Sengirė įsikūrė pačiame miesto centre

Sengirė įsikūrė pačiame miesto centre
AA

Klaipėdoje iškilo žaliasis kupolas, kuriame eksponuojami saugomų teritorijų kraštovaizdžių fragmentai. Žalieji kupolai pradėti eksponuoti ir Vilniaus bei Kauno miestų centruose.

Į juos užėjus galima pasijusti tarsi miškingoje sengirėje, vingiuojančios upės slėnyje ar banguojančiame Aukštaitijos kalvyne. Taip netradiciškai didžiųjų miestų gyventojams pristatomos saugomos teritorijos.

Klaipėdoje žaliąjį kupolą lengva pastebėti, nes jis stovi netoli Danės krantinės pagrindinėje uostamiesčio aikštėje. Pajūrio miestiečiai ir svečiai kviečiami susipažinti su nebūdingu šiai Lietuvos daliai kraštovaizdžiu - saugomu kalvynu. Kalvynas – sudėtinga gamtos sistema su daugybe kalvų ir kalvagūbrių, dubumų ir klonių. Jų autorius ir kūrėjas – ledynai. Kalvotumas labiau būdingas mūsų krašto rytinei daliai. 

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM direktoriaus Alberto Stanislovaičio, kupoluose eksponuojami saugomų teritorijų kraštovaizdžių fragmentai, kad miesto gyventojai geriau suprastų – kas saugoma nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, rezervatuose ir draustiniuose bei ką reikią išsaugoti ateities kartoms. 

Siekiant sudominti lankytojus žaliuose kupoluose eksponuojamos saugomų kraštovaizdžių panoramos. Stiklu dengtos grindų tūrinės ertmės užpildytos natūraliais gamtos objektais: akmenimis, smėliu, uolienomis, kt. Grindys pridengiamos nendrėmis, samanomis, medžio stuobriais, kad sukurtų natūralios gamtos iliuziją. Norint sustiprinti įspūdį naudojami garso įrašai su paukščių balsais, skleidžiami natūralūs pušų, laukinių gėlių aromatai.

Į žaliąjį kupolą gali įvažiuoti ir judėjimo negalią turintys žmonėms, mamos su vaikų vežimėliams - tam pritaikyti pandusai. Beje, objektų lankymas yra nemokamas.
Prie įėjimo į žaliąjį paviljoną lankytojus pasitinka simpatiškas lūšiukas, prie kurio smagu nusifotografuoti, pasidaryti asmenukę ir nusiųsti bičiuliams. Lūšiukas primena, kad viskas, kas saugoma yra saugoma kiekvienam iš mūsų: saugoma ir tau!

Saugomos teritorijos skirtos natūraliai gamtai, unikaliam kraštovaizdžiui, biologinei įvairovei išsaugoti. Ir ateities kartos turi turėti galimybę džiaugtis. Lietuvoje saugomos teritorijos užima apie 17,5 proc. šalies ploto. Turime 5 nacionalinius ir 30 regioninių parkų, rezervatus ir draustinius, daugybę gamtos paveldo objektų. 

Saugomos teritorijos teikia neįkainojamą naudą: padeda išlaikyti klimato balansą, teikia išteklius mūsų veiklai, padeda atgauti jėgas, pailsėti... Išsaugoti yra lengviau ir pigiau, nei atkurti.

Žalieji kupolai – galimybė pamąstyti, ar sugebėsime išsaugoti natūralią gamtą.