„Klaipėdos nafta“ pernai patyrė 5,5 mln. eurų nuostolį

„Klaipėdos nafta“ pernai patyrė 5,5 mln. eurų nuostolį
AA

„Klaipėdos nafta“ praėjusiais metais patyrė 5,5 mln. eurų nuostolių. 2021-aisiais įmonės nuostolis siekė 64 mln. eurų.

KN vadovas atkreipia dėmesį, kad 2022 m. daugeliui verslo įmonių tikru galvos skausmu tapusios energetikos išteklių kainos buvo rimtas iššūkis ir KN veiklai – naftos terminaluose vykdomos krovos operacijos yra imlios energetiniams ištekliams. Bendrovės inicijuotos energetinio efektyvumo priemonės kai kuriais atvejais leido sumažinti elektros ar šiluminės energijos poreikį net trečdaliu, kas padėjo suvaldyti kintamuosius veiklos kaštus.

2022 m. KN naftos terminaluose krovos apimtys išaugo 17 proc., lyginant su 2021 m. rezultatu. Rekordinius rezultatus demonstravo bendrovės valdomas suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalas Klaipėdoje, 2022 m. išdujinęs net 96 proc. daugiau – iš viso 32 TWh – gamtinių dujų nei ankstesniais metais. Tarptautinio SGD verslo vystymo veikloje 2022 m. augo paklausa konsultacijoms, be to, KN buvo pasirinkta teikti SGD terminalo valdymo paslaugas Vilhelmshafeno SGD terminalui.

„Naftos segmente per pastaruosius porą metų padarėme reikšmingą proveržį. Šiuo metu naftos terminale krauname net 14 skirtingų naftos ir naftos chemijos produktų, daugiau pajamų gavome ir sėkmingai išnuomodami naftos talpyklų pajėgumus klientams. Žiūrint bendrai – pasikeitus geopolitinei situacijai Klaipėda tapo svarbiu naftos produktų importo tašku regione ir centrinėje Europoje, įskaitant Ukrainą, tai atitinkamai atsispindi ir mūsų veiklos rezultatuose“, – sako KN generalinis direktorius Darius Šilenskis.
 
Klaipėdos SGD terminalo paslaugų paklausa šalims regione pradėjus ieškoti alternatyvų gamtinių dujų importui po to, kai Rusija užpuolė Ukrainą, reikšmingai išaugo, o nuo 2022 m. balandžio SGD terminalas dirba praktiškai maksimaliu pajėgumu. Per metus išdujintas rekordinis kiekis gamtinių dujų (32 TWh), priimti 54 dujovežiai.
 

„Džiaugiamės, kad tokiais neramiais laikais pavyko užtikrinti sklandžią ir regioninės rinkos poreikius atitinkančią SGD terminalo veiklą, o Klaipėda tapo tikru SGD paslaugų centru regione ir pagrindine gamtinių dujų importo alternatyva. Nemažiau svarbu, kad pavyko įgyvendinti ilgalaikių pajėgumų paskirstymo mechanizmą. Tai ilguoju laikotarpiu užtikrino, kad prie SGD terminalo išlaikymo prisidėtų kiekvienas jo naudotojas ir taip galėtume sumažinti išlaikymo sąnaudas dujų vartotojams Lietuvoje. KN dalis saugumo dedamojoje lygi nuliui jau nuo praėjusių metų gegužės mėnesio, o 2023 metams apskritai saugumo dedamosios, galima sakyti, neliko, nes reguliatoriaus nustatytas bendras saugumo dedamosios dydis lygus nuliui,“ – pabrėžia KN vadovas, atkreipdamas dėmesį, kad Klaipėdoje įgyvendintas SGD terminalo projektas praėjusiais metais tapo pavyzdžiu kitoms Vakarų Europos valstybėms, siekiančioms stiprinti savo energetinę nepriklausomybę.

Žvelgiant į 2023 m., svarbiausias akcentas – atnaujinama KN ilgalaikė strategija, kuri apims 2023-2050 m. laikotarpį, tačiau jis bus išskaidytas į tris skirtingus etapus: trumpalaikį (2023 - 2030 m.) arba dabartinės evoliucijos, vidutinės trukmės (2030 – 2040 m), kuriame bus koncentruojamasi į KN vaidmenį pereinamojo laikotarpio energetikos rinkoje, bei ilgalaikį (2040 – 2050 m), apimantį bendrovės veiklos planavimą judant link visiško klimato  neutralumo. Ilgalaikė strategija turės apimti esamas pagrindines KN veiklas bei naujas verslo kryptis, tokias kaip vandenilis ir alternatyvūs energijos nešėjai, anglies dioksido surinkimas ir saugojimas ir kt.

„Atsižvelgiant į geopolitinį ir makroekonominį kontekstą, kuris greičiausiai išliks nepakitęs, gebėjimai pasinaudoti tarptautinėmis galimybėmis, veiklos pelningumo užtikrinimas, veiklos tęstinumas, energijos ir kitų kintamų kaštų valdymas, dėmesys aplinkosauginiam tvarumui išliks dėmesio centre ir 2023 metais. Kartu esame pradėję strategijos atnaujinimo procesą, kuris turi padėti bendrovei transformuotis, sustiprinti mūsų konkurencingumą ir didesnį veiklų pelningumą ateityje. Šios strategijos parengimas ir įgyvendinimo pradžia bus vienas svarbiausių šių metų uždavinių“, – sako  KN vadovas Darius Šilenskis.

 

Reklama Ikona, uždaryti