Klaipėdos LEZ veikianti PET gamintoja UAB „NEO GROUP“ gavo Europos patentų organizacijos patentą bendrovės tyrėjų ir inžinierių sukurtai cheminio antrinės PET pakuotės perdirbimo technologijai. Šis pasiekimas sustiprins „NEO GROUP“ pozicijas rinkoje, prisidės prie kompanijos ir visos PET ekosistemos tvarumo siekių bei toliau ryškins Klaipėdos LEZ kaip mokslinių tyrimų, inovacijų ir kompetencijų centro įvaizdį.
Nuo 2019 m. intensyviai vystomo ir nuo praėjusių metų pradžios komerciškai taikomo „NEO GROUP“ išradimo esmę sudaro žaliavų dribsnių iš surinktų po naudojimo pakuočių grąžinimas į gamybą ir paruošimas švelniosios glikolizės būdu. Ši technologija dabar jau leidžia naujų PET granulių gamyboje naudoti apie 25% antrinės žaliavos be kompromisų galutinio produkto kokybei, o ateityje „NEO GROUP“ ketina antrinio PET dalį padidinti iki 50%.
„NEO GROUP“ technologija yra unikali pasauliniu mastu – tai viena pirmųjų rinkoje komerciškai įgyvendinta cheminio plastikų perdirbimo technologija. Iki šiol rinkoje taikytos mechaninio antrinės žaliavos perdirbimo technologijos leido naudoti tik itin švarias panaudotas pakuotes ir turėjo ribotas galimybes iš plastiko pašalinti teršalus, priemaišas ir kitus priedus.
„NEO GROUP“ vadovas Ruslanas Radajevas komentuoja, kad kompanijos technologija prie ES tvarumo ir žiedinės ekonomikos siekių prisideda bent keletu aspektų. Visų pirma, šis išradimas leidžia PET gamybos procese taikyti žaliavas iš panaudotų pakuočių ir reikšmingai mažinti iškastinių žaliavų kiekį. Be to, „NEO GROUP“ valymo ir paruošimo technologija leis plastiką perdirbti neribotą kiekį kartų, taip atveriant duris tikrajai žiedinei ekonomikai. Galiausiai, „NEO GROUP“ išradimo pagrindu gaminama PET žaliava klientų gamyklose nereikalauja jokių naujų technologijų, procesų ar investicijų – tvariąsias granules galima įtraukti į esamas linijas, o pagamintų pakuočių kokybiniai parametrai nesiskirs nuo produkcijos, pagamintos iš įprastos (pirminės) žaliavos.
„Mūsų technologijos dėka jau esame pagaminę ir klientams sėkmingai tiekiame „NEOPET CYCLE“ granules su 25% antrinės žaliavos. Klientų atsiliepimai puikūs: dėl aukštos granulių kokybės galutinės produkcijos parametrai kone identiški pirminiam PET“, – sako R. Radajevas.
Prie „NEO GROUP“ technologijų kūrimo prisideda ne tik tyrimų komanda, bet ir daugelis kitų įmonės specialistų – su įranga dirbantys operatoriai, proceso valdymo operatoriai ir inžinieriai, gamybą aptarnaujančių padalinių darbuotojai. Pasak R. Radajevo, pats patento faktas yra aukščiausio lygio klaipėdiečių komandos idėjų, išskirtinumo ir kompetencijų patvirtinimas, taip pat leisiantis stiprinti pozicijas rinkoje.
Taps vizitine kortele
Pasak Klaipėdos LEZ vadovo Eimanto Kiudulo, greta daugelio kitų teigiamų aspektų „NEO GROUP“ pasiekimas siunčia stiprų signalą Lietuvos ir užsienio talentams bei investuotojams.
„Šis patentas – oficialus įrodymas, kad Klaipėdos talentai kuria ir komercializuoja pasaulinio lygio inovacijas. Puikiai pamenu „NEO GROUP“ veiklos pradžią – prieš beveik du dešimtmečius bendrovė atėjo tiesiog gaminti, bet labai greitai įsitikino mūsų miesto kūrėjų galimybėmis ir ėmė tirti bei vystyti tvariąsias produktų technologijas. Tad šiandienos žinia – aiškiausias įrodymas, kad Klaipėdoje idealiai dera efektyvi gamyba bei aukščiausios pridėtinės vertės produktų ar procesų kūrimas. Negana to, „NEO GROUP“ atvejis idealiai atitinka Klaipėdos švariosios bei mėlynosios ekonomikos strategines kryptis“, – komentuoja E. Kiudulas.
Jo teigimu, Klaipėdos LEZ jau kurį laiką aktyviai veikia siekdama stiprinti mokslo ir verslo partnerystes, paskatinti talentus rinktis technines ir inžinerines specialybes, vystyti įvairias žinių ir kompetencijų keitimosi iniciatyvas.
„Tad „NEO GROUP“ pasiekimas tampa tam tikra mūsų vizitine kortele. Jaunimas turės idealų inžinerinės specialybės ir darbo Klaipėdoje galimybių pavyzdį. Investuotojams žinia taip pat aiški – bendrovė generuoja šimtamilijoninę gamybą, o su miesto talentų pagalba tose pačiose patalpose sukuria ir komercializuoja unikalias technologijas“, – tvirtina LEZ vadovas.