Klaipėdos miesto investicijų, verslo plėtros ir talentų pritraukimo agentūros „Klaipėda ID“ atliktas žmogiškųjų išteklių poreikio tyrimas atskleidė, kad per artimiausius dvejus metus uostamiestyje darbdaviai planuoja pasiūlyti daugiau nei 4 tūkst. naujų darbo vietų pridėtinės vertės paslaugų, gamybos ir logistikos srityse. Tad mąstantiems apie naujus karjeros kelius, verta apsvarstyti ir pajūrį. Kokias sąlygas siūlo ir kokių profesijų atstovų labiausiai laukia uostamiesčio darbdaviai, pasakoja ekspertės.
Anot „Klaipėda ID“ duomenų analitikės Indrės Nazarenko, nedarbo lygis Klaipėdoje itin žemas, o darbo jėgos poreikis – didelis. Siekiant užtikrinti, kad kuo daugiau laisvų darbo vietų būtų užpildyta, verslai vilioja patraukliais pasiūlymais.
„Tokie rezultatai rodo, kad Klaipėda turi daug potencialo – verslas nori augti ir priimti daugiau darbuotojų. Tam turi būti sudarytos itin palankios sąlygos – maksimaliai išnaudoti esami žmogiškieji ištekliai bei, žinoma, auginama nauja darbo jėga. Klaipėdos darbdaviai siūlo konkurencingus atlyginimus, suteikia prieigą prie aukšto lygio švietimo bei karjeros galimybių“, – sako I. Nazarenko.
Indrė Nazarenko
Kompensuoja būsto nuomą, suteikia automobilį
Remiantis tyrimo duomenimis, didžiausia numatoma darbo pasiūla bus fiksuojama gamybos bei logistikos sektoriuose.
„Šie sektoriai sparčiai ir intensyviai modernizuoja ir skaitmenizuoja procesus, todėl aukštos kvalifikacijos specialistų poreikis yra ypač didelis. Pavyzdžiui, IT sektoriaus įmonės žmogiškųjų išteklių trūkumą noriai sprendžia talentus įdarbindamos nuotoliu. Deja, gamybos bei logistikos sektoriai to padaryti negali, kadangi darbuotojas turi dirbti vietoje. Todėl daugiausia laisvų darbo vietų siūloma šiuose sektoriuose“, – aiškina „Klaipėda ID“ duomenų analitikė.
Jai pritaria ir personalo atrankų agentūros „Atranka360“ karjeros projektų ir personalo vadovė Julija Stankevičiūtė. Ji priduria, kad siekiant pritraukti talentus iš kitų miestų, verslai Klaipėdoje siūlo palankias sąlygas ir papildomas naudas darbuotojams.
„Pastebime, kad ieškant išskirtines rinkoje pozicijas galinčių užimti žmonių, darbdaviai Klaipėdoje pasiūlo kompensuoti būsto nuomą, suteikia automobilį, apmoka kuro išlaidas. Todėl darbuotojams ne tik sumažėja išlaidos, bet ir išsprendžiamas susisiekimo klausimas“, – aiškina J. Stankevičiūtė.
Julija Stankevičiūtė
Pagrindinis išskirtinumas – maža konkurencija
Nors ir siekia pritraukti darbuotojus, darbdaviai renkasi atsakingai ir potencialiems kolegoms kelia tam tikrus reikalavimus.
„Tarp labiausiai pageidaujamų savybių – didelė motyvacija bei produktyvumas. Verslai nori, kad darbuotojas norėtų mokytis, tobulėti bei lengvai gebėtų valdyti stresines situacijas. Žinoma, pačios įmonės Klaipėdoje sudaro palankias tobulėjimo sąlygas – suteikia mokymus, kursus, kurie trunka ne vieną dieną, tačiau yra tęstiniai ir tokiu būdu užtikrina realias žinias, kurios panaudojamos praktikoje“, – teigia J. Stankevičiūtė.
Anot jos, Klaipėda darbo rinkoje Lietuvos mastu išsiskiria plačiomis karjeros galimybėmis – mažesnė konkurencija padeda užsitikrinti spartesnį karjeros augimą.
„Pavyzdžiui, iš Vilniaus ar Kauno atvykęs darbuotojas, kuris anksčiau dirbo komandos vadovu, Klaipėdoje jis gali pretenduoti į departamento ar skyriaus vadovo pareigas. Mažesnė konkurencija lemia platesnes karjeros galimybes bei, žinoma, didesnį atlyginimą“, – tvirtina ekspertė.
Ateityje – didesni atlyginimai bei atvira darbo rinka studentams
Nors potencialiems darbuotojams mieste jau dabar sudaromos geros sąlygos, žvelgiant į ateitį, gyventojų gyvenimo kokybė bei darbo rinka turėtų tik gerėti.
„Šiuo metu Klaipėdos įmonės siūlo konkurencingą atlygį. Darbuotojų paklausa yra kur kas didesnė nei pasiūla, todėl ateityje darbo užmokestis tik augs“, – prognozuoja „Klaipėda ID“ duomenų analitikė.
Anot jos, atliepus žmogiškųjų išteklių poreikį, miesto biudžetas padidės, todėl bus daugiau lėšų gerinti viešąsias paslaugas ir infrastruktūrą, taip didinant miesto patrauklumą. Be to, darbo rinka bus atviresnė studentams ar jaunuoliams, ką tik baigusiems studijas.
„Laisvas darbo vietas užpildžius aukštesnės kvalifikacijos specialistais, atsivers daugiau kelių studentams. Pavyzdžiui, vienas aukštesnės kvalifikacijos darbuotojas gali apmokyti ir integruoti 10–20 ką tik į darbo rinką įžengusių kolektyvo narių. Taip sudaromos sąlygos ne tik pritraukti darbuotojus, bet ir auginti esamus“, – tvirtina I. Nazarenko.
Susipažinti su „Klaipėda ID“ parengta miesto žmogiškųjų išteklių analize galite čia.