JAV Klaipėdos uostui – svarbi partnerė dėl investicinių galimybių, ryšių stiprinimo ir patirties mainų

JAV Klaipėdos uostui – svarbi partnerė dėl investicinių galimybių, ryšių stiprinimo ir patirties mainų
AA

Jungtinės Amerikos Valstijos – strateginė Klaipėdos uosto partnerė, su kuria sieja ne tik aktyvi prekyba jūra, bet ir ilgalaikiai partnerystės ryšiai. JAV uostų ir verslo kompanijų kompetencija ir mastas tampa vertingu atspirties tašku, ieškant efektyviausių sprendimų ir Klaipėdos uosto plėtros kontekste. Jungtinėse Amerikos Valstijose darbo vizitu viešintis Uosto direkcijos vadovas Algis Latakas čia pristato pietinės uosto dalies plėtros viziją, kuriai sėkmingai įgyvendinti ieškoma pažangių inžinerinių sprendimų, tarptautinės partnerystės ir investuotojų.

uostas

„Klaipėdos uostas perrašo savo vaidmenį globalioje prekyboje – iš tranzitinio taško tampame patikimu atramos uostu Vakarų krovinių srautams. Vizitas į JAV uostus – tai ne tik strateginių ryšių sustiprinimas, bet ir žinia, kad Klaipėdos uostas konkurencingas, teikiantis kokybiškas paslaugas, – teigia JAV besilankantis Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas. – Daug potencialo stiprinti bendradarbiavimą atveria ir Klaipėdos uosto pietinės dalies plėtros projektas, kuriam pristatyti šio vizito metu skiriamas pagrindinis dėmesys.“

Darbo vizito Jungtinėse Amerikos Valstijose metu Klaipėdos uosto vadovas A. Latakas lankosi keturiuose uostuose: Niujorko, Majamio, Naujojo Orleano ir Džeksonvilio. Taip pat suplanuoti susitikimai su JAV verslininkais, pristatant jiems didžiausią Klaipėdos uosto teritorinės plėtros projektą istorijoje – rengiamasi suformuoti ir įveiklinti naują 100 hektarų apimančią teritoriją pietinėje Klaipėdos uosto dalyje. Šiam projektui įgyvendinti šiuo metu intensyviai ieškoma potencialių investuotojų, partnerių. JAV verslininkams šis projektas gali būti aktualus įvairiais aspektais: prisidedant konsultacijomis, atliekant projektavimo, statybos ir kitus darbus.

Niujorko uostas yra didžiausias uostas rytinėje JAV pakrantėje ir vienas iš svarbiausių uostų Šiaurės Amerikoje. Jame daugiausia vykdoma konteinerių krova, kurių per metus perkraunama apie 9 milijonus TEU, taip pat kraunami birūs, ro-ro tipo kroviniai, veikia kruizinius laivus priimantys terminalai.

Majamio uostas dar vadinamas Amerikos kruizų sostine. Vien kruiziniams laivams priimti Majamio uoste veikia 10 terminalų, kuriuose savo keleivių laukimo sales turi „MSC Cruises“, „Royal Caribbean“, „Norwegian Cruise Line“. Praėjusiais metais šiame uoste lankėsi 710 kruizinių laivų ir keliavo daugiau nei 8 milijonai turistų. Majamio uostas taip pat skirtas konteinerių krovai, per metus čia kraunama panašiai kaip Klaipėdos uoste – šiek tiek daugiau nei 1 milijonas TEU konteinerių, taip pat vykdoma birių, ro-ro krovinių krova. Klaipėdos uostas su Majamio uostu yra pasirašę bendradarbiavimo susitarimą. Įsipareigota dalytis informacija, patirtimi.

