Prieš savaitę Respublikinės Klaipėdos ligoninės (RKL) l.e.p. filialo vadovas Saulius Diktanas dalyvavo Paryžiuje vykusiame tuberkuliozės tyrimų komandų susirinkime, kur skaitė pranešimą „Modifikuotų sutrumpintų rifampicinui atsparios tuberkuliozės gydymo režimų įgyvendinimas ribotų resursų sąlygomis“.
Tuberkuliozės specialistai iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono buvo supažindinti su Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tuberkuliozės filiale atliekamais sutrumpinto gydymo režimų tyrimais pacientams, sergantiems vadinamąja rifampicinui atsparia tuberkulioze (RA-TB). Šiuos tyrimus Respublikinė Klaipėdos ligoninė, be ženklesnių išorinių investicijų, nuo 2021 m. atlieka vienintelė Lietuvoje.
RA-TB, pasak RKL Tuberkuliozės filialo vadovo Sauliaus Diktano, priklauso daugeliui vaistų bei yra ypač atspari vaistams tuberkuliozės formos, kurių standartinis gydymas trunka 18-20 mėnesių ir daugiau.
Šiuo metu vienintelis PSO rekomenduojamas sutrumpinto gydymo režimas nėra pritaikytas Europos regionui, kuriame vyrauja didesnis tuberkuliozės sukėlėjų atsparumas vaistams.
RKL Tuberkuliozės filiale šiuo metu atliekami du sutrumpinto gydymo tyrimai. Pirmasis, atliekamas nuo 2021 m., leidžia sutrumpinti gydymo trukmę iki 9 mėnesių; tuo tarpu antrasis, atliekamas nuo 2022 m., gydymo trukmę leidžia sutrumpinti net iki 6 mėnesių.
„Tyrimuose dalyvaujantys pacientai suvartoja gerokai mažiau vaistų ir patiria mažiau nepageidaujamų vaistų poveikių. Trumpesni gydymo režimai leidžia išvengti nutraukto gydymo atvejų, pacientai greičiau grįžta į įprastą gyvenimą bei patiria mažiau su tuberkuliozės gydymu susijusių nepatogumų“, – pasakoja filialo vadovas Saulius Diktanas.
Vykdydama šiuos tyrimus RKL prisideda prie būsimo PSO vaistams atsparios tuberkuliozės gydymo gairių atnaujinimo, kuriame dalis minėtų gydymo režimų jau turėtų būti patvirtinti naudojimui standartinio gydymo sąlygomis.
Susitikimo Paryžiuje metu S. Diktanas buvo įvertintas už aktyvumą dalyvaujant tyrimuose nepaisant ribotos komandos ir skirtų resursų, pristatant įvairius sudėtingus gydymo atvejus virtualiame tuberkuliozės gydymo specialistų konsiliume
Su PSO Europos biuro konsultantais, su kuriais per bendradarbiavimo metus yra užsimezgę šilti santykiai, aptartos dar vieno gydymo režimo tyrimo galimybės.
Savo pranešime RKL TB filialo vadovas S. Diktanas akcentavo, jog dalyvauti tyrimuose ryžosi ne dėl finansinės paramos, o siekdamas daugiau žinių bei užtikrinti aukščiausius tuberkuliozės diagnostikos ir gydymo standartus: „Ilgą laiką Lietuva vaistams atsparios tuberkuliozės paplitimu ir gydymo rezultatais buvo autsaiderė Europoje. Po 2016 m. ir 2019 m. pakeistų SAM ministro įsakymų situacija pamažu ėmė gerėti, tačiau atsibodo būti „Europos autsaideriais“, todėl nusprendėme pasinaudoti galimybe išsiveržti į priekį pasinaudodami naujausiomis mokslo žiniomis“.
S. Diktano teigimu, dalyvavimas tyrimuose padėjo pakelti tuberkuliozės gydymo lygį RKL Tuberkuliozės filiale. „Pagerėjo mūsų supratimas apie nepageidaujamas reakcijas į prieš tuberkuliozinius vaistus (NRV), sąveikas su kitais vaistais, jų diagnozavimą ir NRV išvengimą. Dar plačiau pradėjome naudoti nuotolinę gydymo stebėseną ambulatorinio gydymo metu. Dalyvauti tyrimuose tikrai buvo verta ne tik pacientams, bet ir mums patiems“, – tyrimų privalumus vardija S. Diktanas.