„Lidl“ pristato projektą „Duok ruoniukui penkis“

„Lidl“ pristato projektą „Duok ruoniukui penkis“
AA

Prekybos tinklas „Lidl“ suteiks galimybę šalies gyventojams prisidėti prie ruonių ir kitų Baltijos jūros gyvūnų gerovės. 

Šiandien visose „Lidl“ parduotuvėse prasideda projektas „Duok ruoniukui penkis“. Jo metu už kiekvieną prekybos tinklo parduotuvėse nupirktą daugkartinį, specialiai šiam projektui sukurtą, maišelį, organizacija skirs po 0,05 euro centus Klaipėdoje šalia Lietuvos jūrų muziejaus kylančiam Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrui. Maišelius pirkėjai galės atpažinti iš ant jų pavaizduoto ruoniuko.

Pasak „Lidl Lietuva“ Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamento vadovo Valdo Lopetos, prekybos tinklas supranta savo, kaip vieno didžiausių šalies prekybos tinklų atsakomybę ne tik prieš klientus, bet ir prieš mus supančią aplinką. Todėl organizacija stengiasi puoselėti biologinę įvairovę, rūpinasi planetos gerove, o to siekia vykdydami įvairias tvarias iniciatyvas.

„Prieš beveik pusantrų metų pradėjome vykdyti projektą „Banginio dydžio dėkui“, jo metu atsisakėme vienkartinių plastikinių pirkinių maišelių, taip siekdami pirkėjus paskatinti rinktis aplinkai draugiškesnes alternatyvas.

Šiandien startuojame su šios iniciatyvos tęsiniu – projektu „Duok ruoniukui penkis“. Jo metu, visi šalies gyventojai galės prisidėti prie pajūryje dėl žmogaus veiklos nukenčiančių ruonių ir kitų gyvūnų reabilitacijos. Tai „Lidl“ parduotuvių lankytojai galės padaryti įsigiję naujus daugkartinio naudojimo maišelius, kuriuos galės atpažinti iš ant jų pavaizduoto ruoniuko. Šie maišeliai taip pat yra pagaminti naudojant 50 proc. perdirbtų medžiagų, o maišelių kaina sieks 0,30 euro centų. Tuo tarpu nuo kiekvieno įsigyto maišelio, „Lidl“ skirs 0,05 euro centus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrui“, – sako V. Lopeta.

Gydys ir į laisvę paleis ruonių jauniklius, sužeistus gyvūnus

Kiekvienais metais Lietuvos pajūryje randama daugiau kaip 20 paliktų ruonių jauniklių ar sužalotų Baltijos jūros ruonių. Viena pagrindinių to priežasčių – žmogaus ūkinė veikla – pradedant žvejyba, laivyba, plastiko ar chemine jūros tarša.

Iki šiol Lietuvoje vis dar nėra specializuotos vietos, kurioje šie gyvūnai būtų gydomi, slaugomi ir išmokomi gyventi laisvėje. Sužeisti, sergantys ruoniai ar pasimetę ruonių jaunikliai gydomi Lietuvos jūrų muziejuje, sustiprėję paleidžiami atgal į Baltijos jūrą.

„Baltijos jūra keičiasi ir kartais būna nepalanki gyvūnams. Ruonių jauniklės susilaukia atžalų kovo mėnesį ant ledo, kai jūra būna kiek užšalusi. Praeityje žiemos būdavo šaltesnės, todėl pakrantėje nerasdavome nusilpusių gyvūnėlių. Nuo 2000-ųjų žiemos šiltėja ir nebesiformuoja ledas, todėl prie gimusių ruoniukų gali prieiti žmonės, kartais juo apkandžioja laukiniai žvėrys ar net šunys“, – pasakoja Lietuvos jūrų muziejaus Kultūros komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vedėja Nina Puteikienė.

Mamos ruonės bando apsaugoti savo jauniklius, todėl kartais juos įstumia į vandenį, tačiau nesavarankišką gyvūną įtraukia bangos ir, pavyzdžiui, nuo Rygos krantų ar Lenkijos teritorijos atplukdo visiškai nusilpusį. Vien šiais metais tokių gaištančių jauniklių buvo rasta jau 20.

Ruonių, kitų jūros gyvūnų ligoninė, Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras, jau 2022 m. pradžioje, turėtų būti atidarytas Kopgalyje ir papildys Lietuvos jūrų muziejaus kompleksą. Centro tikslas – slaugyti ir gydyti nuo žmogaus ūkinės veiklos nukentėjusius ruonius ir paukščius, vėliau juos paleisti į laisvę.

Čia taip pat bus siekiama sukurti šiuolaikinius mokslo ir praktikos standartus atitinkančią jūros gyvūnų tyrimų ir gelbėjimo sistemą, vykdyti gyvūnų biologijos tyrimus bei skatinti visuomenės švietimą ir edukaciją.

„Projektu „Duok ruoniukui penkis“, „Lidl“ įtraukia visus Lietuvos gyventojus. Kampanija skatina pažinti problemą ir prisidėti prie sprendimo būdo, kaip kiekvienas galime. Lietuvos jūrų muziejui ir „Lidl“ itin svarbu daryti įtaką ekologinei žmogaus savimonei, kad jis ne tik pirktų išskirtinį maišelį, tačiau ir keistų savo elgseną, žinotų, kokia jo veikla kenkia Baltijos jūrai“, – yra įsitikinusi Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė.

Kviečia kurti pagalbos gyvūnams centrą drauge

„Lidl Lietuva“ Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamento vadovas akcentuoja, kad parama šiam centrui ne tik išreiškia prekybos tinklo poziciją aplinkosaugos ir biologinės įvairovės klausimais, bet ir suteikia galimybę visiems šalies gyventojams kurti pagalbos gyvūnams centrą kartu.

„Projekto maišelius bus galima atpažinti iš ant jų pavaizduoto ruoniuko. Tai – itin svarbi iniciatyva, nuimsianti finansinę naštą nuo centro pečių, kuri yra išties nemenka. Vieno ruonio reabilitacijos metu, vien maistas kainuoja apie 1,5 tūkst. eurų. Po jos, norint stebėti žinduolius ir rinkti apie juos moksliniams tyrimams reikalingą informaciją, prie gyvūnų yra pritvirtinami specialūs siųstuvai. Vienas toks prietaisas kainuoja apie 4-5 tūkst. eurų. Tikimės, kad šis žingsnis suteiks galimybę prie ruonių ir kitų gyvūnų gerovės prisidėti kiekvienam gyventojui bei paskatins dar kartą susimąstyti apie mūsų indėlį į šalies ekosistemų puoselėjimą“, – teigia V. Lopeta.