„Koronavirusinė infekcija jau pakeitė visą pasaulį, žmoniją todėl turime su tuo išmokti gyventi, dirbti ir išlikti optimistiški“, – sako Konsultacinės poliklinikos H. Manto g. 49 vadovė Gražina Mažrimienė.
Skirtingai nei per pirmąjį karantiną, kuomet SAM sprendimu paslaugos poliklinikose buvo kiek pristabdytos ir pirmenybė teikta nuotolinėms konsultacijoms, dabar poliklinikų durys pacientams – atvertos.
Per dieną visose RKL Konsultacinėse ( Konsultacinėje poliklinikoje Taikos pr. 103, Konsultacinėje poliklinikoje H. Manto g. 49 ir Dienos chirurgijos centre Puodžių g.9/ Bokštų g. 6) poliklinikose priimama nuo 150 iki 200 ir daugiau pacientų.
„Po pirmojo karantino, kai kontaktas su šeimos gydytoju buvo apsunkintas, pamatėme, kad mūsų pacientų, sergančių cukriniu diabetu, kuriems reikalinga nuolatinė kontrolė, būklė pablogėjo. Nuotoliniu būdu negalime gydyti ir sergančių odos ligomis, turinčių įv. pūlinių ar įaugusių nagų. Tokie pacientai taip pat negali laukti, kol baigsis karantinas. Mūsų poliklinikoje atliekamos fototerapijos procedūros – ypatingai būtinos sergantiems psoriaze (žvyneline), todėl dabar dirbame, kaip iki pirmojo karantino – teikiame pacientams planines ambulatorines konsultacijas ir atliekame procedūras – gastrofibroskopijas, echoskopijas, fibroskopijas ir kt.“, – pastebėjimais dalinasi Konsultacinės poliklinikos Taikos pr. 103 vadovas Andrej Levinger.
Pagrindinėje ligoninėje S. Nėries gatvėje sustabdžius planines operacijas ir ambulatorines konsultacijas, kai kurių paslaugų teikimas perkeltas į Dienos chirurgijos centrą bei Konsultacinę polikliniką H. Manto gatvėje.
„Atlaisvinus, kai kuriuos ligoninės skyrius, kad būtų galima priimti kovidinius pacientus, kai kurie gydytojai, anksčiau konsultavę RKL , dabar pacientus priima mūsų poliklinikoje – urologai, ginekologai, torakalinės chirurgijos gydytojai. Poliklinikoje dirba ir mūsų pačių įvairių sričių gydytojai specialistai, kurie teikia konsultacijas, todėl dirbame tikrai intensyviai“, – sako poliklinikos vedėja G. Mažrimienė.
Nemažai pakitimų ir Dienos chirurgijos centre. Po pirmojo karantino palengva atnaujinęs veiklą, centras plečia paslaugų spektrą. Iš pagrindinės ligoninės S. Nėries gatvėje į centrą persikėlė Odos ligų skyrius su ambulatorinėmis konsultacijomis bei dienos stacionaru. Dalis suplanuotų operacijų iš stacionaro perkelta į centrą, kuriame dabar operuoja ligoninės ginekologai, urologai, traumatologai ir kt. Dienos chirurgijos centre iki karantino pabaigos nebus naktinio posto, todėl priimami tie pacientai, kurie, po sėkmingai Dienos chirurgijos centre atliktos operacijos, gali išeiti namo.
Konsultacijoms į poliklinikas priimami tik planiniai, iš anksto užsiregistravę, pacientai, kuriems iš vakaro SMS žinute primenama apie vizitą pas gydytoją. Tačiau skirtingai nei iki pirmojo karantino, dabar pacientų srautai – reguliuojami.
„Dienos chirurgijos centre yra numatytas atskiras įėjimas ambulatoriniams pacientams ir kitas – guldomiems į stacionarą. Saugodami pacientus ir savo darbuotojus, negalime leisti buriuotis žmonėms, todėl pacientai įleidžiami tiksliai nurodytu laiku. Užsiregistravusius pacientus įspėjame, kad konsultacijai pas specialistą atvyktų prieš 10-15 min., o ne prieš valandą ar dvi, kaip būdavo anksčiau. Taip pat prašome, kad pacientai atvyktų su medicininėmis kaukėmis (medžiaginės ne visada būna švarios)“, – pastebi Dienos chirurgijos centro vadovė Svaja Kundrotienė.
