Lietuvoje maisto ir gėrimų kainos auga dvigubai sparčiau nei Europos Sąjungos vidurkis

Lietuvoje maisto ir gėrimų kainos auga dvigubai sparčiau nei Europos Sąjungos vidurkis
AA

„Lietuvoje per metus maisto ir gėrimų kainos paaugo net 33%- kone dvigubai sparčiau nei Europos Sąjungos vidurkis (17%). Tad labai tikėtina, kad jau šiais metais maisto kainų lygis Lietuvoje pasivis ES vidurkį ir taps didesniu nei Ispanijoje, Nyderlanduose ar Jungtinėje Karalystėje, panašiu kaip Vokietijoje, Italijoje ar Prancūzijoje ir vos 10-20% mažesniu nei Danijoje, Švedijoje ar Suomijoje", - apie maisto ir nealkoholinių gėrimų kainų situaciją šalyje savo soc. tinklų paskyroje rašė ekonomistas Žygimantas Mauricas.
 

Ekonomistas teigia, kad spartų maisto kainų augimą Lietuvoje lemia ne tik/tiek žaliavų kainų augimas (pvz. pieno supirkimo kainos ar išaugusi elektros kaina), tačiau ir plačiai atvertos gyventojų piniginės, kurios prekybininkams sudaro palankias sąlygas perkelti šoktelėjusių kaštų naštą pirkėjams.

Dėl to Lietuvoje sparčiai auga ne tik pieno produktų, mėsos ir daržovių kainos, bet ir pvz. kavos (32% vs. 17% ES vidurkis) ar arbatos (18% vs. 7%) kainos.

kyla kainos

Ekonomisto pastebėjimu yra ir "gera" žinia - alkoholinių gėrimų ir tabako kainos Lietuvoje nekyla ženkliai sparčiau nei ES vidurkis, šioje kategorijoje išlaikome "konkurencinį pranašumą".

„Belieka tikėtis, kad kitais metais maisto kainų augimas Lietuvoje išsikvėps, nes jei jis neišsikvėps – maisto kainos Lietuvoje taps didesnės nei ES vidurkis, o tai turės neigiamą poveikį mūsų šalies tarptautiniam konkurencingumui: „greičiau tapsime brangūs nei turtingi“, – rašė Ž.Mauricas.

Ikona, uždaryti