Nuo šiol atsiskaitymai grynaisiais pinigais galimi tik iki 5 tūkst. eurų: VMI atsako į aktualius klausimus

Nuo šiol atsiskaitymai grynaisiais pinigais galimi tik iki 5 tūkst. eurų: VMI atsako į aktualius klausimus
AA

Nuo lapkričio 1 d. jau įsigaliojo atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymas, pagal kurį atsiskaitymai ir mokėjimai už sandorius gali būti atliekami grynaisiais pinigais, jeigu jie neviršija 5 tūkst. eurų sumos (arba šią sumą atitinkančios sumos užsienio valiuta).

Kai atsiskaitymų ar mokėjimų vietoje mokėjimo paslaugų teikėjai neteikia reikalingų paslaugų, o pagal sandorį yra būtina atsiskaityti nedelsiant, atsiskaityti grynaisiais pinigais bus galima ir didesne nei 5 tūkst. eurų suma, tačiau apie tai mokėjimą gaunantis (priimantis) asmuo per 10 dienų privalės pranešti VMI. Pranešime taip pat reikės nurodyti aplinkybes, dėl kurių nebuvo galima atsiskaityti negrynaisiais pinigais bei pateikti sandorio šalių identifikavimo duomenis.

DUK apie atsiskaitymus grynaisiais pinigais

1. Kokie apribojimai taikomi asmenų tarpusavio atsiskaitymams grynaisiais pinigais nuo 2022-11-01?

Nuo 2022-11-01 įsigalioja AGPRĮ, kuris numato, kad atsiskaitymai, taip pat bet kokie kiti mokėjimai pagal sandorius gali būti atliekami grynaisiais pinigais, jeigu jie neviršija 5 000 eurų arba šią sumą atitinkančios sumos užsienio valiuta. Bendra dalimis atliktų atsiskaitymų grynaisiais pinigais, taip pat bet kokių kitų mokėjimų pagal sandorį suma grynaisiais pinigais negali viršyti 5 000 eurų arba šią sumą atitinkančios sumos užsienio valiuta.

 

2. Ar apribojimai atsiskaitymams grynaisiais pinigais taikomi tik tuo atveju, kai viena ar abi sandorio šalys yra juridiniai asmenys ar fiziniai asmenys, vykdantys veiklą, ar taikoma ir gyventojams?

Apribojimai atsiskaityti grynaisiais pinigais taikomi visiems Lietuvos Respublikos ir užsienio fiziniams ir juridiniams asmenims, kai atsiskaitymai vykdomi Lietuvos Respublikos teritorijoje.

 

3. Kas yra laikoma sandoriu? 

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 1 knygos II dalis reglamentuoja sandorius, CK 1.63 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad sandoriais laikomi asmenų veiksmai, kuriais siekiama sukurti, pakeisti arba panaikinti civilines teises ir pareigas. CK 6 knygos IV dalyje reglamentuojamos atskiros sutarčių rūšys, tokios kaip pirkimo-pardavimo, nuomos, rangos, atlygintinių paslaugų teikimo, paskolos, dovanojimo ir pan. Svarbu pažymėti, kad CK nepateikia baigtinio galimų sudaryti sutarčių (sandorių) sąrašo.

 

4. Tarp įmonės A ir įmonės B (tiekėjo) yra sudaryta neterminuota bendradarbiavimo sutartis. Ar šiuo atveju kiekvienas individualus užsakymas laikomas atskiru sandoriu? Ar visi atsiskaitymai ir bet kokie mokėjimai pagal individualius užsakymus laikomi atsiskaitymais pagal vieną sandorį (neterminuotą bendradarbiavimo sutartį)?

