Daliai elektros vartotojų – naujas įkainis: reikia pažiūrėti į skaitiklį

Daliai elektros vartotojų – naujas įkainis: reikia pažiūrėti į skaitiklį
AA

Laiku nedeklaravę elektros skaitiklio rodmenų gyventojai turės susimokėti. Tai nuo kitų metų gali tekti daryti tūkstančiams vartotojų, pamiršusių ar nepanorusių kartą per metus nurašyti duomenų. 

 

Tačiau milijonui namų ūkių šis pokytis nebus aktualus.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prašymu šį mėnesį patvirtino 17,98 euro (be PVM) įkainį buitiniams elektros vartotojams. Su PVM jis siektų 21,76 euro.

 

Neliks išimties

ESO teigia, kad klientų pareiga yra deklaruoti faktinius elektros energijos suvartojimo duomenis iki einamojo mėnesio pabaigos.

Dalis klientų tai daro reguliariai, kiti – retai arba niekada. „Dalis vartotojų tikslių duomenų neteikia metų metus ir jiems suvartojimas skaičiuojamas remiantis vidurkiu. Pastarasis skaičiavimo būdas ne tik nėra tikslus, bet ir gali sukelti nemažą galvos skausmą.

Pavyzdžiui, keičiant skaitiklį, kai nurašomi tikslūs duomenys ir klientui tenka sumokėti didelę sąskaitą vien dėl to, kad anksčiau reguliariai nedeklaravo duomenų“, – „Delfi“ komentavo ESO atstovė Rasa Juodkienė.

Iki šiol mokestis buvo taikomas tik verslo segmentui. „Ankstesnėje tvarkoje buvo numatyta, jog įkainiai taikomi visiems vartotojams, išskyrus buitinius vartotojus, iki sutartyje numatytos dienos nedeklaravusiems elektros skaitiklių duomenų“, – rašoma VERT pranešime.
 

Dabar sumoka visi

Pasak ESO, duomenų deklaravimas apsaugo klientą nuo netikėtų išlaidų ir leidžia jas prognozuoti. Taip pat tai yra geras rodiklis tais atvejais, kai sugenda prietaisas vidaus tinkle: užfiksuoti staiga pakilę rodmenys leidžia išspręsti problemą greitai ir dar nepatyrus daug nuostolių.

„ESO tikrina skaitiklius ir duomenis tų klientų, kurie ilgą laiką nėra deklaravę savo suvartojimo. Už šį darbą moka visi klientai. Tad ir tie, kurie reguliariai deklaruoja suvartojimą kiekvieną mėnesį taip pat“, – pažymi D. Juodkienė.

Taigi, atsižvelgus į susidariusią situaciją, buvo priimta nauja tvarka, kad gyventojams, kurie suvartojimo nėra deklaravę ilgiau nei vienerius metus, ir objekte nėra įrengto išmaniojo apskaitos prietaiso, rodmenų nurašymą užtikrina ESO, o klientui pateikiama sąskaita už nurašymo paslaugą.

2024 metų kovo mėnesio duomenimis, klientų, nedeklaravusių duomenų daugiau nei metus, skaičius viršijo 51 tūkst., iš kurių privatūs klientai sudarė 47,54 tūkst.
 

„Kadangi bus apmokestinami tik tie klientai, kurie duomenų nedeklaruos ilgiau nei metus, pirmieji nurašymai bus organizuojami nuo 2025 metų vasario 11 dieną.

Sąrašas nurašymo darbams bus formuojamas kas mėnesį. Taip pat bus tikrinama, ar iki formavimo datos per metus laiko klientas yra deklaravęs rodmenis bent kartą“, – sako ESO atstovė.

 

Daliai vartotojų – praeities rūpestis
 

ESO skelbia, kad rodmenys deklaruojami už einamąjį mėnesį iki mėnesio paskutinės dienos.

„Jeigu nespėsite rodmenų deklaruoti iki paskutinės mėnesio dienos ir deklaruosite pirmomis kito mėnesio dienomis, už ataskaitinį laikotarpį bus pritaikytas vidurkis, o deklaruoti rodmenys bus įskaityti į naujo mėnesio sąskaitą“, – rašoma operatoriaus svetainėje.

Pavyzdžiui, jeigu už lapkritį vartotojas turėjo deklaruoti iki lapkričio 30 dienos, tačiau tai padarė gruodžio 1 dieną, tai už lapkritį bus suformuota sąskaita pagal vidutinį elektros suvartojimą, o už gruodį sąskaita bus suformuota pagal gruodžio 1 dieną deklaruotus rodmenis.

Kaip žinoma, Lietuvoje tęsiasi išmaniosios apskaitos diegimas, tad turintiems tokius skaitiklius duomenų nurašymas nėra svarbus.

„Daliai klientų šis rūpestis jau užmarštyje, nes jų apskaitą vykdo išmanieji skaitikliai, kurių visoje Lietuvoje jau įdiegta daugiau nei 848 tūkst. Duomenys apie kiekvieną mėnesį suvartotą elektros energiją automatiškai nuskaitomi ir nuotoliu perduodami elektros energijos tiekėjui, su kuriuo klientas turi pasirašęs sutartį“, – komentuoja R. Juodkienė.

2024 metais ketinama įdiegti 300 tūkst. išmaniųjų skaitiklių (šiemet jau įrengta 120 tūkst. skaitiklių iš šio skaičiaus). Iki 2025 metų keliamas beveik 1,18 mln. išmaniųjų skaitiklių instaliavimo tikslas. O suvartojantiems mažiau nei 1000 kWh per metus gyventojams skaitikliai bus keičiami pasibaigus jų metrologinės patikros terminui (tai yra kitas diegimo etapas, nuo 2026 metų).
 

VERT duomenimis, buitinio segmento elektros vartotojų šalyje yra 1,73 mln.
 

delfi

Ikona, uždaryti