Visose respublikinės Klaipėdos ligoninės poliklinikose atvykusiems pacientams matuojama temperatūra, pacientai privalo užpildyti deklaraciją dėl COVID-19 ligos simptomų ar jų neturi ir tik praėję šį filtrą patenka pas gydytoją.
„Labai svarbu, kad prieš atvykdamas konsultacijai, pacientas pasitikrintų ar šeimos gydytojas tikrai išrašė elektroninį siuntimą. Pasitaiko atvejų, kai šeimos gydytojai nebūna pilnai užpildę ar būna nepasirašę siuntimo ir tuomet kyla problemų. Tokio siuntimo mes nematome, todėl negalime priimti paciento arba jis turi mokėti už paslaugą. Todėl prieš vizitą pacientai turėtų arba pasitikslinti pas šeimos gydytoją, arba per esveikata.lt sistemą pasižiūrėti ar elektroninis siuntimas išrašytas“, – į pasitaikančius nesklandumus dėmesį atkreipia poliklinikos vadovė gydytoja S. Kundrotienė.
Darbo sąlygos visiškai pasikeitė
Vienas pagrindinių poliklinikoje dirbančio personalo prioritetų – pacientų ir darbuotojų saugumas, todėl poliklinikose laikomasi griežtų infekcijos kontrolės reikalavimų. Darbuotojai periodiškai, kas dvi savaites tiriami ar nėra užsikrėtę koronavirusu, o esant reikalui, testuojami pagal poreikį.
Iki pirmojo karantino dirbę be apsauginių priemonių, dabar gydytojai pacientus priima apsirengę trečio lygio apsaugos priemonėmis – apsauginiais chalatais, vienkartinėmis pirštinėmis, kepurėmis, skydais. Dirbti su tokia apranga nėra lengva, tačiau – būtina. Taip pat laikomasi atstumo, konsultacijų laikas – tik tiek, kiek reikia, stengiamasi išvengti žmonių susibūrimų, kad nebūtų galimybės pernešti viruso.
„Kai kurie pacientai, pvz., atvykę pas akių ligų gydytoją, išbūna poliklinikoje apie valandą, nes pas okulistą pacientas tiriamas įvairiomis priemonėmis, lašinami vaistai ir t.t., todėl labai prašome į polikliniką neiti lydinčių asmenų. Mes tikrai negalime leisti buriuotis žmonėms dėl jų pačių ir mūsų darbuotojų saugumo. Turime pakankamai savo personalo, kuris būtinai pasirūpins vyresnio amžiaus pacientais ir juos visur palydės“, – gyventojų dėmesį atkreipia poliklinikos vadovė S. Kundrotienė.
Pastebima, kad pasitaiko pacientų, kurie iš anksto užsiregistravę, į konsultaciją neatvyksta. Vieni gal dėl saviizoliacijos, kiti gal jau sergantys, trečius nuo nebūtino vizito atkalba vaikai ar artimieji, atidėdami vizitą pas gydytoją saugesniam laikui.
„Yra sudėtinga, jeigu pacientas neatvyksta konsultacijai ir nepraneša apie tai. Sunku iš karto į tą laisvą vietą paimti kitą, bet dauguma pacientų yra geranoriški. Apskritai pastebiu, kad dėl koronaviruso pasikeitusią situaciją pacientai stengiasi suprasti ir priimti. Žmonės tikrai elgiasi supratingai ir išmintingai“,- džiaugiasi poliklinikos vadovė G. Mažrimienė.
Gydytoja taip pat pabrėžia, kad turime išmokti gyventi ir dirbti naujomis sąlygomis ir tik išlikdami darnūs, bendraudami bei spręsdami ir analizuodami iškilusias problemas, rasime geriausią sprendimą.