Kadangi yra sudaryta bendradarbiavimo sutartis, tad visi atsiskaitymai ir bet kokie mokėjimai pagal individualius užsakymus laikomi atsiskaitymais pagal vieną sandorį (neterminuotą bendradarbiavimo sutartį). Tai reiškia, kad, vertinant, ar neviršyta 5 000 eurų riba, atsiskaitymai, taip pat bet kokie kiti mokėjimai pagal atskirus užsakymus yra sumuojami. Jei neterminuota bendradarbiavimo sutartis sudaryta iki AGPRĮ įsigaliojimo ir joje nėra nurodyti konkretūs šalių įsipareigojimai (konkrečios prekės, paslaugos, jų kiekiai, kainos ir pan.), atsiskaitymams, taip pat bet kokiems mokėjimams pagal tokią sutartį AGPRĮ 8 straipsnio 3 dalies išimtis, kad pagal sandorius, sudarytus iki šio įstatymo įsigaliojimo, nepradėti, taip pat pradėti, bet nebaigti tarpusavio atsiskaitymai grynaisiais pinigais ir bet kokie kiti mokėjimai grynaisiais pinigais baigiami pagal teisės normas, galiojusias iki šio įstatymo įsigaliojimo, netaikoma.

 

5. Tarp įmonės A ir įmonės B 2022-10-01 sudaryta sutartis pagal kurią yra numatyta, kad įmonė A iš įmonės B perka konkrečias prekes, kurių vertė yra 100 000 eurų. Šalys sutaria, kad atsiskaitymas vyks grynaisiais pinigais dalimis per 3 mėnesius. Kaip turi vykti atsiskaitymai po 2022-11-01? 

Kadangi sutartyje yra nustatyti konkretūs įsipareigojimai, o AGPRĮ 8 straipsnio 3 dalyje numatyta, kad pagal sandorius, sudarytus iki šio įstatymo įsigaliojimo, nepradėti, taip pat pradėti, bet nebaigti tarpusavio atsiskaitymai grynaisiais pinigais ir bet kokie kiti mokėjimai grynaisiais pinigais baigiami pagal teisės normas, galiojusias iki šio įstatymo įsigaliojimo, tai įmonė A už prekes atsiskaityti grynaisiais pinigais galės ir įsigaliojus AGPRĮ.

 

6. Ar, nesant atskiros sutarties, perkant prekes (paslaugas) išrašyta sąskaita faktūra laikoma sandoriu? 

Šis įstatymas taikomas:

asmenų atsiskaitymams,

taip pat bet kokiems kitiems mokėjimams pagal sandorius.

Todėl bet kokiems atsiskaitymams pagal sąskaitas faktūras, taip pat taikomi įstatyme numatyti apribojimai.

 

7. Ar sutarties (sandorio) pakeitimai laikomi nauja sutartimi (sandoriu)?

Taip. Bet kokie sutarties (sandorio) pakeitimai laikomi nauju sandoriu.

 

8. Kas yra laikoma sandorio skaidymu?

AGPRĮ neapibrėžia sandorių skaidymo atvejų, todėl kiekvienu atveju atliekamas individualus vertinimas, nustatant visas reikšmingas aplinkybes, tokias kaip pvz. sandorio šalis, ekonominę logiką, verslo specifiką ir pan. Tačiau sandorio šalys neturi teisės skaidyti sandorio, jeigu taip galėtų būti išvengta AGPRĮ nustatyto atsiskaitymų grynaisiais pinigais, taip pat bet kokių kitų mokėjimų grynaisiais pinigais ribojimo taikymo.

 

9. Perku automobilį, kurio vertė 10 000 eurų, ar privalau visą kainą sumokėti tik negrynaisiais pinigais?

Nuo 2022-11-01 asmuo turi sumokėti visą sumą negrynaisiais pinigais. Tais atvejais, kai automobilio pirkimo-pardavimo sutartyje numatyta, kad mokėjimas išdėstomas dalimis per tam tikrą laikotarpį, iki 5 000 eurų siekiančią sumą galimą sumokėti grynaisiais pinigais, o likusi suma privalo būti sumokėta tik negrynaisiais pinigais.

 

10. Ar taikomos išimtys ribojimams atsiskaitymui grynaisiais pinigais, kai sandoris sudarytas tarp artimųjų giminaičių pagal paskolos / dovanojimo sandorį ? 

AGPRĮ nenumatyta išimčių atsiskaitymams pagal sandorius, kurie sudaryti tarp artimųjų giminaičių.

 

11. Uždarosios akcinės bendrovės A akcininkų susirinkimas priėmė sprendimą išmokėti dividendus akcininkams. Ar šiuo atveju dividendų išmokėjimui taikomi AGPRĮ numatyti apribojimai?

