Vyriausybė nusprendė nelaukti – 12 savivaldybių jau nuo pirmadienio skelbiamas karantinas

Vyriausybė nusprendė nelaukti – 12 savivaldybių jau nuo pirmadienio skelbiamas karantinas
AA

Vyriausybė trečiadienį nusprendė, kaip pagal konkrečius koronaviruso rodiklius suskirstyti visas Lietuvos savivaldybes į tris zonas – žaliąją, geltonąją ir raudonąją. Pagal tai, į kurios spalvos zoną pateko, savivaldybėms ir jų gyventojams bus teikiami skirtingi nurodymai, kaip tvarkytis su COVID-19 infekcijos grėsme, o tose savivaldybėse, kurios pateks į raudonąją zoną, iškart bus skelbiamas karantinas.
 

Karantinas jau nuo pirmadienio bus įvestas į raudonąją zoną patekusiose Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono teritorijose. Karantinas šiose savivaldybėse įsigalios jau pirmadienį.

Karantino režimo trukmė – nuo 2020 m. spalio 26 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 9 d. 24:00 val. Šiose savivaldybėse nustatyta riboti keleivių srautus viešajame transporte, taip pat taikomi draudimai būriuotis, reikalaujama laikytis dviejų metrų atstumo, išskyrus laidotuves, taip pat visose viešose uždarose erdvėse privaloma dėvėti kaukes visiems vyresniems nei šešerių asmenims, išskyrus išimtis neįgaliesiems, valgant kavinėse ir t.t.
 

Valstybių ir savivaldybių institucijose, įmonėse darbą nurodoma organizuoti visiškai ar iš dalies nuotoliniu būdu, riboti pirkėjų ar klientų paslaugų tiekimo vietose srautą prekybos vietose, vienam žmogui skiriant 10 kvadratinių metrų plotą, arba aptarnauti tik vieną asmenį.

Draudžiamas vyresnių nei 14 metų pacientų lankymas asmens sveikatos priežiūros įstaigose, išskyrus sunkius ligonius ir gimdyves, draudžiamas lankymasis ir socialinės globos įstaigose.

Rekomenduojama religinėms bendruomenėms apeigas organizuoti vengiant susibūrimų arba jų visai atsisakyti.

„Toms savivaldybėms, kurios pateks į geltoną zoną – tai yra paskutinis skambutis, kad reikia imtis priemonių, o ne organizuoti šou. Reikia kantraus ir kruopštaus darbo, kad nereikėtų vėliau pereiti į tą raudonąją zoną, nes ten atsidūrus būsime priversti šį karantino sąrašą papildyti“, – griežtai pareiškė premjeras Saulius Skvernelis. 

 

Kuo skirsis gyvenimas skirtingose zonose?

 

Ministrų kabinetas trečiadienį per pasitarimą patvirtino kriterijus, pagal kuriuos tiek užsienio valstybės, tiek savivaldybės šalies viduje suskirstytos į žaliosios, geltonosios ir raudonosios zonos grupes. 

„Paveiktų savivaldybių sąrašas būtų skelbiamas kiekvieną penktadienį, įsigaliotų pirmadienį. Karantino režimas būtų skelbiamas, kai savivaldybė priskiriama raudonai grupei“, – sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Ministras vardijo, kad žemiausius koronaviruso rodiklius turinčios savivaldybės pateks į saugiausią, žaliąją zoną. Joms nebus būtina taikyti papildomas priemones. Į šią zoną pateks savivaldybės, kuriose sergamumo rodiklis yra mažesnis nei 25 ir teigiamų tyrimų procentas ne didesnis nei 4 proc.

Geltonoji zona, anot A.Verygos – laikas suklusti ir atidžiai laikytis specialių visuomenės sveikatos ekspertų rekomendacijų, siekiant suvaldyti tolesnį viruso plitimą. Į geltonąją zoną pateks savivaldybės, kur sergamumas neviršija 50 atvejų, tačiau teigiamų testų – daugiau kaip 4 proc. arba sergamumas 25-150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o teigiamų testų – mažiau kaip 4 proc.

Raudonos zonos gyventojų lauks karantinas Raudonoji zona – pati pavojingiausia, kurioje esančios savivaldybės turi ne tik laikytis specialistų rekomendacijų bei nurodymų, bet ir tikėtis lokalaus karantino paskelbimo. Į raudonąją zoną patenka savivaldybės, kur sergamumo rodiklis viršija 50, teigiamų testų – daugiau kaip 4 proc. arba sergamumas – daugiau kaip 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Skelbiant lokalų karantiną, tam tikri ribojimai bus numatyti viešam gyvenimui, renginiams, ugdymui, viešose erdvėse privalu dėvėti kaukes ar kitas veido apsaugos priemones, laikytis atstumų, vengti masinių susibūrimų ir pan.

Analogiški kriterijai galios ir įtraukiant užsienio valstybes į paveiktų šalių sąrašą.

Apie naująją tvarką pirmadienį pirmasis pranešė premjeras Saulius Skvernelis, tvirtindamas, kad „atėjo laikas padaryti pauzę visuomeniniame gyvenime“. 


 

Ikona, uždaryti