Vištų dedeklių ūkyje Šilutės rajone šiandien baigiamas likviduoti pavojingo paukščių gripo viruso židinys. Saugiai nugaišinti visi jame laikyti paukščiai, sunaikinti bus ir ūkyje buvę kiaušiniai, pašarai ir pakratai. Ūkis atnaujinti veiklą galės tik po visų dezinfekcijos, valymo ir plovimo darbų, kurie gali užtrukti ir iki mėnesio.
Tik po to, kai Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai įvertins, jog ūkyje nebeliko viruso šaltinių, apribojimai ūkiui bus nuimti. Šiuo metu vykdoma tolesnė kontaktinių paukštininkystės ūkių stebėsena, kol kas naujų įtarimų apie viruso išplitimą nėra.
Pasak Lietuvos Respublikos vyriausiojo veterinaro Vaidoto Kiudulo, pirminiais vertinimais, virusas į ūkį galėjo patekti per prekybinius judėjimus iš jau užkrėstų teritorijų Lenkijoje, kurioje iki šios dienos jau žinoma apie patvirtintus 14 labai patogeniško paukščių gripo (LPPG) protrūkių.
Šiuo metu Šilutės rajone 10 km spinduliu aplink užkrėstą ūkį yra nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos: į jas patekusiems paukštininkystės ūkiams draudžiama išvežti ar į kitą vietą pervežti gyvus paukščius, paukščių gaišenas ar paukštienos produkciją be atskiro VMVT Klaipėdos apygardos leidimo.
„Rinkoje šiuo metu esantys kiaušinių produktai gali būti vartojami įprastai. Vartotojai, viešojo maitinimo įstaigos ir maisto gamintojai turėtų naudoti ir vartoti kiaušinius ar kitus paukštienos produktus laikydamiesi tinkamos higienos bei maistą ruošiant laikytis elementarių maisto saugos taisyklių“, – informavo VMVT Gyvūninių produktų skyriaus vedėjas Deividas Kalinauskas. Jis priminė, kad po kiekvieno sąlyčio su žaliais kiaušiniais būtina plauti rankas muilu ir karštu vandeniu, valyti paviršius ir indus. Mikroorganizmai yra jautrūs karščiui, todėl žalią paukštieną, taip pat ir kiaušinius reikia apdoroti ne mažesnėje nei 60 °C temperatūroje ir virti bent 5 minutes. Maisto saugos specialistai pataria visuomet vengti vartoti žalią arba nepilnai išvirtą mėsą ar kiaušinius.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro vertinimu, žmonėms, kurie turi tiesioginį kontaktą su užsikrėtusiais paukščiais, rizika yra vidutinė, o visai visuomenei – maža. Šiuo metu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) prevenciškai stebi darbuotojus, turėjusius sąlytį su sergančiais paukščiais Vilkyčių ūkyje. Jie informuoti apie prevencines priemones bei veiksmus, kurių reikėtų imtis, jei pasireikštų simptomai.
Žmonėms rizika užsikrėsti paukščių gripu kyla tiesioginio kontakto su užkrėstais paukščiais ar jų išskyromis metu, tačiau Lietuvoje iki šiol nėra registruota paukščių gripo atvejų tarp žmonių. Įrodymų, kad šis virusas gali būti perduodamas tarp žmonių, taip pat nėra.
Prevenciškai stebimi ir migruojantys laukiniai paukščiai, kurie yra pagrindiniai LPPG viruso pernešėjai. Gyventojai raginami savo laikomus naminius paukščius saugoti nuo bet kokio galimo kontakto su laukiniais paukščiais: aptverti ir apdengti naminių paukščių laikymo ar buvimo vietas, nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių naminiams paukščiams girdyti, laikyti paukščių lesalą uždarose patalpose, kad jis netaptų laukinių paukščių viliojimo vieta. VMVT perspėja gyventojus nesilankyti vietose, pažymėtose specialiu ženklu „LPPG židinys“, nelesinti laukinių paukščių ir vengti bet kokio kontakto su jais.
Einant į ūkį ar prie savo auginamų naminių paukščių griežtai laikytis asmens higienos. Paukščių gripo užkratą galima parsinešti ir įsigijus jau sergančių naminių paukščių iš neregistruoto, neatsakingo augintojo ar prekybininko, todėl gyventojai raginami naminius paukščius pirkti tik iš legalių pardavėjų. Pastebėjus paukščių sveikatos pakitimus prašoma kuo skubiau pranešti privačiam veterinarijos gydytojui ar užpildžius VMVT anketą arba paskambinus telefonais: 1879 ir +370 5 242 0108.