Tarptautinei investicinei VMG grupei priklausanti įmonė „Klaipėdos mediena“ ėmėsi žaliosios energetikos projekto, kurio pagrindinis elementas – pirmasis Lietuvoje organinio Rankino ciklo (ORC) įrenginys, veikiantis terminės alyvos pagrindu. Bendra šios investicijos suma siekia 4,4 mln. eurų, ji leis įmonei pasigaminti apie 7 tūkst. megavatvalandžių elektros energijos per metus.
Tokiu principu sugeneruota energija bus naudojama įmonės reikmėms, siekiant sumažinti priklausomybę nuo bendrojo elektros tinklo ir CO2 emisijas.
„Naujoji ORC technologija mums leis efektyviau išnaudoti turimą infrastruktūrą ir mažinti energijos kaštus. Kartu ši inovacija atneša ir pozityvų efektą aplinkai bei miestui. Pastarasis į savo infrastruktūrą galės priimti atliekinę šilumos energiją ir taip optimizuoti energijos gamybos bei tiekimo sąnaudas”, – sako „VMG Wood Invest“ vadovė Ingrida Grikpėdienė.
Investicijų į šį projektą suma – 4,4 mln. eurų, iš kurių 2,8 mln. bus skirti ORC įrenginiui, o 1,6 mln. – statyboms.
Šiluma galės aprūpinti ir Klaipėdos miestą
„2025 m. sausį, atlikus paskutinius įrangos derinimo darbus bus pradėta elektros generacija įmonės reikmėms. Kartu su veikiančia 3,23 megavatų galios „Klaipėdos medienos“ saulės elektrine, naujoji technologija padengs apie 50 proc. įmonės elektros energijos poreikio,“ – sako „VMG Energy“ direktoriaus pavaduotojas Andrius Smaguris, atsakingas už projekto įgyvendinimą.
VMG grupės įmonė „VMG Energy“ atsakinga už projektinius sprendinius kartu su projektavimo įmone „TEC Industry“ suprojektavo sistemą, kuri ORC įrenginio veikimo metu išsiskiriančios atliekinės šiluminės energijos neleis išspinduliuoti į aplinką. Ji bus perduota į „Klaipėdos medienos“ šilumos tinklus, iš kurių galės būti perduota į Klaipėdos miesto šilumos tinklus, taip prisidedant prie mažesnių šilumos kainų uostamiestyje.
„Sprendimą įsidiegti ORC įrenginį priėmėme pasitelkę jau veikiančią infrastruktūrą. Siekėme, kad „Klaipėdos medienos“ biokuro katilinė būtų įgalinta ir pasitarnautų žaliosios energijos gamybai. Išnaudodami turimą infrastruktūrą, galime ne tik didinti įmonės efektyvumą, bet ir prisidėti prie Klaipėdos miesto energetinio aprūpinimo ir ekonominės gerovės“, – priduria I. Grikpėdienė.
Projekto įgyvendinimui – valstybės parama
„Klaipėdos medienos“ įmonėje įgyvendintam ORC įrenginio diegimo projektui NR. BL-AM-IKM01-0020 buvo skirta Lietuvos aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) parama. 825 269,83 Eur siekusi finansinė parama buvo skirta pagal vykdomą priemonę „Juridinių asmenų investicijoms į iškastinio kuro naudojimo pakeitimą ar mažinimą ir (ar) atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą”.
VMG grupė veiklą vysto penkiomis strateginėmis kryptimis – medienos perdirbimo ir tvarių medienos gaminių gamybos, atsinaujinančios energetikos, pramonės inovacijų ir technologijų, inžinerinių medienos konstrukcijų gamybos bei infrastruktūros ir pramoninio nekilnojamojo turto valdymo.
Kompanijos įmonėse Lietuvoje ir Lenkijoje iš viso dirba apie 3000 darbuotojų. 90 proc. kompanijos produkcijos eksportuojama į daugiau nei 50 pasaulio šalių.