Taip. Dividendų išmokėjimui taip pat taikomi AGPRĮ numatyti ribojimai.

 

12. Užsakytos prekės, kurių vertė 4 980 eurų, taip pat užsakyta prekių atvežimo paslauga, kurios vertė 100 eurų. Ar galiu už viską atsiskaityti grynaisiais pinigais, ar šiuo atveju prekių pardavimas ir jų pristatymas laikomas vienu sandoriu ir 5 000 eurų viršijančią dalį būtina sumokėti tik negrynaisiais pinigais?

Jei dėl prekių pardavimo ir jų pristatymo susitariama vienu metu, tai laikytina vienu sandoriu, kuriam taikomi AGPRĮ numatyti apribojimai - visą 5 080 eurų sumą privaloma mokėti tik negrynaisiais pinigais. Tačiau įstatymai taip pat nedraudžia dėl prekių pardavimo ir jų pristatymo tartis atskirai, tokiu atveju būtų sudaryti 2 sandoriai ir kiekvienu iš jų būtų galima atsiskaityti grynaisiais pinigais neviršijant 5 000 eurų sumos. Svarbu tai, kad sandorio šalys neturi teisės skaidyti sandorio, jeigu taip galėtų būti išvengta AGPRĮ nustatyto atsiskaitymų grynaisiais pinigais, taip pat bet kokių kitų mokėjimų grynaisiais pinigais ribojimo taikymo. Ar sandoris buvo išskaidytas, siekiant išvengti AGPRĮ numatytų ribojimų kiekvienu atveju vertinama individualiai.

 

13. Sudaryta terminuota gyvenamųjų patalpų nuomos sutartis, nuomos kaina – 700 eurų per mėnesį. Kokiu būdu galima priimti atsiskaitymus iš nuomininko įsigaliojus AGPRĮ?

Atsakymas į šį klausimą priklauso nuo to, kada sudaryta nuomos sutartis. AGPRĮ 8 straipsnio 3 dalyje numatyta, kad pagal sandorius, sudarytus iki šio įstatymo įsigaliojimo, nepradėti, taip pat pradėti, bet nebaigti tarpusavio atsiskaitymai grynaisiais pinigais ir bet kokie kiti mokėjimai grynaisiais pinigais baigiami pagal teisės normas, galiojusias iki šio įstatymo įsigaliojimo. Taigi, jei terminuota nuomos sutartis sudaryta iki 2022-10-31 (imtinai), tai atsiskaitymams pagal tokią sutartį AGPRĮ numatyti ribojimai netaikomi. Jei nuomos sutartis sudaryta po AGPRĮ įsigaliojimo, atsiskaitymams pagal šią sutartį taikomi AGPRĮ numatyti ribojimai, nuomininkas grynaisiais pinigais galės atsiskaityti tik neviršydamas 5 000 eurų sumos, o likusią dalį bus privaloma atsiskaityti tik negrynaisiais pinigais. Vertinant, ar neviršyta 5 000 eurų riba, periodiniai atsiskaitymai, taip pat bet kokie kiti mokėjimai už kiekvieną laikotarpį yra sumuojami.

 

14. 2022-10-15 sudaryta terminuota komercinių patalpų nuomos sutartis, nuomos kaina – 1 000 eurų per mėnesį. 2023-06-15 sutartis pakeista, pakeičiant/pratęsiant jos galiojimo terminą. Ar šiuo atveju taikomi AGPRĮ numatyti apribojimai?

AGPRĮ 8 straipsnio 3 dalyje numatyta, kad pagal sandorius, sudarytus iki šio įstatymo įsigaliojimo, nepradėti, taip pat pradėti, bet nebaigti tarpusavio atsiskaitymai grynaisiais pinigais ir bet kokie kiti mokėjimai grynaisiais pinigais baigiami pagal teisės normas, galiojusias iki šio įstatymo įsigaliojimo. Jeigu sandoris, sudarytas iki AGPRĮ įsigaliojimo, pakeičiamas, tai nuo tokio pakeitimo įsigaliojimo laikoma, kad buvo sudarytas naujas sandoris. Šiuo atveju, atsiskaitymai grynaisiais pinigais pagal nuomos sutartį už laikotarpius, prasidedančius nuo 2023-06-15, negalės viršyti 5 000 eurų.

