Inovatyviam KU mokslininkų išradimui suteiktas Europos patentas

Inovatyviam KU mokslininkų išradimui suteiktas Europos patentas
AA

Europos patentų organizacija Klaipėdos universiteto profesoriaus Albino Stankaus bei lekt. dr. Žydrūno Lukošiaus sukurtam išradimui „Miego arterijos kraujo spaudimo ir augmentacijos indekso matavimo įrenginys ir sistema“ suteikė Europos patentą.

Naujai patentuotas išradimas – tai medicinos prietaisas, naudojamas kardiologijoje, neurologijoje, kraujotakos mokslo tyrimo darbuose. Konkreti jo paskirtis – matuoti kraujo spaudimą ir augmentacijos indeksą miego arterijos srityje.

Lyginant su kitais prietaisais, turinčiais panašią funkciją, jo privalumai yra akivaizdūs. Svarbiausias – galimybė pamatyti tikslesnį kraujo spaudimą, artimą aortos lanko – paties informatyviausio, išstumiamo tiesiai iš širdies, kraujo spaudimui. Tai pat šiuo prietaisu mechaniniu principu galima išmatuoti arterijos spindį – diametrą. Tai leidžia pamatyti net užsikimšusias arterijas, ką iki šiol buvo galima padaryti tik atliekant sudėtingus, daug kainuojančius tyrimus.

 

Šį inovatyvų prietaisą sudaro juostinis prisegamas kaklo žiedas, ant kurio yra pritvirtintas kompiuteriu valdomas žingsninis elektrinis variklis, sujungtas su judančiu pirmyn ir atgal stūmokliu. Stūmoklio gale yra įtvirtintas jėgos sensorius, skirtas matuoti prispaudimo slėgį ties miego arterija ir jo kitimą laike.

Nors išradime aprašytas matavimo įrenginys ir sistema yra ypatingai tinkama matuoti kraujospūdį miego arterijos srityje, ši sistema gali būti taikoma ir kraujospūdžio matavimui bet kurioje žmogaus kūno vietoje, prie kurios galima nejudinamai pritvirtinti įrenginį.

Išradimo kūrimo ir patentavimo procesas truko 7-erius metus, tačiau, pasak, lekt. dr. Žydrūno Lukošiaus, praleisto laiko kartu su bendraautorių nesigaili.

„Norėtųsi, kad viskas vyktų greičiau, tačiau juk tikras mokslas greitai niekada nevyksta. Tenka praeiti daug skirtingų etapų. Patento kelionė užsitęsė iki 3-4 metų, nors patį išradimą sukūrėme per 2-3 metus“, – pasakojo mokslininkas.

Šiuo metu inovacija – prototipo stadijoje. Ateityje tikimasi sulaukti investuotojų susidomėjimo, kurie įžvelgę prietaiso potencialą, galėtų technologiją išplėtoti iki galutinio gaminio ir pritaikyti Lietuvos ar užsienio gydymo įstaigose.

Ikona, uždaryti