Kartą per metus Majamyje organizuojama kruizinės laivybos paroda ir konferencija „Seatrade Cruise Global“, kuri vienija visą kruizinės laivybos sektorių: čia prisistato uostai ir uostamiesčiai, priimantys kruizinius laivus, viešbučių ir turizmo agentūrų, gastronomijos atstovai, kruizus siūlančios ir kruizinius laivus valdančios kompanijos, laivų statytojai, įrangos ir technologijų gamintojai, kruizinę industriją vienijančios asociacijos, ekspedijavimu ir agentavimu besirūpinančios įmonės ir dar daug kitų. Klaipėdos uostas kartu su įdomiausiomis pasaulyje kruizinėmis kryptimis šioje parodoje šiemet buvo pristatomas jau 20 kartą.

Džeksonvilio uostas laikomas vienu didžiausių automobilių importo ir eksporto centrų visoje JAV, taip pat tai strateginis uostas JAV gynybos tiekimo grandinėms.

Naujojo Orleano uostas yra vienas svarbiausių uostų JAV pietuose, įsikūręs prie Misisipės upės žiočių. Šis uostas sujungia upinę, jūrinę ir geležinkelio infrastruktūrą, todėl yra svarbus vidaus ir tarptautinei prekybai. Klaipėdos uosto direkcijai planuojant investicijas į Jurbarko upinio uosto vystymą, Naujojo Orleano pavyzdys itin aktualus. Laivyba Nemunu – strategiškai svarbi Lietuvos transporto arterija ir aplinkai draugiškesnė krovinių gabenimo alternatyva, kuriai skatinti Uosto direkcija šiuo metu skiria daug dėmesio. Klaipėdos uostas su Naujojo Orleano uostu yra pasirašę bendradarbiavimo susitarimą. Įsipareigota dalytis informacija, patirtimi.

Naujojo Orleano uoste kraunami generaliniai kroviniai, kuriems be krovinių konteineriuose dar priskiriami medienos, geležies ir plieno, metalo konstrukcijų kroviniai, taip pat kraunami skysti kroviniai. Naujojo Orleano uostas priima kruizinius laivus, šis uostas itin populiarus tarp turistų, kurie renkasi keliones į Karibus.

Bendrai jūrinė prekyba tarp JAV ir Klaipėdos 2024 metais Klaipėdos uostui generavo apie 1,7  mln. tonų krovinių. 40 proc. šio kiekio sudarė suskystintosios gamtinės dujos, jų krauta apie 650 tūkst. tonų. Taip pat gabenti naftos produktai, trąšos, geležies ir plieno gaminiai, įvairios prekės konteineriuose.

Nuo 2022 metų kovo pabaigos konteinerinės laivybos linija, tiesiogine jungtimi sujungusi Klaipėdos uostą ir JAV, kartu perdėliojo ir pagrindinių uosto prekybos partnerių sąrašą. Fiksuojama, kad JAV yra tarp pagrindinių trijų Klaipėdos uosto partnerių pagal importuojamų krovinių konteineriuose kiekį. Pastaraisiais metais ši šalis tapo ir viena svarbiausių SGD eksportuotojų Baltijos regione.

Jungtinių Amerikos Valstijų ir Lietuvos jūrų uosto bendradarbiavimas neapsiriboja vien tik įvairių krovinių importu ir eksportu jūrų keliais. JAV konsultacinės, inžinerinės ir rangos darbus atliekančios kompanijos dalyvauja įvairiuose Klaipėdos uosto infrastruktūros projektų vystymo etapuose: rengiant studijas, techninius projektus, vykdant statybos ir komunikacijų įrengimo darbus. Pavyzdžiui, JAV konsultacinė įmonė „Moffatt & Nichol“ rengė pietinės uosto dalies plėtros rinkos studiją. Anksčiau įmonė yra dirbusi ties pietinės uosto dalies išvystymo projektiniais pasiūlymais, konsultavusi vertinant projekto galimą poveikį aplinkai.

JAV ir Klaipėdos uostą taip pat sieja ilgametis bendradarbiavimas uostų apsaugos srityje: rengiant uosto saugos planus, darbuotojų mokymus.