 

15. Ar taikomi AGPRĮ numatyti apribojimai su darbo santykiais susijusiems santykiams?

Lietuvos Respublikos darbo kodekso 139 straipsnio 3 dalyje nurodyta, kad darbo užmokestis ir kitos su darbo santykiais susijusios išmokos, taip pat dienpinigiai ir komandiruotės išlaidų kompensacijos privalo būti mokami pavedimu į darbuotojo nurodytą darbuotojo mokėjimo sąskaitą, išskyrus jūrininkus, kuriems taikoma Lietuvos Respublikos prekybinės laivybos įstatymo nustatyta darbo užmokesčio mokėjimo tvarka, ir Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 71 ir 1408 straipsniuose nurodytus prieglobsčio prašytojus ir užsieniečius, kurie turi teisę dirbti. Atsižvelgiant į tai, šiuo atveju taikomos Lietuvos Respublikos darbo kodekso nuostatos.

 

16. Kokia atsakomybė taikoma už AGPRĮ pažeidimus? 

2022 m. liepos 19 d.Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo ir kodekso papildymo 207-1 straipsniu įstatymu Nr. XIV-1400 numatyta atsakomybė grynuosius pinigus mokantiems ir mokėjimus priimantiems asmenims už atsiskaitymų ar bet kokių kitų mokėjimų pagal sandorius grynaisiais pinigais tvarkos pažeidimus. Informaciją apie baudų dydžius, atsižvelgiant į pažeidimo mastą ir pažeidimą padariusius subjektus galima rasti pasinaudojus nuoroda: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/d4556cb00c1811edb4cae1b158f98ea5

Asmens turto įsigijimo ir pajamų gavimo šaltiniai negali būti pagrindžiami sandorius patvirtinančiais juridinę galią turinčiais dokumentais, jeigu atsiskaitymai ir (ar) kiti mokėjimai pagal šiuos sandorius buvo atlikti pažeidžiant AGPRĮ nustatytą atsiskaitymų grynaisiais pinigais tvarką.

Taip pat, jei juridinio asmens vadovui ar kitam atsakingam asmeniui arba individualia veikla užsiimančiam asmeniui per paskutinius vienus metus iki jo vertinimo dienos buvo paskirta 1 500 eurų ar didesnė bauda už padarytą administracinį nusižengimą, numatytą Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 207-1 straipsnyje (atsiskaitymų ar bet kokių kitų mokėjimų pagal sandorius grynaisiais pinigais tvarkos pažeidimas), laikoma, kad toks asmuo neatitinka minimalių patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų.

 

17. Kokiais atvejais asmenys gali atsiskaityti grynaisiais pinigais viršydami 5 000 eurų sumą?

AGPRĮ 4 straipsnio 2 dalies 3 punkte numatyta, kad AGPRĮ numatyti ribojimai netaikomi, jeigu tarpusavio atsiskaitymai, taip pat bet kokie kiti mokėjimai pagal sandorį negali įvykti negrynaisiais pinigais dėl to, kad šių atsiskaitymų ar mokėjimų vietoje mokėjimo paslaugų teikėjai neteikia reikalingų paslaugų, o pagal sandorį yra būtina atsiskaityti nedelsiant.

Iš esmės visi sandoriai, viršijantys 5 000 eurų, yra iš anksto numatomi ir (arba) planuojami. Už tokią sumą pirkiniai paprastai yra planuojami ir nevykdomi spontaniškai, nešiojantis šią ar didesnę pinigų sumą grynaisiais pinigais.

Atsiskaityti nedelsiant gali sutrukdyti sutrikęs pirkėjo (mokėtojo) ir (arba) pardavėjo (gavėjo) mokėjimo paslaugų teikėjo paslaugų teikimas elektroninėje erdvėje, autentifikavimo priemonių (pvz., Smart-ID, m. parašo) sutrikimai, sutrikęs interneto (taip pat ir mobilusis) ryšys, kuriuo naudojasi pirkėjas, ar tai, kad kuri nors iš sandorio šalių neturi sąskaitos. Sutrikimas pripažįstamas, jei tai galėtų patvirtinti mokėjimo paslaugų teikėjas.