taikyti ar netaikyti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) bei dėl pakitusio jo skaičiavimo.
„NPD dydis tiesiogiai priklauso nuo asmens gaunamo darbo užmokesčio dydžio, tad, jei per metus gyventojas gavo ir kitų apmokestinamųjų pajamų - metams pasibaigus NPD yra perskaičiuojamas. Paaiškėjus, jog pasinaudota didesniu nei priklauso metiniu NPD, mokesčio skirtumą gyventojas turi padengti bei atitinkamai – jei pasinaudota mažesniu nei priklauso metiniu NPD, susidaro grąžintina GPM suma“, - pasakoja VMI viršininko pavaduotojas Martynas Endrijaitis, pažymėdamas, kad NPD periodiškai keičiasi dėl minimalios mėnesinės algos (MMA) pokyčių ar apskaičiavimui taikomos formulės. Pavyzdžiui, už 2022 m. mokestinį laikotarpį taikomos net dvi NPD skaičiavimo formulės, priklausomai nuo bendros pernai asmens gautų pajamų sumos, kurios kasmet taip pat gali būti nevienodos: gauti priedai, priemokos, ligos pašalpos ir pan. Oficiali metinio NPD skaičiuoklė pasiekiama čia.
Kaip susidaro GPM permokos ir kada jos grąžinamos?
Pateikus metines pajamų deklaracijas, GPM permoka gyventojui gali susidaryti ne tik dėl pritaikyto mažesnio nei priklauso metinio NPD, o taip pat, kai deklaruojamos mokestį mažinančios išlaidos: už gyvybės draudimo įmokas (savo, sutuoktinio ar nepilnamečių vaikų bei vaikų vyresnių kaip 18 metų su negalia naudai sumokėtos įmokos); įmokas į III pakopos pensijų fondus; būsto kredito palūkanas (kai kreditas gautas iki 2009 metų sausio 1 dienos); studijų ar profesinio mokymo pagal formaliojo profesinio mokymo programą įmokas, nepriklausomai, kurios pakopos tai studijos (jeigu tam tikslui paimta iš kredito įstaigos paskola, tai iš pajamų gali būti atimta tik per mokestinį laikotarpį grąžinta šios paskolos dalis).
Taigi, nepriklausomai nuo to, kad pritaikytos GPM lengvatos tokioms pat išlaidoms, kaip ir praėjusiu laikotarpiu, bendra mokėtina ar grąžintina pajamų mokesčio suma gali skirtis, nes kisti gali išlaidos, pavyzdžiui, sumokamos būsto kredito palūkanos kasmet mažėja, taip pat dėl gautų apmokestinamųjų pajamų, kurioms taikomi skirtingi pajamų mokesčio tarifai.
Pernai, kiek daugiau nei pusė milijono gyventojų susigrąžino pajamų mokesčio permokas perskaičiavus GPM dėl NPD taikymo už 2021 metus, iš viso grąžinta apie 196 mln. Eur GPM permokos. Pasinaudojus kitomis teisės aktais numatytomis pajamų mokesčio lengvatomis, 396 tūkst. gyventojų susigrąžino beveik 70 mln. Eur GPM permokos.
Ką daryti, jei deklaracijos nepavyko pateikti savarankiškai?
Visa informacija apie deklaravimą VMI internetinėje svetainėje adresu www.vmi.lt > Domiuosi pajamų ir turto deklaravimu bei pateikus klausimus skaitmeniniam asistentui Simui. Išsamius gidus, kaip pildyti pajamų deklaraciją, rasite VMI Youtube kanale, kur parengtas ir teminis aktualių seminarų grojaraštis.
Gyventojams, norintiems pasikonsultuoti mokesčių klausimais telefonu 1882 (8 5 2605 060) nebūtina laukti eilėje – užsisakius VMI skambutį per Mano VMI, konsultantas pats paskambins klientui nurodytu laiku. Taip pat Mano VMI identifikavimo telefonu paslaugą pasirinkę gyventojai konsultacijų telefonu sulaukia greičiau, nes sistema automatiškai perkelia skambutį į eilės priekį.
Primename, jog neturint galimybės pajamas deklaruoti savarankiškai per EDS, nebūtina vykti į VMI aptarnavimo padalinį, nes šią paslaugą teikiame ir telefonu 8 5 2191 777 > Pajamų deklaravimas(spausti 1). Atkreipiame dėmesį, kad atvykimui į aptarnavimo padalinį būtina išankstinė registracija vizitui čia.