Justina Bagdanavičiūtė. Išleisti pirmoką į mokyklą reikės apie 360 eurų

Justina Bagdanavičiūtė. Išleisti pirmoką į mokyklą reikės apie 360 eurų
AA

Išleisti pirmoką į mokyklą šį rugsėjį atsieis apie 360 eurų, rodo „Swedbank“ Finansų instituto duomenys. Nors bazinį pirmoko krepšelį pavyko surinkti už šiek tiek mažesnę sumą nei pernai, iš esmės mokyklinių prekių kainos per metus smarkiai nepasikeitė ir galutines išlaidas lems tėvų sprendimas – pirkti pigiausias ar labiau kokybiškas priemones.

Mokyklinio krepšelio kainą „Swedbank“ Finansų instituto ekspertai prieš kiekvieną rugsėjį skaičiuoja jau šeštus metus iš eilės. Šių metų duomenys rodo, kad kuprinę ir būtinąsias kanceliarines priemones pirmokui galima įsigyti ir už 80 eurų, t. y. maždaug 20 eurų mažiau nei pernai, tačiau galutinę krepšelio kainą išaugins išlaidos sportinei aprangai ir uniformai.

Finansinė našta šįmet santykinai mažesnė

Atsitraukusi infliacija ir apie 10 proc. siekęs metinis atlyginimų augimas padidino gyventojų perkamąją galią, tad šių metų rugsėjo finansinė našta tėvams bus mažesnė ne vien tik dėl santykinai pigesnio bazinio krepšelio.

Tačiau pasiruošti naujiems mokslo metams, ypač, jei šeimoje yra kelios mokyklinio amžiaus atžalos, išlaidų prasme vis tiek gali tapti nemenku iššūkiu.

Mūsų skaičiavimais, renkantis pigiausias rinkoje esančias prekes kuprinę ir kanceliarinių priemonių krepšelį šiemet galima įsigyti ir už 80 eurų. Tačiau tos pačios priemonės kaina gali skirtis ir dešimtimis kartų, priklausomai nuo prekės kokybės, pardavėjo.

Pvz., kuprinės kaina gali svyruoti nuo 8 iki 125 eurų, o dviejų rašalinių parkerių rinkinį įsigyti galima nuo 2 iki 30 eurų. Pigiausias penalas kainuos per 2 eurus, bet parduodami ir už 30 eurų.

Rugsėjo pradžiai taip pat reikės bent 23 eurų pirmoko pratyboms. 

 

Daugiausiai kainuoja uniforma

Daugelyje pradinių mokyklų privalomos uniformos ir jos sudaro didelę dalį pasirengimo rugsėjui išlaidų.

Peržiūrėję mokyklinių uniformų kainas matome, kad komplektas, kurį sudaro švarkas, dvejos kelnės ar sijonai ir bliuzonas, šiais metais vidutiniškai kainuoja apie 135–140 eurų. 

Galutinė kaina skirsis priklausomai nuo mokyklos: kai kuriose reikia tik uniforminio švarko, kurį vidutiniškai įsigysite už maždaug 45 eurus, o kai kuriose privalomas visas komplektas, kuris gali kainuoti ir daugiau kaip 200 eurų.

Nemažą dalį išlaidų sudarys ir sporto apranga. Ekonomišką komplektą galima įsigyti ir už 35–40 eurų, jei perkate pačius pigiausius batelius, sportines kelnes ir viršutinę aprangos dalį. Perkant aprangą specializuotoje sporto prekių parduotuvėje kaina gali kilti ir iki 300 eurų.

 

Kur galime sutaupyti?

Vienas dalykas metai iš metų nesikeičia – moksleivio krepšelio kaina auga renkantis kokybiškesnes prekes ir jo viršutinė riba priklauso nuo tėvų finansinių išgalių. Ar čia turime erdvės taupymui? Žinoma.

Sąrašas. Mokyklos prieš mokslo metus paskelbia pirmokams reikalingų prekių sąrašą: vadovaukitės juo, susidarykite biudžetą. Apsipirkimas mokyklai – galimybė su vaiku pakalbėti apie skirtumą tarp norų ir poreikių, aptarti, ar tikrai verta papildomai mokėti vien už vienaragio paveiksliuką, kai tokią pačią funkciją atliekančią prekę galite nusipirkti pigiau. Pratybų ir vadovėlių nepirkite iš anksto, kol negavote sąrašo iš mokyklos. Be to, pratybos, ypač pradinių klasių moksleiviams, paprastai perkamos centralizuotai visai klasei.

Nuolaidos. Prekybos tinklai prieš mokslo metus paprastai taiko dideles nuolaidas kanceliarinėms prekėms: išlaidos gali sumažėti daugiau nei du kartus, palyginti su tuo, jei apsipirktumėte specializuotose kanceliarinių prekių parduotuvėse. Tačiau nepulkite pirkti visko iš eilės vien dėl nuolaidos – įsigykite tiek prekių ir tokių, kokių reikia.  

Iš antrų rankų. Daugiausiai atsieinančių prekių, tokių kaip uniforma, sporto apranga, kuprinė, galima paieškoti antrinėje rinkoje. Pvz., naudotų daiktų pardavimo platformoje „Vinted“ uniforminį gimnazijos švarką ar net visą sarafano ir švarko komplektą pradinukei galima rasti ir už 10 eurų. Gerokai pigiau rasite ir sportinę aprangą, kuprinę, o įsigiję kokybiškus daiktus, vaikui išaugus, vėliau patys juos galėsite parduoti antrinėje rinkoje. Suteikdami daiktui antrą gyvenimą ne tik sutaupysite, bet tai bus proga su vaikais pakalbėti apie saikingą vartojimą ir kiekvieno galimybes prisidėti mažinant neigiamą klimato kaitos poveikį.

Parama. Sunkiau besiverčiančios šeimos kiekvienam vaikui gali gauti 110 eurų paramą mokinio reikmenims įsigyti. Į ją galima pretenduoti tada, kai vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 264 eurai (į šią sumą neįskaičiuojami vaiko pinigai ir dalis su darbo santykiais susijusių pajamų). Taip pat 3–12 klasėse besimokantys sunkiau besiverčiančių šeimų vaikai gali gauti nemokamą maitinimą. Dėl paramos reikia kreiptis į savivaldybę arba per SPIS sistemą.

Nemokami pietūs mažiausiems. Nors sakoma, kad nemokamų pietų nebūna, ir išties, už juos sumoka visi mokesčių mokėtojai, bet patys mažiausieji, pirmokai ir antrokai, mokykloje pietauja nemokamai. Nemokami pietūs mažiesiems skiriami be papildomo prašymo – tėvams nieko dėl to daryti nereikia.